Справа: № 826/5669/14 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П. Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
Іменем України
01 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Мєзєнцева Є.І., Старової Н.Е.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Київенерго» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Київенерго» до Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання протиправним та скасування рішення № 18/01-р/к від 31.03.2014 року, -
Публічне акціонерне товариство «Київенерго» (далі по тексту - позивач) звернулося до суду з позовом до Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання протиправним та скасування рішення № 18/01-р/к від 31.03.2014 року.
Окружний адміністративний суд міста Києва своєю постановою від 23 червня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовив.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 червня 2014 року та постановити нову про задоволення адміністративного позову. На думку апелянта, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду не підлягає скасуванню, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, в період з 02.09.2013 року по 20.09.2013 року Київським міським територіальним відділенням Антимонопольного комітету України проведено позапланову виїзну перевірку на предмет дослідження законодавства про захист економічної конкуренції публічного акціонерного товариства «Київенерго» за період з 01.01.2012 року по 01.07.2013 року.
За результатами перевірки складено акт позапланової виїзної перевірки додержання законодавства про захист економічної конкуренції ПАТ «Київенерго» від 27.09.2013 року.
31.03.2014 року Київським міським територіальним відділенням Антимонопольного комітету України прийнято рішення № 18/01-р/к «Про вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу».
Так, суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні адміністартвиного позову, виходив з того, що за результатами проведеної перевірки позивача було виявлено факт встановлення ним завищеної вартості послуг з видачі технічних умов на приєднання об'єктів архітектури до електричних мереж, шляхом необгрунтованого включення у прямі витрати витрат по оплаті праці заступника начальника управління перспективного розвитку, керівника групи, економіста І категорії, витрати по заробітній платі яких відносяться до загальновиробничих витрат у зв'язку з чим, відповідно до пункту 2 статті 50 та пункту 1 частини другої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» на позивача накладено штраф у розмірі 50 000,00 грн. та прийнято рішення № 18/01-р/к від 31.03.2014 року.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції» суб'єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо: на цьому ринку у нього немає жодного конкурента; не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів для доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин.
Абзацом 8 частини першої статті 5 Закону України «Про природні монополії» встановлено, що відповідно до цього Закону регулюється діяльність суб'єктів природних монополій у таких сферах, як розподілу електричної енергії (передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами).
Відповідно до Зведеного переліку суб'єктів природних монополій позивач є природним монополістом щодо товару - передача електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами на території міста Києва та Київської області.
Згідно з п. 3.7 Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 15 від 13.06.1996 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 26.07.1996 року за № 408/1433 ліцензіат може отримувати додатковий прибуток шляхом здійснення нових підключень до його електричних мереж споживачів або шляхом виконання інших додаткових робіт і послуг, що пов'язані з ліцензованою діяльністю. Ліцензіат повинен складати калькуляції вартості виконання робіт (надання послуг) відповідно до Методики розрахунку вартості робіт з підключення електроустановок споживачів до електричних мереж ліцензіата та інших додаткових робіт і послуг, пов'язаних із ліцензованою діяльністю, затвердженої НКРЕ, та погоджувати ці калькуляції в територіальному представництві НКРЕ.
Пунктом 1.2 розділу 1 Методики розрахунку вартості робіт з підключення електроустановок споживачів до електричних мереж ліцензіата та інших додаткових робіт і послуг, пов'язаних із ліцензованою діяльністю, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики № 1522 від 25.12.2008 додаткові роботи (послуги) -роботи (послуги), які надаються виключно ліцензіатом з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та з постачання електричної енергії за регульованим тарифом і пов'язані з його ліцензованою діяльністю.
Відповідно до Переліку додаткових робіт (послуг), який є додатком № 1 до зазначеної Методики, одним з видів додаткових робіт (послуг) є видача технічних умов (ТУ) та погодження проектної документації на відповідність наданим технічним умовам та чинним нормативно-правовим актам.
Порядок розрахунку плати за приєднання електроустановок замовників до електричних мереж встановлений Методикою розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженою постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, «Про затвердження Методики розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж» № 115 від 12.02.2013 року та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 28.02.2013 року за № 339/22871, а порядок розрахунку вартості виконання послуг з видачі технічних умов на приєднання об'єктів споживачів до електричних мереж встановлений Методикою розрахунку вартості робіт з підключення електроустановок споживачів до електричних мереж ліцензіата та інших додаткових робіт і послуг, пов'язаних із ліцензованою діяльністю, затвердженою постановою НКРЕ «Про затвердження Методикою розрахунку вартості робіт з підключення електроустановок споживачів до електричних мереж ліцензіата та інших додаткових робіт і послуг, пов'язаних із ліцензованою діяльністю» № 1522 від 25.12.2008 року.
Таким чином, послуги з видачі технічних умов на приєднання об'єктів споживачів до електричних мереж є окремими платними послугами, вартість яких не може бути методологічно обґрунтована та розрахована в межах розрахунку плати за приєднання електроустановок замовників до електричних мереж, а отже, не можуть розглядатися в межах дослідження одного ринку. До того ж позивач займає монопольне становище на ринку послуги з видачі технічних умов на приєднання об'єктів споживачів до електричних мереж.
Пунктом 2.1 Методики розрахунку вартості робіт з підключення електроустановок споживачів до електричних мереж ліцензіата та інших додаткових робіт і послуг затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики № 01522 від 25.12.2008 встановлено, що розрахунок вартості додаткових робіт (послуг) базується на відшкодуванні економічно обґрунтованих витрат виконавця з виконання додаткових робіт (послуг) та здійснюється за формами, наведеними в додатку 2 до цієї Методики. Вартість додаткової роботи (послуги) визначається шляхом калькулювання витрат відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 N 318 і зареєстрованого Міністерством юстиції України 19.01.2000 року за N 27/4248. Базою для визначення розміру плати за окремі додаткові роботи (послуги) є норми витрат робочого часу при наданні конкретної послуги та розрахунок витрат на виконання цієї роботи (послуги).
Підпунктами 2.3.1 та 2.3.3 пункту 2.3 Методики розрахунку вартості робіт з підключення електроустановок споживачів до електричних мереж ліцензіата та інших додаткових робіт і послуг затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики №01522 від 25.12.2008 визначено, що до виробничої собівартості додаткових робіт (послуг) включаються: прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці та загальновиробничі витрати. До складу прямих витрат на оплату праці працівників включаються витрати на оплату праці, визначені, виходячи з норм витрат робочого часу на виконання визначеної номенклатури робіт та основної і додаткової заробітної плати відповідної категорії працівників. Витрати на соціальні заходи визначаються згідно з чинним законодавством.
Відповідно до пункту 15.1 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 318 від 31.12.1999 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за № 27/4248 до складу загальновиробничих витрат включаються витрати на управління виробництвом (оплата праці апарату управління цехами, дільницями тощо; відрахування на соціальні заходи й медичне страхування апарату управління цехами, дільницями; витрати на оплату службових відряджень персоналу цехів, дільниць тощо).
Згідно з пунктом 5.4 Положення про порядок формування та розподілу витрат АК «Київенерго», затвердженого наказом Акціонерної енергопостачальної компанії «Київенерго» «Про затвердження Положення про порядок формування та розподілу витрат АК «Київенерго» № 503 від 31.12.2010 року № 503 до загальновиробничих витрат належать витрати на управління виробництвом.
Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 вказаного Положення встановлено, що до витрат на управління виробництвом (рахунок 911) належать основна й додаткова заробітна плата, заохочувальні й компенсаційні виплати керівникам, професіоналам, фахівцям та технічним службовцям виробничих цехів, служб, дільниць тощо.
В матеріалах справи містяться копії витягів із штатного розпису філіалу «Кабельні мережі Київенерго» ПАТ «Київенерго», звітного кошториса витрат на виробництво, передачу та постачання енергії за січень - грудень 2011 року, звітного кошториса витрат на виробництво, передачу та постачання енергії за січень - грудень 2012 року, листа ПАТ «Київенерго» від 12.09.2013 року № 42/91ПЗ/6684 про надання інформації та документів, розподілу Технічних умов, виданих в 2012 році, наказів ПАТ «Київенерго» № 520 від 31.07.2012 року та № 167 від 01.06.2010 року «Про вартість послуг з видачі технічних умов та технічних рішень з проектів», розрахунку остаточної вартості з видачі технічних умов на приєднання об'єктів архітектури до електричних мереж ПАТ «Київенерго» (без виїзду на місце), розрахунку остаточної вартості з видачі технічних умов на приєднання об'єктів архітектури до електричних мереж ПАТ «Київенерго» (з виїздом на місце), актів про проведення хронометражних спостережень при виконання робіт (наданні послуг) з видачі технічних умов на приєднання об'єктів архітектури до електричних мереж, калькуляції вартості видачі технічних умов на приєднання об'єктів архітектури до електричних мереж ПАТ «Київенерго» (з виїздом на місце), затвердженої 12.06.2012 року.
До Калькуляцій вартості з видачі технічних умов на приєднання об'єктів архітектури до електричних мереж ПАТ «Київенерго» у залежності від необхідності виїзду на місце і без виїзду на місце та від потужності об'єктів замовників включено прямі витрати (витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи) та загальновиробничі витрати.
Витрати на оплату праці у Калькуляціях включалися у прямі витрати на підставі їх розрахунків.
Загальновиробничі витрати у Калькуляції включені у розмірах 93 % від суми заробітної плати (додатки 1, 2 до наказу АК «Київенерго» № 167 від 01.06.2010 року) та 140,2 % від суми заробітної плати (форма № 1 до додатку 1, форма № 1 до додатку 2 до наказу ПАТ «Київенерго» № 520 від 31.07.2012 року).
Розрахунки витрат на оплату праці працівників, які виконують роботи з видачі технічних умов на приєднання об'єктів архітектури до електричних мереж ПАТ «Київенерго» виконані на підставі зазначених витрат робочого часу, основної та додаткової заробітної плати виконавців.
Витрати робочого часу виконавців робіт з видачі технічних умов на приєднання об'єктів архітектури до електричних мереж включені у Розрахунки витрат на оплату праці на підставі розрахунків трудовитрат на ці роботи у залежності від потужності об'єктів замовників, із зазначенням посад виконавців та найменувань виконуваних ними робіт.
У Розрахунки витрат на оплату праці у склад виконавців (склад бригади) включені заступник начальника УПР, керівник групи та економіст І категорії.
У Розрахунки трудовитрат з видачі технічних умов на приєднання об'єктів архітектури до електричних мереж ПАТ «Київенерго» на виконання роботи «Погодження з керівництвом», на підставі актів відповідних хронометражних спостережень товариство включило трудовитрати керівника групи та заступника начальника УПР.
Згідно з актами хронометражних спостережень при виконанні робіт (наданні послуг) з видачі технічних умов на приєднання об'єктів архітектури до електричних мереж трудовитрати заступника начальника УПР на виконання роботи «Погодження з керівництвом» становлять у межах від 0,1 до 0,6 людино-годин, у залежності від потужності об'єктів замовників.
До загальновиробничих витрат у 2011 та 2012 роках позивачем віднесено витрати, пов'язані по виконання посадових обов'язків працівниками управління перспективного розвитку філіалу «Кабельні мережі Київенерго» та Департаменту технічних приєднань СВП «Київські електричні мережі» ПАТ «Київенерго», а саме, заступника начальника управління перспективного розвитку філіалу «Кабельні мережі Київенерго».
Відповідно до витягів із штатних розписів Департаменту технічних приєднань СВП «Київські електричні мережі», станом 01.11.2012, 01.01.2013, 02.01.2013, 19.02.2013, 01.04.2013, 27.05.2013, 01.07.2013 посада заступника начальника управління перспективного розвитку відсутня.
З огляду на викладене колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що позивачем було безпідставно включено у прямі витрати по оплаті праці витрати по оплаті праці заступника начальника управління перспективного розвитку, які відносяться до загальновиробничих витрат та посада якого, відповідно до штатних розписів Департаменту технічних приєднань СВП «Київські електричні мережі», станом 01.11.2012, 01.01.2013, 02.01.2013, 19.02.2013, 01.04.2013, 27.05.2013, 01.07.2013 була відсутня що призвело до завищення вартості послуги з видачі технічних умов.
У розрахунках трудовитрат позивач на підставі актів відповідних хронометражних спостережень на виконання роботи «Розрахунок вартості робіт та складання договору» включив трудовитрати керівника групи та економіста І категорії.
Згідно з актами хронометражних спостережень при виконанні робіт (наданні послуги) з видачі технічних умов на приєднання об'єктів архітектури до електричних мереж на виконання роботи «Розрахунок вартості робіт та складання договору» трудовитрати економіста І категорії становлять у межах від 0,15 до 0,45 людино-годин, а трудовитрати керівника групи - від 0,05 до 0,15 людино-годин, у залежності від потужності об'єктів замовників.
Частинами першою та другою статті 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки. Фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою. Технічні умови надаються протягом 15 робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви та протягом ЗО робочих днів у разі необхідності їх узгодження з власником (користувачем) магістральних інженерних мереж.
Отже, чинним законодавством непередбачено необхідності укладання договору про приєднання об'єктів споживачів до електричних мереж одночасно з подання заяви про видачу технічних умов або одночасно з їх отриманням.
З огляду на викладене необгрунтоване включення позивачем трудовитрат керівника групи та економіста І категорії на виконання роботи по складанню договору у Розрахунки трудовитрат призвело до завищення вартості послуги з видачі технічних умов.
Пунктом 2.4 Методики розрахунку вартості робіт з підключення електроустановок споживачів до електричних мереж ліцензіата та інших додаткових робіт і послуг затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики №01522 від 25.12.2008 встановлено, що розрахунки вартості додаткових робіт (послуг) здійснюються відповідними підрозділами та затверджуються уповноваженою особою виконавця.
Відповідно до наданих штатних розписів філіалу «Кабельні мережі Київенерго» ПАТ «Київенерго» (станом на 01.01.2012 року) та СВП «Київські електричні мережі» ПАТ «Київенерго» (станом на 01.01.2013 року) у їх структурі окремо передбачений планово-економічний відділ.
Розрахунки витрат на оплату праці працівників, які виконують роботи з видачі технічних умов на приєднання об'єктів архітектури до електричних мереж ПАТ «Київенерго» (форми № 4 до Калькуляцій) підписані начальниками планово-економічного відділу та відділу організації праці та заробітної плати філіалу «Кабельні мережі» ПАТ «Київенерго».
Згідно з витягами зі штатних розписів філіалу «Кабельні мережі Київенерго» за 2011 -2012 роки посада економіста II категорії значиться у відділі по роботі з договорами про приєднання (відділі по роботі з замовниками).
Таким чином розрахунки вартості робіт з видачі технічних умов на приєднання об'єктів архітектури до електричних мереж ПАТ «Київенерго» виконувалися працівниками планово-економічного відділу, а не керівником групи і економістом І категорії, та після затвердження використовувалися філіалами для розрахунків зі споживачами за виготовлені технічні умови.
Крім того відповідно до витягів зі штатних розписів філіалу - «Кабельні мережі Київенерго» станом на 17.09.2012 року, 01.10.2012 року та Департаменту технічних приєднань СВП «Київські електричні мережі» станом на 01.11.2012, 01.01.2013, 02.01.2013, 19.02.2013, 01.04.2013, 27.05.2013, 01.07.2013 посада економіста І категорії відсутня.
З огляду на викладене позивачем необгрунтовано включено у прямі витрати по оплаті праці трудовитрати керівника групи та економіста І категорії на виконання роботи «Розрахунок вартості робіт та складання договору», що призвело до завищення вартості послуги з видачі технічних умов на приєднання об'єктів архітектури до електричних мереж.
Відповідно до статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» органи Антимонопольного комітету України накладають штрафи на об'єднання, суб'єктів господарювання - юридичних осіб. За порушення, передбачені пунктами 1, 2 та 4 статті 50 цього Закону, накладаються штрафи у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. У разі наявності незаконно одержаного прибутку, який перевищує десять відсотків зазначеного доходу (виручки), штраф накладається у розмірі, що не перевищує потрійного розміру незаконно одержаного прибутку. Розмір незаконно одержаного прибутку може бути обчислено оціночним шляхом
З огляду на викладене суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування рішення № 18/01-р/к від 31.03.2014 року.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції повністю погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні адміністративного позову, а тому апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Київенерго» - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 червня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлений 06.10.2014 року.
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Мєзєнцев Є.І.
Старова Н.Е.