09 жовтня 2014 року м. Київ К/800/16909/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г., Голяшкіна О.В., Зайця В.С.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Чопської митниці Міністерства доходів і зборів України
на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2013 року
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2014 року
у справі № 807/2746/13-а
за позовом Ужгородського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
до Чопської митниці Державної митної служби України
про повернення коштів, -
В серпні 2013 року Ужгородський міський центр зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до адміністративного суду з позовом до Чопської митниці Державної митної служби України, в якому просить стягнути з відповідача на користь Центру зайнятості кошти, які виплачені як допомога по безробіттю гр. ОСОБА_4 у сумі - 27575 грн. 32 коп.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2013 року у справі № 807/2746/13-а, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2014 року, позов задоволено.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Чопська митниця Міністерства доходів і зборів України звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить вищевказані рішення скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.
Справу розглянуто в попередньому судовому засіданні з врахуванням повноважень суду, встановлених частиною 3 статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, наданої ними правової оцінки обставин у справі, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 був зареєстрований в Центрі зайнятості як безробітний 22 лютого 2012 року.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2013 року у справі №9104/147940/12 ОСОБА_4 поновлений на займаній на час звільнення посаді інспектора сектору митного оформлення №2 відділу митного оформлення №2 митного поста «Чоп - залізничний» Чопської митниці. Зобов'язано Чопську митницю виплатити на користь ОСОБА_4 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 16.08.2011р. по 06.06.2012р.
На підставі рішення суду, наказом Чопської митниці від 27.05.2013р. за №336-к «Про особовий склад» ОСОБА_4 поновлений на посаді з 16 серпня 2011 року та є таким, що приступив до роботи з 27.05.2013 року.
В зв'язку з викладеним, 27 травня 2013 року його знято з обліку в Центрі зайнятості як безробітного.
Розрахунком по виплаті допомоги по безробіттю за період перебування на обліку в Центрі зайнятості ОСОБА_4 підтверджено виплату йому допомоги по безробіттю у сумі 27575,32 грн.
Ужгородським МЦЗ листом від 26.06.2013 року за № 1217, на підставі наказу Ужгородського МЦЗ від 26.06.2013 року № 124, направлено Чопській митниці Державної митної служби України повідомлення про відшкодування коштів.
Згідно п.1 ч.1 ст.9 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012р. №5067 - VI кожен має право на соціальний захист у разі настання безробіття, що реалізується шляхом участі в загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробіття, яке передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття.
Згідно пп.1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2013р., реєстрація безробітних припиняється з дня поновлення зареєстрованого безробітного на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.
Відповідно до пп. 2 п. 5.5 розділу 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000р., виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду (з дня поновлення на роботі).
Згідно з пп. 2 п.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» вбачається, що із працедавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості надання соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з правовою позицією окружного та апеляційного адміністративного судів, що суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг ОСОБА_4 за час перебування на обліку в Ужгородському МЦЗ як безробітному, підлягають відшкодуванню Чопською митницею.
Із матеріалів справи та змісту касаційної скарги не вбачається неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права. Також відсутні підстави вважати, що цими судами допущені порушення норм процесуального права
Згідно частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що рішення судів попередніх інстанцій підлягають залишенню без змін.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу Чопської митниці Міністерства доходів і зборів України - відхилити.
Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2013 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2014 року у справі № 807/2746/13-а - залишити без змін.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та у порядку, передбачені статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: