23 вересня 2014 р.Справа № 585/2647/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Калитки О. М.
Суддів: Бондара В.О. , Кононенко З.О.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Ромнах та Роменському районі Сумької області на постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 12.08.2014р. по справі № 585/2647/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м.Ромнах та Роменському районі Сумької області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Роменського міськрайонного суду Сумської області з адміністративним позовом, в якому просила суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Ромнах та Роменському районі Сумської області в перерахунку їй пенсії з 01.07.2014 року з урахуванням включення до розрахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення питань соціально-побутових потреб та суми індексації заробітної плати за період з 01 червня 2009 року до 31 травня 2014 року; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Ромнах та Роменському районі Сумської області виплатити позивачу недоплачену пенсію за період з 01.07.2014 року та звернути постанову до негайного виконання у розмірі всіх належних виплат.
Постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 12.08.2014 року по справі № 585/2647/14-а адміністративний позов задоволено частково.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України у м. Ромнах та Роменському районі Сумської області щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 - протиправними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Ромнах та Роменському районі Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2014 року , з урахуванням включення до розрахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові потреби та суми індексації заробітної плати за період з 01 червня 2009 року до 31 травня 2014 року.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 12.08.2014 р. по справі № 585/2647/14-а та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Позивач подав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких просив залишити без задоволення апеляційну скаргу відповідача, а рішення суду першої інстанції без змін.
Сторони по справі в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явилися. Від них було надіслано клопотання про прохання розгляду справи без їх участі.
Колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши постанову суду, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що з 01.07.2014 року ОСОБА_1 перебуває на обліку УПФ України у м. Ромнах та Роменському районі Сумської області і отримує пенсію за віком з 01.07.2014 року , як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу».
Із довідок про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України " Про державну службу" № 517 від 01.07.2014 року позивачка отримувала пенсію за віком. ( а.с.8 )
При цьому, до складу заробітної плати, з якої обчислювалась пенсія позивача не увійшли матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань.
В липні 2014 року ОСОБА_1 звернулася до УПФ України у м. Ромнах та Роменському районі Сумської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати згідно довідок Роменської ОДПІ № 517 від 01.07.2014 року .
Листом № М/254 від 11.07.2014 року в задоволенні заяви ОСОБА_1 було відмовлено (а.с.10).
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відмова УПФ України у м. Ромнах та Роменському районі Сумської області в перерахунку пенсії позивачці є неправомірною.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиній внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини 2 статті 33 цього ж Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом частини 7 вказаної статті умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частина 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в п.2.2.2, п.2.2.7 та п.2.3.3 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників.
Також, згідно зі статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Таким чином, виходячи з вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця, крім того, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У відповідності до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотримання норм процесуального права.
Також, колегія суддів погоджується з висновком першої інстанції, що відсутні підстави для звернення постанови до негайного виконання.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла до висновку, що постанова Роменського міськрайонного суду Сумської області від 12.08.2014 р. по справі № 585/2641/14-а прийнята у відповідності до норм чинного права, а тому підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Ромнах та Роменському районі Сумької області залишити без задоволення.
Постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 12.08.2014р. по справі № 585/2647/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Калитка О.М.
Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Кононенко З.О.