Провадження № 2а/235/175/14
Єдиний унікальний номер 235/4921/14-а
03 жовтня 2014 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого судді Воробйова С.А.
при секретарі Подлєсній О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Красноармійська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії, -
10.09.2014 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії посилаючись на те, що з 19.08.2014 року вона є отримувачем пенсії за віком у відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу», яка їй була призначена на підставі довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці за період з 01.08.2008 року по 31.12.2012 року №16762/04/23 від 19.08.2014 року та довідки №16763/04/23 від 19.08.2014 року.
Однак, при нарахуванні пенсії відповідачем до складу заробітної плати не були включені інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, індексація заробітної плати, надбавка за високі досягнення у праці, одноразові премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, хоча із зазначених виплат у повному обсязі було нараховано та сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Вона вважає, що дії відповідача є незаконними і такими, що порушують її законні права, передбачені ст.ст.22,64 Конституції України, ст.ст.33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» і просить суд визнати протиправними і неправомірними дії відповідача щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, одноразові премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат до складу заробітної плати, що враховуються при обчисленні пенсії державного службовця та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з 19.08.2014 року, тобто з моменту її призначення з урахуванням вказаних сум.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, на позовних вимогах наполягала.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заперечення проти позову та просив справу розглянути за його відсутністю.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 19.08.2014 року позивачу призначена пенсія державного службовця (а.с.6) у відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу» та на підставі наданих довідок про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці за період з 01.08.2008 року по 31.12.2012 року №16762/04/23 від 19.08.2014 року та №16763/04/23 від 19.08.2014 року (а.с.7-8,9-12,13).
Однак, при нарахуванні розміру пенсії відповідачем не була врахована матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, одноразові премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат.
Не погодившись з відповідачем позивач звернулася до відповідача з письмовою заявою про роз'яснення причини неврахування при обчисленні пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, одноразові премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат.
05.09.2014 року відповідач на звернення позивача надав відповідь за №18022/1023 (а.с.14) про відмову неврахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, одноразові премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат з посиланням на ст.ст.33,37 Закону України «Про державну службу».
Суд не може погодитись з зазначеним висновком відповідача з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХП (далі -Закон № 3723-ХП) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
04 лютого 2003 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року N 432-ІУ, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 371, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» - на Кабінет Міністрів України було покладено обов'язок у тримісячний термін привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1)пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2)іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці»(далі -Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХП «Про пенсійне забезпечення»(далі - Закон № 1788-ХП) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 105 8-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058-ІУ) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій довідці форми N5-1 (а.с.9-12).
Таким чином, суд вважає, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, є правильним, оскільки перевага має надаватись не положенням законів № 3723-ХІІ та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № Ю58-ІУ та стаття 66 Закону № 1788-ХП.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Частиною першою ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, суд вважає неправомірними дії відповідача Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, одноразові премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат до складу заробітної плати, що враховуються при обчисленні пенсії державного службовця для призначення пенсії, тому необхідно зобов'язати відповідача здійснити перерахунок позивачу ОСОБА_1 пенсії з 19.08.2014 року, тобто з моменту її призначення з урахуванням вказаних сум.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.11 ч.2, 158-163, 186 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії, - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, одноразові премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат до складу заробітної плати, що враховуються при обчисленні пенсії державного службовця.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області здійснити з 19.08.2014 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, одноразові премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, з яких фактично було сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно до довідки УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області №16762/04/23 від 19.08.2014 року та довідки УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області №16763/04/23 від 19.08.2014 року.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73,08 грн.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя