Справа № 875/210/14
Суддя-доповідач: Губська О.А.
Іменем України
20:00
02 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Губської О.А.
суддів Парінова А.Б., Беспалова О.О.
за участю секретаря судового засідання Нечай Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві адміністративний позов ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови в частині, зобов'язання вчинити дії, -
02 жовтня 2014 року ОСОБА_2 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просив суд:
- визнати протиправною та скасувати Постанову Центральної виборчої комісії №1283 від 28 вересня 2014 року "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_2, ОСОБА_7, ОСОБА_8.", у частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №67.
- зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №67
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у ЦВК не було підстав, передбачених ч.1 ст.60 Закону України 17 листопада 2011 року № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України", для відмови в реєстрації його кандидатом у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 року. Акцентував увагу на тому, що ним дотримано встановленої процедури подання заяви до ЦВК, наведене ним формулювання одного речення у заяві про самовисування слід розцінювати як неточність, яка відповідно до положень ч. 3 ст. 60 Закону № 4061-VI підлягає виправленню, та не може бути підставою для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі № 67 на позачергових виборах до Верховної Ради України 26 жовтня 2014 року.
Відповідач надав суду витребовувані матеріали, зокрема: належним чином завірену копію постанови ЦВК №1283 від 28 вересня 2014 року "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_2, ОСОБА_7, ОСОБА_8.", а також копії поданих ОСОБА_2 до ЦВК документів для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №67.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів визнала можливим проводити розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що позов підлягає залишенню без задоволення, з таких підстав.
23 вересня 2014 року до Центральної виборчої комісії України разом з іншими документами надійшла заява про самовисування ОСОБА_2 щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №67 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
28 вересня 2014 року Центральна виборча комісія прийняла постанову № 1283 "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_2, ОСОБА_7, ОСОБА_8.", якою, в тому числі позивачу, відмовлено в реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №67 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Рішення мотивоване тим, що у порушення вимог п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону № 4061-VI у заяві позивача не містить зобов'язання у разі обрання його народним депутатом України припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України, а тому не може вважатися заявою про самовисування в розумінні п.1 ч. 2 ст. 55 Закону 4061-IV.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судова колегія виходить з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 77 Конституції України, порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України", Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону.
Частиною другою статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів:
1) заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає);
2) автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;
3) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;
4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону;
5) 4 фотографії кандидата розміром 4x6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
6) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата.
Згідно з частиною одинадцятою статті 107 Закону України "Про вибори народних депутатів України" при проведенні повторних, проміжних та позачергових виборів депутатів декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидатами у депутати не подається.
Відповідно до частини четвертої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України'', Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачем 23 вересня 2014 року до ЦВК було подано заяву про самовисування щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №67 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, автобіографію кандидата в депутати, документ про внесення грошової застави, 4 фотографії ОСОБА_2, ксерокопії першої та другої сторінок паспорта, передвиборну програму.
Факт отримання зазначених вище документів підтверджується довідкою Центральної виборчої комісії від 23 вересня 2014 року, виданою ОСОБА_2
Спірні правовідносини виникли у зв'язку із незазначенням ОСОБА_2 в заяві про самовисування зобов'язання припинити діяльність, яка не сумісна з мандатом народного депутата, на підставі чого відповідач прийшов до висновку, що поданий позивачем документ не є заявою про самовисування в розумінні п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону 4061-IV
Зі змісту заяви ОСОБА_2 про самовисування, копія якої міститься в матеріалах справи, колегією суддів встановлено, що позивачем вказано, що іншого представницького мандата, який відповідно Конституції та законів України несумісний з мандатом народного депутата України, він не має, належних йому підприємств та корпоративних прав не має.
В той же час у заяві позивачем не зазначено про зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України.
Згідно з п 2 ч. 1 ст. 60 Закону 4061-IV, на підставі якої винесено оскаржувану постанову, Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону.
Таким чином, документи, подані позивачем для реєстрації його як кандидата у народні депутати у розумінні пункту 1 частини 2 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» не відповідають визначеним Законом вимогам, оскільки у заяві про само висування відсутнє одне з обов'язкових за Законом зобов'язань, і це виключає можливість розглядати відповідний документ як такий, що відповідає вимогам цього Закону до його змісту.
Аналогічна позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 02.10.2014 у справі 875/75/14.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що відповідачем правомірно відмовлено у реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №67, а постанова Центральної виборчої комісії №1283 від 28 вересня 2014 року "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_2, ОСОБА_7, ОСОБА_8.", у частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №67 прийнята відповідачем законно і підстави для її скасування у суду відсутні.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 69, 70, 71, 158-163, 172, 175, 177-179 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови в частині, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий суддя
Судді
Головуючий суддя Губська О.А.
Судді: Парінов А.Б.
Беспалов О.О.