Справа № 875/274/14
Суддя-доповідач: Федотов І.В.
Іменем України
04 жовтня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Федотова І.В.
суддів - Ісаєнко Ю.А. та Оксененка О.М.,
при секретарі судового засідання - Трегубенко Є.А.,
за участю позивача ОСОБА_2,
представника позивача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови Центральної виборчої комісії від 30.09.2014 року 1376 в частині та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2) звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії (далі - відповідач, ЦВК), в якому просить суд скасувати постанову від 30.09.2014 року №1376, прийняту ЦВК, в частині відмови в реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_2; зобов'язати ЦВК зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 98 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в даному випадку у ЦВК не було підстав, передбачених ч.1 ст.60 Закону України «Про вибори народних депутатів України», для відмови в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 року.
Позивач та його представник в судовому засіданні адміністративний позов підтримали та просили його задовольнити з підстав, зазначених в позовній заяві.
Заслухавши пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення даного спору, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
25 вересня 2014 року позивач - ОСОБА_2, звернувся до Центральної виборчої комісії із заявою про реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 98, в порядку самовисування, на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Постановою Центральної виборчої комісії від 30.09.2014 №1376 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_2, ОСОБА_20, ОСОБА_21» позивачу відмовлено у реєстрації кандидатом у народні депутати України у виборчому окрузі № 98.
Зі змісту оскаржуваної постанови встановлено, що підставою для відмови в реєстрації позивача кандидатом в народні депутати України стало порушення ним вимог пунктів 1, 2 частини другої статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», оскільки подана заява про самовисування не містить зобов'язання у разі обрання народним депутатом України припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України. Окрім того, в автобіографії ОСОБА_2 не зазначено відомостей щодо громадянства, часу проживання на території України, громадської роботи (у тому числі на виборних посадах), партійності, контактного номера телефону.
Зазначені обставини стали підставою відмови в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати України на підставі п. 2 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
ОСОБА_2, не погоджуючись з таким рішенням відповідача в частині відмови в реєстрації його кандидатом у народні депутати України, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Згідно Указу Президента України від 27 серпня 2014 року №690/2014 «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» припинено достроково повноваження Верховної Ради України сьомого скликання та призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 26 жовтня 2014 року.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України та Законом України «Про вибори народних депутатів України» (далі - Закон).
Так, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 77 Конституції України, порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Порядок висування та реєстрації кандидатів у народні депутати України врегульовано розділом VII Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону, Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів:
1) заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає);
2) автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;
3) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;
4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону;
5) 4 фотографії кандидата розміром 4x6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
6) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата.
Таким чином, ч.2 ст.55 Закону встановлює перелік головних умов реєстрації кандидатів у депутати, висунутих у одномандатних виборчих округах шляхом самовисування.
Аналіз змісту зазначеної вище правової норми вказує, що для виконання умов реєстрації кандидатом у депутати громадянин, який балотується в одномандатному виборчому окрузі в порядку самовисування, зобов'язаний особисто надати до ЦВК належним чином оформленні документи. До переліку таких документів, окрім інших, віднесено: заяву про самовисування, та автобіографію, у яких обов'язково мають бути зазначені вказані вище зобов'язання.
Тобто законодавець в п.п. 1,2 ч.2 ст. 55 Закону чітко визначив, які саме відомості в обов'язковому порядку мають бути зазначені кандидатом у народні депутати в його заяві про самовисування та автобіографії.
Так, з матеріалів справи вбачається, що 25 вересня 2014 року позивач - ОСОБА_2 подав до Центральної виборчої комісії заяву про самовисування наступного змісту: "Я, ОСОБА_2, заявляю про самовисування та прошу зареєструвати мене кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 98 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
У зв'язку з участю у виборах даю згоду на оприлюднення моїх біографічних відомостей.
Іншого представницького мандата, який відповідно до Конституції України та Законів України несумісний з мандатом народного депутата України, не маю.
У разі обрання мене народним депутатом України зобов'язуюсь протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні мені підприємства та корпоративні права в порядку, встановленому Законом.»
При цьому, відповідно до ст. ст. 76, 78 Конституції України - народним депутатом України може бути громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років. Народні депутати України здійснюють свої повноваження на постійній основі. Народні депутати України не можуть мати іншого представницького мандата чи бути на державній службі. Вимоги щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності встановлюються законом.
Так, згідно до ст. 3 Закону України "Про статус народного депутата України" N 2790 від 17 листопада 1992 року (зі змінами та доповненнями) - народний депутат не має права: 1) бути членом Кабінету Міністрів України, керівником центрального органу виконавчої влади; 2) мати інший представницький мандат чи одночасно бути на державній службі; 3) обіймати посаду міського, сільського, селищного голови; 4) займатися будь-якою, крім депутатської, оплачуваною роботою, за винятком викладацької, наукової та творчої діяльності, а також медичної практики у вільний від виконання обов'язків народного депутата час; 5) залучатись як експерт органами у кримінальному провадженні, а також займатися адвокатською діяльністю; 6) входити до складу керівництва, правління чи ради підприємства, установи, організації, що має на меті одержання прибутку.
Як вбачається зі зразку "Заяви про самовисування та реєстрації кандидата в народні депутати в одномандатному виборчому окрузі", розміщеному на сайті Центральної виборчої комісії, заявник в заяві повинен зазначити текст наступного змісту: "Зобов'язуюсь у разі обрання мене народним депутатом України припинити діяльність (скласти представницький мандат), яка (який) відповідно до Конституції України та законів України несумісні (несумісний) з мандатом народного депутата України".
Крім того, у примітках до вказаного абзацу заяви у разі відсутності іншого представницького мандата, який згідно з Конституцією України та законами України несумісний з мандатом народного депутата, зазначається "Іншого представницького мандата, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата України, не маю".
Тобто, із змісту дослідженої заяви позивача вбачається, що його заява про самовисування не містить обов'язкового зобов'язання припинити діяльність (скласти представницький мандат), який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата України.
Окрім того, судом встановлено, що у поданій автобіографії ОСОБА_2 не зазначено відомостей щодо громадянства із зазначенням часу проживання на території України, громадської роботи (у тому числі на виборних посадах), партійності, контактного номера телефону, зазначення яких відповідно до пункту 2 частини другої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" є обов'язковим.
При цьому, не зазначення позивачем у поданій автобіографії відповідних відомостей у даному випадку не може розцінюватися як помилка чи неточність.
Позивачем під час судового розгляду справи жодним чином не обґрунтовано причин не зазначення ним відомостей, які є обов'язковими відповідно до пункту 2 частини другої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України"; подана автобіографія також не містить інших відомостей, зазначення яких могло бути розцінено позивачем як виконання ним вимог пункту 2 частини другої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" в частині обов'язкового зазначення в автобіографії кандидата в депутати часу проживання на території України, громадської роботи (у тому числі на виборних посадах), партійності, контактного номера телефону.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що заява про самовисування позивача кандидатом у народні депутати України та автобіографія не відповідають вимогам п.п. 1, 2 ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», що є перешкодою в реєстрації його документів.
За приписами ч. 1 ст. 30 Закону України «Про вибори народних депутатів України» повноваження Центральної виборчої комісії щодо підготовки та проведення виборів депутатів визначаються цим Законом, Законом України «Про Центральну виборчу комісію» та іншими законами України.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" ЦВК відмовляє в реєстрації кандидата у депутати, зокрема, в разі, відсутності документів, зазначених у ч. 2 ст. 55 цього Закону.
При цьому посилання позивача на ч.3 ст.60 Закону України "Про вибори народних депутатів України", що помилки та неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати колегія суддів вважає помилковим, оскільки в даному випадку у поданих на реєстрацію документах має місце невідповідність (відсутність обов'язкової інформації) їх нормам чинного законодавства.
В даному конкретному випадку, позивачем було порушено вимоги Закону України "Про вибори народних депутатів України" в частині змісту документів необхідних для його реєстрації кандидатом у народні депутати.
За вказаних обставин, колегія суддів приходить до висновку про безпідставність доводів позивача щодо наявності факту обмеження його права бути обраним з боку відповідача як суб'єктом владних повноважень, оскільки відмова у реєстрації позивача кандидатом у народні депутати зумовлена неналежним виконанням позивачем обов'язку щодо подання документів із зазначенням інформації, наявність якої законом визначена як обов'язкова.
Таким чином, Оскільки заява ОСОБА_2 про самовисування та автобіографія не містять обов'язкових реквізитів та не відповідають вимогам, передбаченим Законом України "Про вибори народних депутатів", вони не можуть вважатися заявою про самовисування та автобіографією у розумінні пункту 1, 2 частини 2 статті 55 Закону, що відповідно є перешкодою в реєстрації її документів.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу в реєстрації кандидатом у народні депутати України, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України "Про вибори народних депутатів України", Законом України "Про Центральну виборчу комісію", ст.ст. 4, 8-11, 122, 158-163, 167, 172, 174-177 КАС України, колегія суддів, -
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови Центральної виборчої комісії від 30.09.2014 року 1376 в частині та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення до Вищого адміністративного суду України через Київський апеляційний адміністративний суд.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Федотов І.В.
Судді: Ісаєнко Ю.А.
Оксененко О.М.