13 жовтня 2014 року Чернігів Справа № 825/3148/14
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Заяць О.В.,
за участю секретаря Кондратенко О.В.,
представників позивача Дробишевої Ю.Р., Новика О.В.,
представника відповідача Любченко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Технова" в інтересах Комунального енергогенеруючого підрозділу ''Чернігівська теплоелектроцентраль'' до Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області про визнання недійсним розрахунку, -
Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма "Технова" в інтересах Комунального енергогенеруючого підрозділу ''Чернігівська теплоелектроцентраль'' (надалі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області (надалі - УПФУ в Чернігівському районі), в якому просить встановити відсутність повноважень Управління пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області для нарахування відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за період з 2009 р. по 2014 р. включно; визнати недійсним розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсії від 09.04.2014 р. за №1936/03.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем нараховано для сплати позивачем витрат на виплату та доставку пенсій ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за період з 2009 р. по 2014 р. включно. Вважає, що обов'язок по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, виникає за умови надіслання відповідачем в поточному році відповідного Розрахунку, в якому зазначено суму, що підлягає сплаті позивачем.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини, викладені в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав заперечення в яких зазначив, що у гр. 15 розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій від 09.04.2014 р. за № 1936/03 зазначено суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсій по 28.02.2014 р., а саме щодо: ОСОБА_4 - 131275,32 грн. (з 03.11.2009 р. по 28.02.2014 р.); ОСОБА_5 - 73782,33 грн. (з 22.05.2009 р. по 28.02.2014 р.). У гр. 16 розрахунку зазначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій даним пенсіонерам починаючи з березня 2014 р. Пунктом 6.1. Інструкції передбачає, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників) відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 у розмірі 100% таких фактичних витрат.
Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, судом встановлено наступне.
Як вбачається з розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'якове державне пенсійне страхування», в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Комунальне енергогенеруючий підрозділ ''Чернігівська теплоелектроцентраль'' Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Технова" має заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за 2009-2014 року в загальному розмірі 205057,65 грн. (а.с. 6).
Згідно з пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно пунктів 6.4 - 6.5 розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 (далі - Інструкція), розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Згідно пункту 6.8 розділу 6 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Твердження позивача про несвоєчасність направлення відповідачем розрахунку, не заслуговує на увагу, оскільки таке порушення не впливає на наявність і розмір сум витрат на виплату і доставку пільгових пенсій працівникам та не звільняє позивача від обов'язку їх відшкодування.
Аналогічна правова позиція викладена в рішеннях Вищого адміністративного суду України від 22.01.2014 року № К/9991/10295/14, від 11.04.2013 року № К/9991/66161/11.
Таким чином, суд приходить до висновку, що підстави для визнання недійсним розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсії від 09.04.2014 року № 1936/03 відсутні.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За наведених обставин, у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Технова" в інтересах Комунального енергогенеруючого підрозділу ''Чернігівська теплоелектроцентраль'' до Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області необхідно відмовити.
Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Технова" в інтересах Комунального енергогенеруючого підрозділу ''Чернігівська теплоелектроцентраль'' відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.В. Заяць