Справа № 461/7184/14-а
Категорія 3
10.10.2014 Галицький районний суд у складі:
головуючого судді Городецької Л.М.,
при секретарі Скочиляс І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної допомоги Львівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання нарахувати та виплатити грошову допомогу -
ОСОБА_1 01.07.2014 року звернулася в суд із адміністративним позовом, в подальшому уточненим відповідно до ст.51 КАС України, до Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної допомоги Львівської міської ради про визнання протиправними дій Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної допомоги Львівської міської ради щодо виплати допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку в неповному розмірі та зобов'язання провести перерахунок та виплату суми неотриманої допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку за період з березня 2013 року по червень 2014 року відповідно до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а також проведення вказаних виплат і в подальшому.
В обґрунтування позову покликається на те, що є матір'ю малолітньої ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку у Галицькому відділі соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради з березня 2013 року, та отримує допомогу по догляду за дитиною по досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 гривень щомісячно. Вважає, що вказані виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинні виплачуватись у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, визначеного законом. З урахуванням наведеного вище, просить суд прийняти рішення, яким задоволити позовні вимоги.
Відповідач адміністративний позов не визнає.У своїх письмових запереченнях зазначає, що виплата допомоги по догляду за дитиною (ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1) до досягнення нею трирічного віку, ОСОБА_1 призначена у березні 2013 року до червня 2014 щомісячно відповідно до поданої нею заяви з врахуванням доходів. Розмір допомоги визначено на підставі ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та п. 22 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751. Зазначає, що Галицький відділ соціального захисту здійснює виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до бюджетного законодавства з врахуванням переданих органами виконавчої влади фінансових ресурсів у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми". З урахуванням наведеного, вважає, що позовні вимоги про перерахунок одноразової щорічної грошової допомоги за 2011 рік є безпідставними.
Позивач у судовому засіданні доводи адміністративного позову підтримала, просить суд позов задоволити.
Відповідач явку повноважного представника у судове засідання не забезпечив, подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю малолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 ,що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, виданим Галицьким відділом державної РАЦС Львівського міського управління юстиції 15.01.2013 року. У своїх позовних вимогах позивач просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату суми неотриманої допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку за період з березня 2013 року по червень 2014 року відповідно до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.".
Разом з тим, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як встановлено ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
З матеріалів справи встановлено, що позивачем пропущено строк на звернення до суду, клопотань про поновлення такого строку позивачем не подано, а отже, вимоги позивача за період з 01.03.2013 року по 01.01.2014 року суд вважає безпідставними.
Стосовно решти позовних вимог суд зазначає наступне.
З 01 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку регулювалися Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" №2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, частиною 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001року №1751 саме на виконання Закону України "Про допомогу сім'ям з дітьми". Крім того, за змістом пункту 17 цього порядку право на виплату допомоги мають особи зазначені в статті 13 Закону України "Про допомогу сім'ям з дітьми", яка на час виникнення спірних відносин поширювала свою дію на виплати допомоги лише на незастрахованих осіб в системі державного загальнообов'язкового страхування. Пунктом 23 розділу II Закону України № 107-VI від 28 грудня 2007 року "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені відповідні зміни до Закону України №2811-ХП "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Зокрема, змінами до статті 13 Закону України № 2811-ХII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними низку положень Закону України № 107-VI від 28 грудня 2007 року "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Пунктом 2 розділу III Закону України №107-VІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року. Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року відновили свою дію з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України № 2811-ХП "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Законом України "Про державний бюджет України на 2014 рік" для визначення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку, застосовується розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2014 року -1218 грн.
Розміри і порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" на виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" Кабінет Міністрів України не визначав.
Правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми», дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Разом з тим, позивачем не надано суду доказів, які підтверджували ту обставину, що остання є зареєстрована у системі загальнообов'язкового державного страхування, зокрема Свідоцтва про обов'язкове державне соціальне страхування. Крім того, згідно довідки №1834 від 24.06.2014 року встановлено, що розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку встановлена відповідачем за період з січня 2014 року по червень 2014 року у розмірі 940,00 гривень, а не 130 як зазначає позивач.
Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік", ані іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж в Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та в Законі України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування y зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".
Положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не містять відомостей щодо встановлення розміру державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
У частині другій статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно .ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 є безпідставним та не підлягає задоволенню
Керуючись ст.ст. 17,159,160, 161,162,167 КАС України, суд, -
у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної допомоги Львівскьої міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання нарахувати та виплатити грошову допомогу - - відмовити.
Постанову суду першої інстанції може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом першої інстанції частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Городецька Л.М.