Справа № 875/254/14 Суддя-доповідач: Мєзєнцев Є.І.
03 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі судді Мєзєнцева Є.І., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на боці позивача Політичної партії Конгрес Українських Націоналістів про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії № 1215 від 26.09.2014 року в частині та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на боці позивача Політичної партії Конгрес Українських Націоналістів про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії №1215 від 26.09.2014 р. в частині відмови в реєстрації кандидатом у народні депутати України включеного до виборчого списку політичної партії Конгресу Українських націоналістів у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та зобов'язання Центральної виборчої комісії України зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України включеного до виборчого списку політичної партії Конгресу Українських націоналістів у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов не відповідає нормам чинного законодавства, не може бути прийнятий до провадження та підлягає залишенню без розгляду виходячи з наступного.
Частиною 1 статті 172 КАС України передбачено, що суб'єктам відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативній групі референдуму, іншим суб'єктам ініціювання референдуму надано право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій.
За правилами частини 6 ст. 172 КАС України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
В свою чергу, відповідно до вимог ч. 5 ст. 179 КАС України, днем подання позовної заяви є день її надходження до відповідного суду.
Позовна заява подана до суду 03.10.2014 року, що підтверджується реєстраційним штампом Київського апеляційного адміністративного суду, а відтак, позивачем пропущено п'ятиденний строк оскарження постанови Центральної виборчої комісії №1215 від 26.09.2014 р. в частині відмови в реєстрації кандидатом у народні депутати України включеного до виборчого списку політичної партії Конгресу Українських націоналістів у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Згідно п. 8.1.1 Постанови Пленуму ВАСУ №15 від 01.11.2013 року "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом", важливим елементом цих строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. Це перша відмінність строку звернення до суду щодо вирішення виборчих спорів від строку звернення до суду в інших спорах адміністративної юрисдикції, в яких, як правило, цей строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Отже, у виборчих спорах немає необхідності з'ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від суб'єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.
Згідно ч. 5 ст. 179 КАС України, однією з особливостей обчислення строків у справах, пов'язаних з виборчим процесом, є неможливість поновлення строків подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлених ст.ст. 172 - 177 цього Кодексу.
Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
За таких обставин, адміністративний позов про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії №1215 від 26.09.2014 р. в частині відмови в реєстрації кандидатом у народні депутати України включеного до виборчого списку політичної партії Конгресу Українських націоналістів у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та зобов'язання Центральної виборчої комісії України зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України включеного до виборчого списку політичної партії Конгресу Українських націоналістів у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, не відповідає нормам чинного законодавства, не може бути прийнятий до провадження та підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст. ст. 106, 160, 165, 172, 177, 179 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на боці позивача Політичної партії Конгрес Українських Націоналістів про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії №1215 від 26.09.2014 р. в частині відмови в реєстрації кандидатом у народні депутати України включеного до виборчого списку політичної партії Конгресу Українських націоналістів у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та зобов'язання Центральної виборчої комісії України зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України включеного до виборчого списку політичної партії Конгресу Українських націоналістів у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України в строки, визначені ст. 177 КАС України.
Суддя Є.І. Мєзєнцев