Постанова від 03.10.2014 по справі 875/222/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 875/222/14

Суддя-доповідач: Ганечко О.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 жовтня 2014 року о 16.50 год. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Ганечко О.М.

суддів Коротких А.Ю.

Хрімлі О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною, скасування постанови Центральної виборчої комісії від 27 вересня 2014 року № 1234 та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії у якому, просить визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 27 вересня 2014 року № 1234 про відмову в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 та зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 31 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Позивач вважає, що постанова Центральної виборчої комісії була прийнята з порушенням Закону України «Про вибори народних депутатів України», в зв»язку з чим, вона звернулася до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

У засідання учасники процесу не з'явилися, будучи належним чином повідомленими, що не перешкоджає слуханню спірного питання.

Відповідно до ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41 КАС України, у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи, встановила наступне.

22 вересня 2014 року позивач звернулася до Центральної виборчої комісії з заявою про самовисування та реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 31 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

27 вересня 2014 року Центральною виборчою комісією було прийнято постанову № 1234 про відмову в реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_3 в одномандатному виборчому окрузі № 31 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, мотивуючи тим, що порушено п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», зокрема, заява ОСОБА_3 про самовисування не містить зобов'язання, у разі її обрання депутатом, припинити діяльність, яка, відповідно до Конституції України та Законів України, несумісна з мандатом народного депутата України, а також автобіографія ОСОБА_3 не містить відомостей щодо контактного телефону, а відтак, не є автобіографією.

Крім того, обсяг поданої ОСОБА_3 передвиборної програми становить чотири тисячі шістсот сім друкованих знаків, що є порушенням вимог ч. 5 ст. 63 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України", Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 55 вказаного Закону, Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному виборчому окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання ним заяви про самовисування.

Вказаною нормою права, також встановлено вимоги до змісту зазначеної заяви, а саме - заява про самовисування датується днем подання документів для реєстрації особи кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, містить зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також зобов'язання у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає).

Таким чином, п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", зобов'язує кандидата у депутати не лише подати заяву про самовисування, але й скласти її у відповідності до вимог закону.

Згідно довідки Центральної виборчої комісії, 22 вересня 2014 року позивач подав відповідачу документи, серед яких був документ із назвою "Заява про самовисування кандидатом у народні депутати України".

Дослідивши вказаний документ, колегія суддів встановила, що він не містить в собі зобов'язання у разі обрання ОСОБА_3 депутатом скласти представницький мандат, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата. Також вказаний документ не містить посилання на те, що позивач не здійснює зазначеної діяльності.

Разом з тим, наявність зобов'язання скласти представницький мандат, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата, встановленому законом (або зазначення, що таких немає) є самостійною вимогою до змісту заяви про самовисування кандидатом у депутати та є імперативною, відтак, посилання позивача на зразок форми заяви, яка викладена на офіційному веб- сайті відповідача не може братися судом до уваги.

Відповідно до ч. 2 ст. 78 Конституції України, народні депутати України не можуть мати іншого представницького мандата, бути на державній службі, обіймати інші оплачувані посади, займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності), входити до складу керівного органу чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку.

Положеннями ч. 3 ст. 78 Конституції України, також передбачено, що вимоги щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності встановлюються законом.

Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України "Про статус народного депутата України", яка має назву "Несумісність депутатського мандата з іншими видами діяльності", народний депутат не має права:

- бути членом Кабінету Міністрів України, керівником центрального органу виконавчої влади;

- мати інший представницький мандат чи одночасно бути на державній службі;

- обіймати посаду міського, сільського, селищного голови;

- займатися будь-якою, крім депутатської, оплачуваною роботою, за винятком викладацької, наукової та творчої діяльності, а також медичної практики у вільний від виконання обов'язків народного депутата час;

- залучатись як експерт органами у кримінальному провадженні, а також займатися адвокатською діяльністю;

- входити до складу керівництва, правління чи ради підприємства, установи, організації, що має на меті одержання прибутку.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що зазначення у заяві про самовисування кандидатом у депутати "Зобов'язуюсь у разі обрання мене народним депутатом України припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України не сумісна з мандатом народного депутата України" є виконанням лише частини вимог, що встановлені п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Відсутність у заяві ОСОБА_3 про самовисування посилання на зобов'язання у разі обрання депутатом скласти представницький мандат, якій відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата свідчить про їх невідповідність за змістом вимогам п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" та є підставою для висновку про невиконання позивачем зазначених вимог Закону, що тягне за собою відмову в його реєстрації кандидатом у депутати згідно п. 2 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Позивач вважає, що відсутність зазначеного зобов'язання є помилкою (неточністю), яка підлягає виправленню в порядку, встановленому ч. 3 ст. 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Колегія суддів не погоджується із зазначеною думкою позивача, адже в даному випадку має місце незазначення обов'язкового реквізиту документа, за відсутності якого він не є заявою про самовисування у розумінні п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Відсутність у змісті документа обов'язкових елементів, передбачених законом, є неналежним його оформленням, а не недоліком (неточністю), про який зазначено у ч. 3 ст. 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Таким чином, документи подані позивачем для реєстрації його, як кандидата у народні депутати України, у розумінні п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", не відповідають визначеним Законом вимогам, оскільки у заяві про самовисування відсутнє одне з обов'язкових за Законом зобов'язань, і це виключає можливість розглядати відповідний документ як такий, що відповідає вимогам Закону до його змісту.

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 55 Закону України № 4061-VI від 17.11.2011 «Про вибори народних депутатів України», автобіографія кандидата в депутати обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості.

Тобто, в Законі України "Про вибори народних депутатів України" визначено обов'язкові вимоги до автобіографії кандидата в депутати, які ОСОБА_3 не дотримано.

Колегія суддів вважає, що не зазначення в автобіографії таких обов'язкових реквізитів, як контактного номера телефону, не може вважатись помилкою чи неточністю в розумінні частини третьої ст. 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України", оскільки ці вимоги прямо передбачені Законом, і обов'язок їх внесення до автобіографії покладено на особу, яка подає документи щодо реєстрації кандидатом у депутати.

Тому, доводи позивача про наявність обов'язку у ЦВК за аналогією закону (ч. 7 ст. 27 Закону України № 4061-VI від 17.11.2011), інформувати позивача про виявленні неточності у автобіографії, можливість їх виправлення та уточнення є безпідставними.

Згідно ч. 5 ст. 63 Закону України "Про вибори народних депутатів України", Центральна виборча комісія за рахунок коштів Державного бюджету України, що виділяються на підготовку і проведення виборів депутатів, забезпечує виготовлення не пізніш як за тридцять п'ять днів до дня виборів інформаційних плакатів кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах. Плакати повинні містити біографічні відомості кандидата у депутати, його передвиборну програму (обсягом до трьох тисяч дев'ятисот друкованих знаків) та фотокартку, подані ним при реєстрації.

Як встановлено, обсяг поданої передвиборної програми ОСОБА_3 становить чотири тисячі шістсот сім друкованих знаків, що є порушенням вимог вищезазначеної статті.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що Центральною виборчою комісією було правомірно відмовлено в реєстрації позивача кандидатом в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 31 та винесено законну і обґрунтовану постанову.

Аналогічна позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 02.10.2014 року у справі № 875/75/14 (А/800/51/14).

Керуючись ст. ст. 160, 172, 177 КАС України, ст. ст. 2, 55, 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України», постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України № 15 від 01.11.2013 року «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» суд, -

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною, скасування постанови Центральної виборчої комісії від 27 вересня 2014 року № 1234 та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий суддя Ганечко О.М.

Судді Коротких А.Ю.

Хрімлі О.Г.

Головуючий суддя Ганечко О.М.

Судді: Коротких А. Ю.

Хрімлі О.Г.