Справа № 875/249/14
Суддя-доповідач: Земляна Г.В.
Іменем України
04 жовтня 2014 року 14:55 м. Київ
колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Земляної Г.В.
суддів Межевича М.В., Сорочко Є.О.
за участю секретаря Ломанової Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві справу за адміністративним позовом кандидата в народні депутати ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності,-
Позивач, кандидат в народні депутати України ОСОБА_2, звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) та Виконавчого комітету Комсомольської міської ради Полтавської області, в якому просить:
- визнати незаконною бездіяльності Центральної виборчої комісії щодо не забезпечення дотримання принципів та засад виборчого процесу в контексті розміщення окружної виборчої комісії по одномандатному виборчому округу №150;
- визнати незаконними дії Виконавчого комітету Комсомольської міської ради Полтавської області щодо розміщення окружної виборчої комісії по одномандатному виборчому округу №150 в приміщенні відділу підготовки кадрів ВАТ «Полтавський ГЗК»;
- зобов'язати виконавчий комітет Комсомольської міської ради Полтавської області надати інше приміщення для розміщення окружної виборчої комісії по одномандатному виборчому округу №150, аніж приміщення відділу підготовки кадрів ВАТ «Полтавський ГЗК».
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2014 року адміністративний позов в частині вимог про визнати незаконними дії Виконавчого комітету щодо розміщення окружної виборчої комісії по одномандатному виборчому округу №150 та зобов'язати виконавчий комітет Комсомольської міської ради Полтавської області надати інше приміщення для розміщення окружної виборчої комісії по одномандатному виборчому округу №150 залишено без розгляду.
Таким чином, позовна заява розглядається лише в частині позовних вимог до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) про визнання незаконною бездіяльності Центральної виборчої комісії щодо не забезпечення дотримання принципів та засад виборчого процесу в контексті розміщення окружної виборчої комісії по одномандатному виборчому округу №150.
Позивач, в обґрунтування позовних вимог зазначає, що виконавчий комітет Комсомольської міської ради Полтавської області надав для розташування окружної виборчої комісії по округу № 150 приміщення відділу підготовки кадрів ВАТ «Полтавський ГЗК», який, як вказує позивач, належить кандидату у народні депутати по цьому ж округу ОСОБА_3, а Центральна виборча комісія належним чином не відреагувала на таке порушення та не проконтролювала процес надання вищевказаного приміщення для потреб окружної комісії.
Сторони в содове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не надані.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення даного спору, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на наступне:
Так, згідно із пунктом 6 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Частиною 1 статті 174 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум, мають виборча комісія, кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, комісія з референдуму, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Так, з матеріалів справи вбачається, що постановою Центральної виборчої комісії від 05 вересня 2014 року № 858 утворено окружні виборчі комісії з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року згідно з додатками 1-25 (а.с.24-25).
На виконання постанови Центральної виборчої комісії від 26 січня 2012 року №18 «Про вимоги до приміщень окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, норми забезпечення виборчих комісій обладнанням, інвентарем, транспортними засобами і засобами зв'язку, оргтехнікою, іншими матеріальними цінностями, види послуг, які виборчі комісії можуть закуповувати за рахунок коштів Державного бюджету України» Виконавчим комітетом Комсомольської міської ради Полтавської області виділено приміщення для розміщення окружної виборчої комісії по округу №150 за адресою: 39800, вул. Космонавтів, 4, м. Комсомольськ Полтавської обл.
У вказаному приміщенні знаходиться відділ підготовки кадрів ВАТ «Полтавський ГЗК», який, як стверджує позивач, належить кандидату у народні депутати по цьому ж округу ОСОБА_3, оскільки ОСОБА_3 є службовою особою ВАТ «Полтавський ГЗК».
Таким чином, позивач вважає, що своєю бездіяльністю ЦВК порушує конвенційні права громадян України обирати на виборах народних депутатів України.
Будь-яких даних щодо звернення позивача до ЦВК з заявою з цього питання судом не встановлено, а позивачем не надано.
Колегія суддів не погоджується з доводами позивача щодо протиправної бездіяльності ЦВК зважаючи на наступне.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Вказаній нормі кореспондує частина 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Відповідно до пунктів 1, 7 зазначеної норми у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.
Прийняття рішення чи вчинення певних дій суб'єктом владних повноважень на підставі закону означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
Відповідно до ст.1 закону України про "Центральну виборчу комісію", ЦВК є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об'єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.
Статтями Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що підготовка організації і проведення голосування та підрахунок голосів виборців здійснюється на виборчих дільницях, що утворюються Центральною виборчою комісією або окружною виборчою комісією відповідно до цього Закону та існують на постійній чи тимчасовій основі.
Відповідно до пункту 7-1 статті 17 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» ЦВК встановлює систему територіальної організації загальнодержавних виборів шляхом утворення територіальних виборчих округів та виборчих дільниць з особливостями, визначеними відповідним законом про вибори.
Так, на виконання вказаних норм, як зазначено вище, Центральна виборча комісія постановою від 05 вересня 2014 року № 858 утворила окружні виборчі комісії з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року згідно з додатками 1 - 25. та зобов'язала окружні виборчі комісії з виборів народних депутатів України поінформувати громадян про свій склад, місцезнаходження та режим роботи у визначений цими комісіями спосіб.
Стаття 19 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» встановлює повноваження ЦВК.
Відповідно до ч.1 ст. 51. Закону України "Про вибори народних депутатів України" органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані сприяти виборчим комісіям у реалізації їх повноважень: надавати необхідні приміщення відповідно до норм, встановлених цим Законом або відповідними рішеннями Центральної виборчої комісії, прийнятими на виконання вимог цього та інших законів, сприяти в облаштуванні цих приміщень та забезпечувати їх охорону.
Так, відповідно до пункту 5 частини другої статті 30, частини першої статті 51 Закону України "Про вибори народних депутатів України", керуючись статтями 11 - 13, пунктами 4, 13 статті 17, пунктами 1, 17 статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія винесла постанову від 26 січня 2012 року № 18 «Про вимоги до приміщень окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, норми забезпечення виборчих комісій обладнанням, інвентарем, транспортними засобами і засобами зв'язку, оргтехнікою, іншими матеріальними цінностями, види послуг, які виборчі комісії можуть закуповувати за рахунок коштів Державного бюджету України», якою встановила вимоги до приміщень окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України (додаток 1); норм забезпечення виборчих комісій обладнанням, інвентарем, транспортними засобами і засобами зв'язку, оргтехнікою, іншими матеріальними цінностями (додаток 2); та види послуг, які виборчі комісії можуть закуповувати за рахунок коштів Державного бюджету України (додаток 3), з метою забезпечення належних умов роботи окружних та дільничних виборчих комісій,
Таким чином, виходячи з системного аналізу вказаних норм права, Центральна виборча комісія не бере безпосередньої участі у прийнятті рішення стосовно розміщення окружних виборчих комісій та делегувала вказані повноваження виконавчим комітетам відповідних міських, селищних та сільських рад.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Разом з тим, в матеріалах справи відсутні докази звернення позивача з даним питанням до ЦВК, що могло б бути підставою для звернення до суду з позовом у разі відмови відповідача по суті питання чи не належного розгляду звернення, а також не зазначено які саме права позивача було порушено.
Крім того, будь-якого рішення про відмову у розгляді зазначеного питання чи не розгляд по суті такого питання відповідачем не приймалось, а тому факт допущення відповідачем бездіяльності не доведено.
За таких підстав, колегія суддів приходить до висновку про недоведеність та необґрунтованість позовних вимог щодо порушення Центральною виборчою комісією прав та законних інтересів позивача.
Тобто, аналізуючи зміст позовних вимог, суд не встановив обґрунтованих доказів того, що Центральною виборчою комісією допущено бездіяльність в цій частині, що чинить перешкоди позивачу у реалізації виборчого права та перешкоджає його участь у виборчому процесі.
Таким чином, перевіривши мотивування та доводи адміністративного позову, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що позивач не надав обґрунтованих доказів порушення виборчих прав або інтересів бездіяльністю ЦВК, а тому відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані та не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України "Про вибори народних депутатів України", Законом України "Центральну виборчу комісію", ст.ст. 4, 8-11, 122, 158-163, 167, 172, 174-177 КАС України, колегія суддів -
В задоволенні позовних вимог кандидата в народні депутати ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності щодо не забезпечення дотримання принципів та засад виборчого процесу в контексті розміщення окружної виборчої комісії по одномандатному виборчому округу №150 - відмовити в цілому.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий суддя: Г.В.Земляна
Судді: М.В. Межевич
Є.О. Сорочко
Головуючий суддя Земляна Г.В.
Судді: Межевич М.В.
Сорочко Є.О.