Справа № 875/213/14
Суддя-доповідач: Карпушова О.В.
Іменем України
03 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів Аліменко В.О., Кучми А.Ю., секретар судового засідання: Самсонова М.М., за участю сторін: представник позивача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії про скасування Постанови № 1382 від 30.09.2014 року в частині відмови позивачу у реєстрації в кандидати у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 145 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року, зобов'язання повторно розглянути його заяву про реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 145 та прийняти законне та обґрунтоване рішення,-
02.10.2014 року ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Центральної виборчої комісії (надалі - ЦВК) про скасування Постанови № 1382 від 30.09.2014 року в частині відмови позивачу у реєстрації в кандидати у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 145 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року, та про зобов'язання відповідача повторно розглянути його заяву про реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 145 та прийняти законне та обґрунтоване рішення.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на безпідставність прийняття спірної постанови, оскільки, на його думку, подані документи і матеріали щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України, повністю відповідають вимогам виборчого законодавства України.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи позовної заяви.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце слухання справи повідомлялись належним чином.
Перевіривши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення даного спору, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
В судовому засіданні встановлено, що 25.09.2014 р. ОСОБА_4 подав до Центральної виборчої комісії заяву про самовисування для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 145 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року разом ті інші документи: автобіографія кандидата, документ про внесення грошової застави, фотографії кандидата, ксерокопії першої-сьомої, десятої, одинадцятої сторінок паспорта громадянина України кандидата у народні депутати України, передвиборна програма кандидата у депутати.
30.09.2014 ЦВК прийнято постанову № 1382 від 30.09.2014 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9», яка є предметом судового розгляду в частині відмови позивачу у реєстрації в кандидати у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 145 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року,.
Підставою для прийняття спірної постанови про відмову в реєстрації кандидата ОСОБА_4 у народні депутати України слугувало те, що на порушення вимог п.1 ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів», заява позивача про самовисування не містить зобов'язання у разі обрання його депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України, або зазначення, що така діяльність ним не здійснюється.
Надавши правову оцінку встановленим у справі обставинам та доказам, врахувавши ст. 8 КАС України щодо принципу верховенства права, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 77 Конституції України, порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України «Про вибори народних депутатів» від 17.11.2011 № 4061-VІ (далі - Закон № 4061-VІ).
Відповідно до ч.2 ст.25 Закону № 4061-VІ статус Центральної виборчої комісії визначається Конституцією України, Законом України "Про Центральну виборчу комісію", цим та іншими законами України.
Статтею 30 Закону № 4061-VІ встановлені повноваження Центральної виборчої комісії.
Стаття 55 Закону № 4061-VІ визначає умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних округах.
Статтею 59 Закону № 4061-VІ встановлено порядок реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних округах.
Стаття 60 Закону № 4061-VІ передбачає обставини, коли Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати. Відповідно до ч.2 вказаної статті рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати повинно містити вичерпні підстави відмови.
Відповідно ч. 1 ст. 55 Закону № 4061-VІ Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати у відповідному окрузі за умови отримання нею визначених документів.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 55 Закону № 4061-VІ визначені обов'язкові реквізити заяви про самовисування: дату подачі документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії; зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України; згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах; зобов'язання у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає).
Проаналізувавши зазначені приписи ст. 55 Закону, судова колегія приходить, до висновку, що вказана правова норма є імперативною, а тому підлягає виконанню кандидатами у народні депутати України в повному обсязі.
Дослідивши заяву ОСОБА_4 від 25.09.2014 р. до ЦВК, колегія суддів вважає, що вона не відповідає вимогам п.1 ч. 2 ст. 55 Закону № 4061-VI, зокрема, заява про самовисування не містить зобов'язання у разі обрання його депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України, або зазначення, що така діяльність ним не здійснюється.
Отже, позивач не виконав вимоги Закону № 4061-VI, яким чітко визначено обов'язкові вимоги до заяви про самовисування кандидата в депутати.
В даному випадку не підлягає застосуванню ч. 3 ст. 60 Закону № 4061-VI, оскільки жодним чином зазначені вище недоліки документів позивача, як кандидата в народні депутати, не можна ототожнювати з помилкою або неточністю, які підлягають виправленню і не являються підставами для відмови в реєстрації.
За таких обставин Центральна виборча комісія правомірно відмовила ОСОБА_4 в реєстрації кандидатом у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі № 145 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Отже, у своїй сукупності добуті докази не спростовують легітимність спірної постанови ЦВК від 30.09.2014 року № 1382. Відповідач, відмовляючи позивачу в реєстрації, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 145 та прийняти законне та обґрунтоване рішення, колегія суддів зазначає, що вони також не підлягають задоволенню, оскільки, ЦВК відмовили позивачу в реєстрації, і ця постанова судом визнається законною та обґрунтованою.
На підставі викладеного, керуючись ст. 77 Конституції України, Закону України «Про вибори народних депутатів», ст.ст. 122, 158-163, 167, 172,177 КАС України, суд, -
ОСОБА_4 у задоволені позовних вимог до Центральної виборчої комісії про скасування Постанови № 1382 від 30.09.2014 року в частині відмови позивачу у реєстрації в кандидати у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 145 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року, зобов'язання повторно розглянути його заяву про реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 145 та прийняти законне та обґрунтоване рішення, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: О.В. Карпушова
Судді: В.О. Аліменко
А.Ю. Кучма
Головуючий суддя Карпушова О.В.
Судді: Аліменко В.О.
Кучма А.Ю.