ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (0322)-61-58-10
про повернення позовної заяви
16 жовтня 2014 року 813/7034/14
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сподарик Наталія Іванівна, перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради про визнання неправомірними дій,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради з вимогами визнати неправомірною відмову Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 10.07.2014 року №34-1334 в укладенні договору найму та зобов'язати Сихівську районну адміністрацію Львівської міської ради укласти договір найму на квартиру АДРЕСА_1 у м. Львові з ОСОБА_2.
Під час вирішення питання про відкриття провадження у справі, зокрема предметної підсудності даного спору, судом проаналізовано наступне:
Відповідно до вимог ст. 18 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування.
Згідно з нормою п. 2 ст. 3, ст. 20 КАС України адміністративний суд - це суд загальної юрисдикції, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ; місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції.
На підставі ч. 1 ст. 21 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» місцевими загальними судами є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди.
Відповідно до положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» 6 жовтня 1998 року N163-XIV із наступними змінами та доповненнями, місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Стаття 5 Закону N163-XIV система місцевого самоврядування включає, зокрема сільського, селищного, міського голову.
Ухвалою Львівської міської ради від 06.07.2006 року №94 затверджено структуру виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання, з додатку до якої, вбачається, що Сихівська районна адміністрація підпорядковується міському голові Львівської міської ради.
Згідно з вимогами п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Відповідно до ст. п.1. ч. 2 ст. 17 юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
На підставі чого, Суд звертає увагу позивача, на те, що оскаржуване рішення від 10.07.2014 року №334-1334 за своєю природою є листом Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, а не правовим актом індивідуальної дії, у зв'язку із чим не породжує для позивача прав та обов'язків.
Оскільки позов заявлено до органу місцевого самоврядування в якому відсутній публічно-правовий характер спору, то згідно зі встановленими ст. 18 КАС України правилами предметної підсудності, дана адміністративна справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному. Тому позовну заяву, подану на розгляд окружного суду з порушенням правил предметної підсудності, слід повернути позивачеві.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 108, 165 КАС України, суд -
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради про визнання неправомірними дій - повернути позивачу (разом з усіма доданими до неї матеріалами).
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання її копії шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Суддя Сподарик Н.І.