Постанова від 02.10.2014 по справі 826/7947/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02 жовтня 2014 року № 826/7947/13-а

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Гарник К.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Київського міського відділення Фонду України соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агродім""

про стягнення заборгованості у розмірі 150 888,77 грн

ВСТАНОВИВ:

Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Агродім» (далі по тексту - відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 150888,77грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 травня 2013 року відкрито провадження у адміністративній справі № 826/7947/13-а, закінчено підготовче провадження та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 06 червня 2013 року, яке відкладалось до 13 червня 2013 року, 20 червня 2013 року за клопотаннями відповідача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення перевірки були виявлені порушення щодо недодержання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2009, 2010, 2011 роки, за що відповідачу нараховано штрафні санкції та пеню за 2009 рік - 87043,55 грн. та 17201,08 грн., за 2010 рік - 19008,71 грн. та 2367,40 грн., за 2011 рік - 24044,03 грн. та 1224,00 грн. відповідно.

Згідно наявних в матеріалах справи заперечень, відповідач не погоджується з заявленими позовними вимогами, вважаючи, що позивач не наділений правом на проведення перевірки, а також у зв'язку із тим, що відповідач в 2009 році працював зі збитками, хоча законодавством встановлено, що сплата адміністративно-господарських санкцій і пені проводиться за рахунок прибутку, який залишається в розпорядженні після сплати всіх податків і зборів.

Ухвалою Окружного адміністративного суд міста Києва від 20.06.2013 року зупинено провадження у справі № 826/7947/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Агродім» до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів про скасування акту перевірки від 28 грудня 2012 року № 139-П12 до набрання законної сили рішенням у справі № 826/9666/13-а.

Ухвалою Окружного адміністративного суд міста Києва від 19.09.2014 року поновлено провадження у адміністративній справі № 826/7947/13-а за позовом Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агродім" про стягнення адміністративно - господарських санкцій у розмірі 150888,77 грн. та призначено справу до розгляду у судовому засіданні 01.10.2014 року.

В судовому засіданні 01.10.2014 року представником позивача підтримано заявлені позовні вимоги, після чого суд, керуючись приписами частини 4 статті 122 та частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, надавши можливість присутнім учасникам судового розгляду у повній мірі реалізувати свої процесуальні права, та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, завершив розгляд справи в порядку письмового провадження.

Після розгляду адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, всебічного і повного встановлення всіх фактичних обставин, на яких ґрунтується позов, об'єктивної оцінки доказів, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 8 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів України» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подання ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» робоче місце інваліда - місце або виробнича ділянка постійного або тимчасового знаходження особи у процесі трудової діяльності на підприємствах, в установах і організаціях.

Статтею 4 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року № 875-ХІІ (далі по тексту - Закону № 875-ХІІ) передбачено, що діяльність держави щодо інвалідів виявляється у створенні правових, економічних, політичних, соціальних, психологічних та інших умов для забезпечення їхніх прав і можливостей нарівні з іншими громадянами для участі в суспільному житті.

З метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом (ст. 17 Закону № 875-ХІІ).

Відповідно до ч.3 ст.18 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 19 Закону № 875-ХІІ передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

У відповідності до статті 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.

В рамках наданих чинним законодавством повноважень фахівцем І категорії відділу взаємодії з роботодавцями і громадськістю, організаційної та кадрової роботи Бєловою Н.В. відповідно до положень ч.8 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.07.2007 року № 7 «Про реалізацію статей 19 і 2019 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» проведено планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Агродім», код ЄДРПОУ 32659577 щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, реєстрації у відділенні Фонду, подання звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, своєчасного та повного надходження адміністративно-господарських санкцій до Державного бюджету України, за результатами якої складено акт № 139-П12 від 28.12.2012 року.

Перевіркою встановлено, що відповідачем звіт на формою 10-ПІ «Звіт про зайнятість і працевлаштування» за 2009 рік подано вчасно, а за 2010-2011 роки звіти відсутні.

Крім того, позивачем було складено протокол про адміністративне правопорушення серія АП № 0523 стосовно начальника відділу кадрів відповідача Топішко Н.В, за не подачу звіту за формою № 10-ПІ «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» за 2010-2011 роки. Але звіти надати відмовилися.

Також, підприємством не подавалися щомісяця (щокварталу) до центру зайнятості форми 3-ПН «Звіт про наявність вакансій» про наявність вільних робочих місць (вакансій), призначених для працевлаштування інваліда.

Київським міським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів складений протокол про адміністративне правопорушення серія АП № 0524 стосовно директора ТОВ «СП «Агродім» Бердичевського М.А. за не виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2009-2011 роки. Але звіти надати відмовилися.

Перевіркою встановлено порушення щодо недодержання Відповідачем нормативу робочих місць, призначених для інвалідів за 2009, 2010 та 2011 рік, за що Відповідачу було нараховано адміністративно-господарські санкції.

Не погоджуючись з встановленими актом перевірки № 139-П12 від 28.12.2012 року порушеннями, ТОВ «СП «Агродім» оскаржено його до суду.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.07.2013 року в адміністративній справі № 826/9666/13-а за позовом ТОВ «СП «Агродім» до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання нечинним акту перевірки від 28.12.2012 року № 139-П12, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2014 року в задоволенні позову відмовлено повністю.

У відповідності із положеннями ч.5 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвалою Вищого адміністративного суду від 21.07.2014 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ТОВ «СП «Агродім» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.07.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2014 року.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З огляду на встановлені у справі обставини, які свідчать про те, що акт перевірки № 139-П12 від 28.12.2012 року на день постановлення рішення у даній справі в силу положень ч.5 ст.254 КАС України не є скасованим, рішення у справі 826/9666/13-а набрало законної сили, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення вимог Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення адміністративно-господарських санкцій, визначених цим актом.

Виходячи з положень законодавства в редакції на момент виникнення спірних правовідносин та встановлених у справі обставин, суд визнає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Згідно з частиною третьою статті 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Частиною четвертою статті 94 КАС України встановлено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Оскільки, відповідачем не надано суду доказів понесення ним судових витрат, підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарського підприємства «Агродім» задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарського підприємства «Агродім» на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2009 рік у розмірі 87043,55 гривень та пені у розмірі 17201,08 гривень; адміністративно-господарські санкції за 2010 рік - у розмірі 19008,71 гривень та пені 2367,40 гривень; адміністративно-господарські санкції за 2011 рік у розмірі 24044,03 гривень та пені у розмірі 1224,00 гривень.

Постанова набирає законної сили в строки та порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.Ю. Гарник