13 серпня 2014 р. Справа № 804/12093/14
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Боженко Н.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Верхньодніпровського районного відділу ГУМВС України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Верхньодніпровського районного відділу ГУМВС України в Дніпропетровській області в якому просить, визнати протиправними дії начальника Верхньодніпровського РВ ГУМВС України в Дніпропетровській області щодо вилучення у гр. ОСОБА_1 паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 виданий Маньківським РВ УМВС України в Черкаській області 17.12.2005 року та зобов'язати Верхньодніпровський РВ ГУМВС України в Дніпропетровській області повернути ОСОБА_1 паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 виданий Маньківським РВ УМВС України в Черкаській області 17.12.2005 року.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, встановлений законом (якщо адміністративний позов подано з порушенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення поважними).
Суд дослідивши матеріали адміністративного позову виходить з наступного.
Частиною 1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Під строком звернення до адміністративного суду розуміється строк, протягом якого особа має право звернутися з адміністративним позовом і розраховувати на одержання судового захисту. Дотримання цього строку є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Вона дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними.
Як вбачається з матеріалів справи підставою для звернення до адміністративного суду є вилучення паспорта громадянина України - ОСОБА_1 19.03.2012 року.
При цьому, позивач зазначає, що підстави для вилучення паспорта йому стали відомі 14 липня 2014 року.
Однак такі доводи позивача не можуть бути розцінені судом як поважні причини пропуску строку звернення до суду, оскільки позивач достовірно дізнався про порушення своїх прав 19.03.2012 року.
Суд зазначає, що поважною причиною пропуску строку визнається лише та, що пов'язана з дійсними істотними труднощами для їх вчинення. При цьому, позивачем не надано суду належних та допустимих доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду.
Також суд зазначає, що правила статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України про поновлення та продовження процесуальних строків не поширюються на звернення до адміністративного суду (ч.4 статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
У зв'язку із викладеним вище, суд вважає правомірним залишити позовну заяву без розгляду, оскільки позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, а суд не знайшов на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Керуючись ст.ст.99,100,107,165 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Верхньодніпровського районного відділу ГУМВС України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без розгляду надіслати позивачеві, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали згідно ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Н.В. Боженко