Ухвала від 23.09.2014 по справі 805/3536/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" вересня 2014 р. м. Київ К/800/33117/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів : Логвиненко А.О. (доповідач), Донець О.Є., Мороз В.Ф.

здійснивши попередній розгляд касаційної скарги Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод» на постанову Донецького окружного адміністративного суду та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду у справі

за позовом Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод»

до відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області

про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

19.03.2013р. до суду з позовом про скасування рішення управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області (далі Пенсійний фонд) звернулось Публічне акціонерне товариство «Харцизький трубний завод» (далі ПАТ). Свої вимоги позивач мотивував тим, що на підставі акту перевірки №198 від 29.10.2012 Пенсійним фондом 1.11.2012 прийнято рішення №1247 про застосування штрафних санкцій у розмірі 4466,71грн. Вважаючи дії відповідача такими, що не відповідають чинному законодавству, позивач просив рішення скасувати.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2013р., залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.05.2013р., в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, ПАТ звернулось з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просило їх скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову. При цьому скаржник зазначив, що суди дійшли помилкового висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ПАТ перебуває на обліку в Пенсійному фонді як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В період з 10.10.2012 по 29.10.2012 Пенсійним фондом проведено планову перевірку ПАТ щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів за період з 1.01.2010 по 31.08.2012, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 1.01.2009 по 31.08.2012, за результатами якої складено акт від 29.10.2012 №198.

Відповідно до висновків зазначеного акту, встановлено порушення ПАТ ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо сплати суми єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з виплатою сум заробітної плати (доходу), на суми якої нараховується єдиний внесок. За 2011-2012 роки встановлено 18 випадків недоплати по авансовим платежам на загальну суму 44667,06грн.; п.8 ст.8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не пізніше ніж через 20 календарних днів після закінчення базового звітного періоду. Сплата єдиного внеску проводилась з порушенням строків визначених законодавством в квітні, травні, червні, серпні, вересні, грудні 2011 року, січні, лютому, серпні 2012 року.

З урахуванням висновків акту перевірки та на підставі п.6 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Пенсійним фондом 1.11.2012 прийнято рішення №1247, яким позивачу нараховано штраф в розмірі 10% несплачених або несвоєчасно сплачених сум 4466,71грн.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464 (далі Закон №2464).

Пунктом 1 ч.2 ст.6 Закону №2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з п.1 ст.7 цього Закону єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі,що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Єдиний внесок нараховуються на суми незалежно від джерел фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

Строки сплати страхових внесків визначені статтею 9 Закону №2464, згідно з якою платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом вищезазначених внесків є календарний місяць. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Відповідно до ч.13 ст.8 Закону №2464 єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди, встановлюється 8,41 відсотка визначеної пунктом 1 ч.1 ст.7 цього закону бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів.

Перерахування страхових платежів позивачем до Пенсійного фонду України за період, який перевірявся, підтверджується платіжними дорученнями наявними в матеріалах справи, карткою особового рахунку страхувальника. Нарахування авансових платежів по єдиному внеску за ставкою 8,41% здійснювалось не у повному обсязі, оскільки платником єдиного внеску не завжди вказувався спеціальний рахунок, на який підлягають до зарахування дані платежі. Тобто, позивачем не враховувався лист Пенсійного фонду.

В додатку 4 до акту перевірки від 29.10.2012 №198 наведено розрахунок сплати авансових платежів у вигляді сум єдиного внеску, що підлягають сплаті одночасно з виплатою заробітної плати. За даним розрахунком сума недоотриманих авансових платежів по єдиному внеску за ставкою 8,41% становить 44667,06грн.

Відповідно до ч.12 ст.9 Закону №2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно до ч.11 ст.9 Закону №2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Пунктом 6 частини 11 ст.25 Закону №2464 визначено, що територіальні органи Пенсійного фонду застосовують до платника єдиного внеску штрафну санкцію за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про правомірність рішення Пенсійного фонду від 1.11.2012 №1247 про нарахування ПАТ суми штрафу в розмірі 10% несвоєчасно сплачених сум єдиного внеску - 4466,71 грн.

Згідно зі статтею 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231, 254 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод» залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2013р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.05.2013р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому ст.ст. 235-244 КАС України.

Судді А.О. Логвиненко

О.Є. Донець

В.Ф. Мороз