Ухвала від 09.10.2014 по справі 1306/7117/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" жовтня 2014 р. м.Київ К/800/54053/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),

судді Заяць В.С.,

Стрелець Т.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Дрогобицької міської ради Львівської області на постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 07 грудня 2012 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2013 року у справі за позовом Державного підприємства «Буджитлосервіс» до Дрогобицької міської ради Львівської області, Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області про зобов'язання прийняти у власність територіальної громади м.Дрогобича відомчий житловий фонд Державного підприємства «Буджитлосервіс» без будь-яких додаткових умов,-

ВСТАНОВИВ:

У березні 2010 року Державне підприємство «Буджитлосервіс» звернулося до суду з адміністративним позовом до Дрогобицької міської ради Львівської області та Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області, у якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 15 жовтня 2012 року №6/416-29/335, просило зобов'язати Дрогобицьку міську раду Львівської області прийняти у власність територіальної громади м.Дрогобича відомчий житловий фонд державного підприємства «Буджитлосервіс» без будь-яких додаткових умов.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що передача житлового фонду позивача до комунальної власності міста Дрогобича передбачена планом санації, який затверджений ухвалою господарського суду Львівської області від 07 листопада 2005 року у справі № 6/416-29/335 про банкрутство ДП «Буджитлосервіс», а постановою господарського суду Львівської області від 24 липня 2012 року ДП «Буджитлосервіс» визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру, яку не вдається закінчити через бездіяльність відповідачів.

Постановою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 07 грудня 2012 року позов задоволено; зобов'язано Дрогобицьку міську раду та виконавчий комітет Дрогобицької міської ради Львівської області у межах повноважень кожного прийняти у власність територіальної громади м.Дрогобича відомчий житловий фонд Державного підприємства «Буджитлосервіс» без будь-яких додаткових умов.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції зазначив, що відповідно до заяви-клопотання позивача від 23 листопада 2012 року Дрогобицькій міській раді передано необхідні документи для прийняття у комунальну власність житлового фонду ДП «Буджитлосервіс». Тому, відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 листопада 1995 року №891, Дрогобицька міська рада зобов'язана була прийняти відповідне рішення. Крім цього, суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог та крім Дрогобицької міської ради зобов'язав і виконавчий комітет Дрогобицької міської ради вчинити в межах повноважень дії по прийняттю у власність територіальної громади відомчий житловий фонд позивача.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2013 року апеляційну скаргу Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради задоволено частково; постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 07 грудня 2012 року змінено; виключено із резолютивної частини постанови Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 07 грудня 2012 року рішення про зобов'язання виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області у межах повноважень прийняти у власність територіальної громади міста Дрогобича Львівської області відомчий житловий фонд Державного підприємства «Буджитлосервіс»; в решті постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 07 грудня 2012 року залишено без змін.

Рішення суду апеляційної інстанції мотивоване тим, що Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлено, що органу місцевого самоврядування, у даному випадку - Дрогобицькій міській раді, належать повноваження по прийняттю у комунальну власність відомчого житлового фонду. Повноваження виконавчого комітету по затвердженню актів приймання-передачі та прийняття такого рішення є похідними від повноважень міської ради та від прийняття нею відповідного рішення. Оскільки в даному випадку міською радою не прийнято відповідне рішення, у виконавчого комітету не виникало зобов'язань по виконанню повноважень, передбачених законом.

Не погоджуючись з рішеннями судів, Дрогобицька міська рада Львівської області звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувані судові рішення в частині задоволення позовних вимог та винести рішення, яким відмовити у задоволенні позову повністю.

Заперечення на касаційну скаргу не надходили.

Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, ухвалою господарського суду Львівської області від 04 липня 2005 року у справі № 6/416-29/335 про банкрутство ДП «Буджитлосервіс» введено процедуру санації позивача, а ухвалою від 07 листопада 2005 року затверджено план санації, яким передбачено передачу житлового фонду позивача у комунальну власність відповідної територіальної громади. Постановою господарського суду Львівської області від 24 липня 2012 року Державне підприємство «Буджитлосервіс» визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру.

Рішенням Дрогобицької міської ради від 19 лютого 2009 року № 825 вирішено передати з балансу ДП «Буджитлосервіс» корпорації «Укрбуд» на баланс Комунального підприємства «Будинкова управа № 3» будинки відомчого житлового фонду позивача.

Згідно листа від 10 грудня 2009 року № 132 державне підприємство «Буджитлосервіс» надало на затвердження відповідні акти прийому-передачі відомчого житлового фонду.

На виконання вищевказаного рішення міської ради, 13 вересня 2012 року виконавчим комітетом Дрогобицької міської ради прийнято рішення №361, яким затверджено акти приймання-передачі відомчого житлового фонду у комунальну власність п'яти житлових будинків у м.Дрогобичі.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність.

Об'єктом передачі права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, згідно з Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», є житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.

У відповідності до ст.26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 листопада 1995 року №891 затверджено Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій.

Положення визначає порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, у разі банкрутства, зміни форми власності або ліквідації цих підприємств, установ та організацій.

Згідно п.9 Положення акт приймання-передачі відомчого житлового фонду у комунальну власність складається в чотирьох примірниках, підписується членами комісії з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність та затверджується держадміністрацією або виконкомом, який утворив цю комісію.

За вказаних обставин справи судова колегія погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо покладення на Дрогобицьку міську раду, як орган місцевого самоврядування і представника інтересів територіальної громади м.Дрогобича, обов'язку по прийняттю відповідного рішення.

Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Дрогобицької міської ради Львівської області залишити без задоволення.

Постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 07 грудня 2012 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді