Постанова від 26.09.2014 по справі П/811/2624/14

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2014 року Справа №П/811/2624/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Олександрійського міськрайонного центру зайнятості в Кіровоградській області

до відповідача: ОСОБА_1

про стягнення коштів,

за участю:

секретаря судового засідання - Дмитрієвої А.В.,

представників:

позивача - не з'явився,

відповідача - не з'явився.

Олександрійський міськрайонний центр зайнятості в Кіровоградській області звернувся з позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих коштів у розмірі 2 628,93 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач вказує, що у період з 14.03.2013 р. по 12.06.2013 р. ОСОБА_1 перебувала на обліку в Олександрійському міськрайонному центрі зайнятості в Кіровоградській області як безробітна та їй виплачена допомога по безробіттю в загальному розмірі 2 628,93 грн. Позивач також зазначає, що відповідач на час реєстрації в Олександрійському міськрайонному центрі зайнятості в Кіровоградській області та отримання статусу безробітної була зареєстрована як фізична особа-підприємець, а тому незаконно отримала матеріальне забезпечення за вказаний період у розмірі 2 628,93 грн.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, до суду надійшло клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні (а.с.29).

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, однак кореспонденція направлена йому за адресою зазначеною у позовній заяві повернулася до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с.42).

Згідно з ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

У відповідності до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 07.03.2013 р. подала до Олександрійського міськрайонного центру зайнятості заяву про надання їй статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю, у якій вказала, що не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує (а.с.9).

На підставі зазначеної заяви згідно з наказом від 14.03.2013 р. №НТ130314 ОСОБА_1 надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю (а.с.11).

Відповідно до наказу Олександрійський міськрайонний центр зайнятості в Кіровоградській області від 14.06.2013 р. №НТ130614 ОСОБА_1 з 14.06.2013 р. припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з працевлаштуванням безробітного відповідно до пп.1 п.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (а.с.10).

03.03.2014 р. посадовою особою Олександрійського міськрайонного центру зайнятості в Кіровоградській області під час проведення звірки виявлено, що ОСОБА_2 з 22.06.2000 р. з 22.06.2000 р. зареєстрована як фізична особа-підприємець та на момент реєстрації в центрі зайнятості була зайнятою особою та не мала права на отримання статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю (а.с.12).

У відповідності до довідки Олександрійського міськрайонного центру зайнятості в Кіровоградській області №366/07 від 18.07.2014 р. ОСОБА_1 за період з 07.03.2013 р. по 12.06.2013 р. виплачено допомогу по безробіттю у загальному розмірі 2 628,93 грн. (а.с.13).

Згідно з п.2, 7 ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. №5067-VI безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.

Відповідно до ч.1 ст.4 зазначеного Закону до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

Відтак особа, зареєстрована як фізична особа-підприємець відноситься до категорії зайнятого населення, а тому, не може отримати статус безробітного та, відповідно, не має права на отримання допомоги по безробіттю.

У відповідності до ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

У відповідності до п.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. №307, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку. Сума виплаченої допомоги по безробіттю підтверджується відповідною довідкою центру зайнятості, що підписується керівником, головним бухгалтером та скріплюється печаткою.

Згідно з п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 р. №7-1 у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

На підставі п.7 зазначеного Порядку рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

07.03.2014 р. Олександрійським міськрайонним центром зайнятості в Кіровоградській області видано наказ №140307 Р5 «Про відшкодування коштів безробітною ОСОБА_1» щодо вжиття заходів із повернення коштів у сумі 2 628,93 грн., виплачених безробітній ОСОБА_1, у зв'язку з поданням недостовірних відомостей (а.с.14).

Зазначений наказ разом з повідомленням про необхідність повернення незаконно виплачених коштів направлено на адресу відповідача (а.с.15).

Відповідач добровільно не сплатила зазначену заборгованість, а тому така сума підлягає стягненню в судовому порядку.

З огляду на викладене, у судовому засіданні знайшов підтвердження факт порушення відповідачем вимог ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути із ОСОБА_1, ід. номер НОМЕР_1 (28000, АДРЕСА_1) на користь Олександрійського міськрайонного центру зайнятості в Кіровоградській області виплачену допомогу по безробіттю у розмірі 2 628,93 грн. (дві тисячі шістсот двадцять вісім грн. 93 коп.).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт