14 жовтня 2014 року Справа № 151795/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П.
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Івано-Франківської міської ради на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської міської ради про зобов'язання розглянути на сесії питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та прийняття відповідного рішення про його затвердження та укладення договору оренди,-
У червні 2010 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Івано-Франківської міської ради, в якому просить зобов'язання відповідача розглянути на сесії питання затвердження «Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки підприємцю ОСОБА_1 площею 0,1861 га для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення (НОМЕР_1 по генплану) в мікрорайоні «Каскад» на АДРЕСА_1», який розроблено приватним підприємством «Гео», прийняття відповідного рішення про його затвердження та укладення договору оренди.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2011 року позов задоволено частково. Зобов'язано Івано-Франківську міську раду розглянути на черговій сесії питання щодо затвердження «Проекту землеустрою щодо від ведення земельної ділянки підприємцю ОСОБА_1 для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні «Каскад» (НОМЕР_1 по генплану) на АДРЕСА_1», розробленого приватним підприємством «Гео», та прийняти відповідне рішення в межах своєї компетенції. В решті позовних вимог відмовлено.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що позивач належно виконав усі вимоги рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 28.01.2008 року №18, яким йому було дозволено проведення проектно-пошукових робіт (дозволено збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки) для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні «Каскад» (НОМЕР_1 по генплану).
Суд першої інстанції вказує на те, що ОСОБА_1 зібрав у встановленому законом порядку всі необхідні матеріали попереднього погодження для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: в мікрорайоні «Каскад» на АДРЕСА_1, та звернувся до органу місцевого самоврядування про надання відповідного дозволу. Проте відповідач вищезгадану заяву та додані матеріали у визначений законом строк не розглянув, та у встановленому порядку не вирішив.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов до висновку про задоволення позовних вимог щодо зобов'язання розглянути на сесії питання затвердження Проекту відведення земельної ділянки та прийняття відповідного рішення в межах своєї компетенції.
Разом з тим суд першої інстанції вважає, що не підлягає задоволенню вимога про прийняття Івано-Франківською міською радою рішення про зобов'язання відповідача затвердити вищезазначений проект та укласти договір оренди, оскільки такі вимоги є похідними від вимоги про прийняття відповідного рішення, заявлені передчасно, та у своєму вирішенні підпадають під компетенцію Івано-Франківської міської ради.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, невідповідністю висновків суду обставинам справи, Івано-Франківська міська рада оскаржила її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2011 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що сужом першої інстанції не взято до уваги те, що у провадженні господарського суду Івано-Франківської області слухалась справа №12/7-18/17 за позовом ПП ОСОБА_1 до Івано-Франківської міської ради, виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання права користування земельною ділянкою, затвердження проекту землеустрою та зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки площею 0,1861 га для будівництва. За наслідками розгляду вказаної справи прийнято рішення господарським судом Івано-Франківської області від 29 серпня 2008 року, яким позовні вимоги позивача було задоволено. Проте, постановою Львівського апеляційного господарського судом від 30.10.2008 року, яка була залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 05.02.2009 року вищевказане рішення суду першої інстанції скасовано.
Постановами Львівського апеляційного господарського суду та Вищого господарського суду встановлено, що: «Вирішуючи спір місцевий та апеляційний суди встановили, що зазначений проект землеустрою подавався для затвердження міськради, проте листом від 31.10.07 року № 4362/01-15/48 виконком повідомив підприємця, що проект відведення земельної ділянки площею 0,1861 га для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення (НОМЕР_1 по генплану) в мікрорайоні "Каскад" по АДРЕСА_1 був предметом розгляду на засіданні Виконкому в липні 2007 року, за результатами якого прийнято рішення про відмову».
Крім того, апелянт вказує на те, що згідно практики Вищого господарського суду України міські ради вправі самостійно вирішувати питання, які згідно чинного законодавства віднесені до їх компетенції.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що рішенням Івано-Франківської міської ради від 28 січня 2005 року №18 підприємцю ОСОБА_1 дозволено проведення проектно-пошукових робіт (дозволено збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки) для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні «Каскад» (НОМЕР_1 по генплану).
Згідно витягу з рішення Івано-Франківської міської ради IX сесії п'ятого демократичного скликання від 10.10.2006 року погоджено матеріали погодження місця розташування земельної ділянки підприємцю ОСОБА_1 орієнтовною площею 0,3000 га в мікрорайоні «Каскад» на АДРЕСА_1 (ділянка НОМЕР_1 по генплану) дня будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за рахунок земель запасу міської ради, та надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
На виконання вищезазначеного рішення приватним підприємством «Гео» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підприємцю ОСОБА_1 для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні «Каскад» (НОМЕР_1 по генплану) на АДРЕСА_1.
04.12.2008 року позивач звернувся до відповідача з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні «Каскад» (НОМЕР_1 по генплану) на АДРЕСА_1 на підставі рішення Івано-Франківської міської ради IX сесії п'ятого демократичного скликання від 10.10.2006 року
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
У відповідності до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Частиною 6-7 вказаної статті встановлено, що розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.
Згідно ч.11 ст. 123 Земельного кодексу України відмову органів місцевого самоврядування або органів державної влади в наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду в установлений законом строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову в наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Встановлено, що відповідно до висновку № 37 щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову від 23.01.2007 року Івано-Франківською міською СЕС погоджено придатність спірної земельної ділянки для будівництва житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення підприємцю ОСОБА_1
Згідно висновку №13-7/449 від 06.02.2007 року Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області погодило проект відведення земельної ділянки для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні «Каскад» на АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_1
Управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради висновком за №213 312432 від 06.11.2006 року погодило клопотання підприємця ОСОБА_1 про відведення земельної ділянки та вважає за можливе відвести земельну ділянку площею 0,1861 га для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення.
Згідно висновку №2120 від 09.11.2006 р. Івано-Франківське міське управління земельних ресурсів попередньо погодило матеріали проекту землеустрою щодо відведення згаданої земельної ділянки.
Висновком управління культури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради листом № 48/1-7/П від 17.01.2007 року повідомило про погодження матеріали проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1861 га для будівництва багатоквартирного житлового будинку.
Висновком Державної експертизи обласного головного управління земельних ресурсів Держкомзему України від 05.06.2007 року №3913/П встановлено, що поданий на державну експертизу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підприємцю ОСОБА_1 для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: в мікрорайоні «Каскад» (НОМЕР_1 по генплану) на АДРЕСА_1 в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно та погоджується.
Враховуючи вищенаведене апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач належно виконав усі вимоги рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 28.01.2008 року №18, а саме: зібрав у встановленому законом порядку всі необхідні матеріали попереднього погодження для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: в мікрорайоні «Каскад» на АДРЕСА_1, та звернувся до органу місцевого самоврядування про надання відповідного дозволу. Проте відповідач вищезгадану заяву та додані матеріали у визначений законом строк не розглянув, та у встановленому порядку не вирішив.
Відповідно до частини 3 статті 24 «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання з регулювання земельних відносин.
Відповідно до частини 1 статті 59 вказаного Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Відповідно до частини 2 изазначеної статті відповідна рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом
Таким чином, з аналізу вказаних норм та обставин справи апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції дійшов до правомірного висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо зобов'язання розглянути на сесії питання затвердження Проекту відведення земельної ділянки та прийняття відповідного рішення в межах своєї компетенції
Крім того, апеляційний суд погоджується з позицією суду першої інстанції, що не підлягає задоволенню вимога про прийняття Івано-Франківською міською радою рішення про зобов'язання відповідача затвердити вищезазначений проект та укласти договір оренди, оскільки такі вимоги є похідними від вимоги про прийняття відповідного рішення, заявлені передчасно, та у своєму вирішенні підпадають під компетенцію Івано-Франківської міської ради.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 195, п.п.1,2 ч.1 ст.197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Івано-Франківської міської ради залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2011 року у справі №0907/2-а-207/2011 за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської міської ради про зобов'язання розглянути на сесії питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та прийняття відповідного рішення про його затвердження та укладення договору оренди - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Я.С. Попко
Судді Р.Б. Хобор
Р.П. Сеник