Справа № 875/264/14
Суддя-доповідач: Земляна Г.В.
Іменем України
04 жовтня 2014 року 17:35 м. Київ
колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Земляної Г.В.
суддів Межевича М.В., Сорочко Є.О.
за участю секретаря Ломанової Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві справу за адміністративним позовом представника Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна» до Центральної виборчої комісії третя особа ОСОБА_3 про визнання протиправною та скасування постанови №1387 від 30 вересня 2014 року,-
Позивач, представник Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна», звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК), в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії № 1387 «Про заяву Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна», зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719» від 30 вересня 2014 року;
- зобов'язати Центральну виборчу комісію розглянути по суті заяву Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна», зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719;
- зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, включеного до виборчого списку кандидатів у народні депутати України від Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна», сформованого та затвердженого на з'їзді (зборах, конференції) Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна», що відбувся "15" вересня 2014 року.
Позивач, в обґрунтування позовних вимог зазначає, що Партією було виконано всі вимоги Закону, передбачені для реєстрації ОСОБА_4 як кандидата у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, однак, постановою ЦВК № 1387 «Про заяву Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна», зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719» від 30 вересня 2014 року вищевказану заяву Партії від 25 вересня 2014 року безпідставно залишено без розгляду.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позовної заяви підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача та третя особа в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належними чином, причин неявки суду не надано. Витребувані судом документи надані відповідачем через канцелярію суду.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення даного спору, колегія суддів приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Так, згідно із пунктом 6 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Судом встановлено, що 15 вересня 2014 року на II (IX) з'їзді Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна» (далі - Партія) було, зокрема, прийнято рішення про включення ОСОБА_3 (далі також - ОСОБА_3) до виборчого списку кандидатів у народні депутати України Партії у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року під номером 53.
18 вересня 2014 року Партія звернулася до Центральної виборчої комісії (далі -ЦВК) із заявою про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, висунутих на вищевказаному з'їзді, для участі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі.
Постановою ЦВК № 1093 від 23 вересня 2014 року зареєстровано кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна», у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Однак, постановою ЦВК № 1092 від 23 вересня 2014 року, серед іншого, ОСОБА_3 було відмовлено в реєстрації як кандидата у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Підставою для відмови у реєстрації стало те, що автобіографія ОСОБА_3 не містила відомостей про громадянство та наявність чи відсутність судимості. Отже, зазначений документ, на думку ЦВК, не був автобіографією кандидата у народні депутати України в розумінні пункту 6 частини першої статті 54 Закону України «Про вибори народних депутатів України» (далі також - Закон).
25 вересня 2014 року уповноваженою особою Партії до ЦВК в термін передбачений виборчим законодавством України було подано заяву про реєстрацію ОСОБА_3 як кандидата у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року з наданням документів, необхідних для реєстрації ОСОБА_3 кандидатом у депутати України.
Постановою ЦВК № 1387 «Про заяву Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна», зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719» від 30 вересня 2014 року (далі - оскаржувана Постанова) вищевказану заяву Партії від 25 вересня 2014 року залишено без розгляду.
При цьому, підставою для залишення заяви від 25 вересня 2014 року без розгляду, ЦВК зазначає, що Закон не передбачає права політичної партії, яка висунула кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, після подання та розгляду Центральною виборчою комісією визначених статтею 54 Закону документів вносити до Центральної виборчої комісії документи щодо реєстрації окремого кандидата у народні депутати України, включеного до виборчого списку політичної партії.
Позивач вважає, що вищевказане рішення та твердження ЦВК є необгрунтованим, а оскаржувана постанова - протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Колегія суддів погоджується з таким доводами позивача зважаючи на наступне.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Вказаній нормі кореспондує частина 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Відповідно до пунктів 1, 7 зазначеної норми у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.
Пунктом 17 статті 19 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» передбачено, що ЦВК «здійснює інші повноваження відповідно до цього Закону, Закону України "Про вибори народних депутатів України" та інших законів України.
Статтею 53 Закону України «Про вибори народних депутатів України» передбачено, що висування кандидатів, формування та затвердження виборчого списку кандидатів у депутати від партії у загальнодержавному окрузі та висування кандидатів у депутати від партії в одномандатних округах здійснюється партією на з'їзді (зборах, конференції) у порядку, встановленому статутом партії. Партія може висунути кандидатом у депутати особу, яка є членом цієї партії, або безпартійну особу, яка відповідно до статті 9 цього Закону має право бути обраною депутатом.
Як уже зазначено, 15 вересня 2014 року на II (IX) з'їзді Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна» було, зокрема, прийнято рішення про включення ОСОБА_3 до виборчого списку кандидатів у народні депутати України Партії у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року під № 53.
Статті 54, 58 Закону України «Про вибори народних депутатів України» містять чіткий і вичерпний перелік умов і порядку реєстрації кандидатів у загальнодержавному окрузі.
Так, частиною першою статті 54 Закону передбачено, що ЦВК реєструє кандидатів у депутати, включених до виборчого списку партії, за умови отримання нею документів, вказаних у пунктах 1-10 зазначеної норми.
Частиною четвертою статті 54 Закону передбачено, що ЦВК не приймає документи, зазначені у частині першій цієї статті, якщо вони подані з порушенням строків, передбачених частиною другою статті 58 цього Закону, тобто документи, подані пізніше ніж за сімдесят п'ять днів до виборів.
Тобто, колегія суддів погоджується з доводами позивача що ЦВК не має права залишати будь-які заяви суб'єктів виборчого процесу без розгляду.
Більше того, ні Закон України «Про Центральну виборчу комісію» в цілому, ні Закон України «Про вибори народних депутатів України» також не передбачають можливості залишення таких заяв без розгляду, а тому ці заяви мають бути розглянуті ЦВК по суті.
При цьому, частиною шостою статті 58 Закону передбачено, що ЦВК не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.
Крім того, як встановлено з оскаржуваної Постанови, підставою для залишення заяви ЦВК зазначає, що Закон не передбачає права політичної партії, яка висунула кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, після подання та розгляду Центральною виборчою комісією визначених статтею 54 Закону документів вносити до Центральної виборчої комісії документи щодо реєстрації окремого кандидата у народні депутати України, включеного до виборчого списку політичної партії.
Колегія суддів звертає увагу на ту обставину, що ст.58 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначений чіткий список підстав для відмови у реєстрації кандидата у народні депутати України, і такої підстави, яка викладена в оскаржуваній Постанові немає.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованими доводи позивача, що ЦВК в даному випадку могла прийняти лише одне з двох рішень: зареєструвати ОСОБА_3 як кандидата у народні депутати України або ж відмовити йому у реєстрації.
А тому, залишаючи заяву Партії від 25 вересня 2014 року без розгляду, відповідачем порушено норми, передбачені ст. 58 Закону.
Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана постанова є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
А тому слід зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна» та прийняти рішення, відповідно до вимог чинного законодавства України.
Що стосується вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача зареєструвати кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, то колегія суддів приходить до виснову про відмову в задоволенні позову в цій частині зважаючи на наступне.
Так, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Так, колегія суддів підкреслює, що відповідачем не досліджувались взагалі подані позивачем документи на предмет відповідності їх вимогам ст.54 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та не приймалось жодного рішення стосовно реєстрації або відмови в реєстрації у народні депутати України, а тому суд не має повноважень перевіряти подані позивачем документи до ЦВК вимогам чинного законодавства України та приймати відповідне рішення у даному випадку..
Враховуючи ту обставину, що за своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо прийняття рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації є виключною компетенцією уповноваженого органу, тому вищевказана позовна вимога є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, та задоволенню не підлягають.
За таких обставин, колегія суддів вважає необхідним скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року № 1387 «Про заяву Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна», зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719» та зобов'язати Центральну виборчу розглянути заяву Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна» та прийняти відповідне рішення, а в частині позовних вимог про зобов'язання зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом у народні депутати України відмовити.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про вибори народних депутатів України", Законом України "Про Центральну виборчу комісію" та ст.ст. 3, 6, 11, 41, 71, 72, 86, 137, 160, 163, 172, 177, 179 КАС України колегія суддів, -
Адміністративний позов представника Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна» задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати Постанову Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року № 1387 «Про залишення без розгляду заяви Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна», зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719».
Зобов'язати Центральну виборчу комісію розглянути по суті заяву Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна», зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719, прийнявши відповідне рішення.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна» судовий збір в розмірі 146 (сто сорок шість) гривен 16 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий суддя: Г.В.Земляна
Судді: М.В. Межевич
Є.О. Сорочко
Головуючий суддя Земляна Г.В.
Судді: Межевич М.В.
Сорочко Є.О.