"25" вересня 2014 р. м. Київ К/9991/33082/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого:Штульман І.В. (доповідач),
суддів:Стародуба О.П.,
Тракало В.В., -
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області, третя особа - Сокирянська районна державна адміністрація Чернівецької області, про стягнення недоотриманих сум щорічної грошової допомоги на оздоровлення, за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2011 року, -
встановив:
У квітні 2009 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання бездіяльності незаконною і стягнення недоотриманої допомоги на оздоровлення за 2003-2008 роки відповідно до розмірів, встановлених статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ), у сумі 6154,60 гривень.
Постановою Сокирянського районного суду Чернівецької області від 21 травня 2009 року позов задоволено. Визнано незаконною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області по неповній виплаті належної позивачеві на підставі статті 48 Закону № 796-ХІІ щорічної грошової допомоги на оздоровлення. Стягнуто з відповідача на користь ОСОБА_4 6154,60 гривень.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2011 року постанову Сокирянського районного суду Чернівецької області від 21 травня 2009 року скасовано, прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_4 задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області щодо невиплати позивачеві допомоги на оздоровлення за 2008 рік, яка передбачена статтею 48 Закону № 796-ХІІ. Зобов'язано відповідача нарахувати і виплатити ОСОБА_4 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за 2008 рік, яка передбачена статтею 48 Закону № 796-ХІІ, із врахуванням коштів, виплачених за вказаний період. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2011 року в частині задоволення позовних вимог за 2008 рік і прийняти в цій частині нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За змістом частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах касаційної скарги.
Оскільки постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2011 року оскаржується відповідачем у частині задоволення позову, в іншій частині рішення суду апеляційної інстанції не оскаржується, то колегія суддів перевіряє законність та обґрунтованість рішення апеляційного суду в частині задоволення позову за 2008 рік.
За перевіркою матеріалів справи вбачається, і це встановлено судами попередніх інстанцій, що ОСОБА_4 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії. Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області. Відповідачем допомога на оздоровлення ОСОБА_4 була виплачена за 2003 рік - 25 серпня 2004 року в розмірі 15,70 гривень, за 2004 рік - 10 червня 2005 року в розмірі 15,70 гривень, за 2005 рік - 29 листопада 2005 року в розмірі 75 гривень, за 2006 рік - 12 грудня 2006 року в розмірі 75 гривень, за 2007 рік - 7 травня 2007 року в розмірі 75 гривень, за 2008 рік - 13 лютого 2008 року в розмірі 75 гривень, тобто в розмірах встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та від 12 липня 2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі № 796-ХІІ.
Абзацом 5 частини 4 статті 48 Закону № 796-ХІІ було передбачено, що часникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії щорічна допомога на оздоровлення виплачується у розмірі трьох мінімальних заробітних плат, а частиною 7 цієї статті встановлено, що розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Підпунктом 11 пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI статтю 48 Закону № 796-ХІІ викладено в новій редакції, відповідно до якої щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 12 липня 2005 року № 562 було установлено громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розмір щорічної допомоги на оздоровлення, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії - 75 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 положення підпункту 11 пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Зазначене рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене, крім того, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей вказаного закону, що визнані неконституційними.
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, положення підпункту 11 пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними та втратили чинність з 22 травня 2008 року - дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008, які відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України не мають зворотної дії в часі. Якщо суб'єкт владних повноважень виплатив грошову допомогу під час дії зазначених норм Закону, то після прийняття рішення Конституційним Судом України у нього не виникло додаткових зобов'язань щодо перерахунку раніше виплаченої позивачеві щорічної грошової допомоги.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виплата щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік позивачеві була проведена 13 лютого 2008 року, відповідно, - в період, коли наведені норми Закону були чинними, а їх виконання обов'язковим, а тому дії Управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області на час виплати позивачеві зазначеної щорічної допомоги за 2008 рік були правомірними.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_4 за 2008 рік.
Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області - задовольнити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2011 року в частині задоволення позовних вимог за 2008 рік - скасувати та прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області про стягнення недоотриманих сум щорічної грошової допомоги на оздоровлення - відмовити.
В іншій частині постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2011 року - залишити без змін.
Постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий: Штульман І.В.
Судді: Стародуб О.П.
Тракало В.В.