Ухвала від 23.09.2014 по справі 416/963/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" вересня 2014 р. м. Київ К/800/33948/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів : Логвиненко А.О. (доповідач), Донець О.Є., Мороз В.Ф.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.05.2013р. у справі

за позовом ОСОБА_3

до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області

про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС , -

ВСТАНОВИВ:

20.03.2013р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому, просив зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області (далі Пенсійний фонд) здійснити перерахунок пенсії за роботу в зоні відчуження на Чорнобильській АЕС з 24.12.1988 по 2.04.1989 відповідно до виданої йому ВАТ «Луганський завод «Восход» (далі ВАТ) довідки про заробітну плату та провести виплату пенсії з 1.02.2013.

Постановою Лутугинського районного суду Луганської області від 23.04.2013р. позов задоволено.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.05.2013р. скасовано постанову Лутугинського районного суду Луганської області від 23.04.2013р. та прийнято нову, якою в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_3 звернувся із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції. При цьому, скаржник зазначив, що суд дійшов помилкового висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Під час розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій встановлено наступне.

ОСОБА_3 з липня 1973 року по серпень 1992 року працював в ВАТ, з 24.12.1988 по 2.04.1989 виконував урядове завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією трудової книжки (а.с.34) та військовим квитком серії НОМЕР_2 (а.с.35), є інвалідом 2 групи, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, випискою з акта огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності, довідкою МСЕК серії 2-20 СУ №028191.

З 1.01.2012 позивач отримує пенсію на підставі довідки про заробітну плату, виданої ВАТ №67, яку йому призначив та виплачує Пенсійний фонд згідно з Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка діє з 1.01.2012.

Розпорядженням відповідача №150045 від 23.12.2011 пенсія позивачу з 1.01.2012 була призначена у розмірі 8117,91грн., а розпорядженням №150045 від 25.01.2013 з 1.02.2013 призначена пенсія у розмірі 2279,7грн.

Відповідно до ч.1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", абзацу 1 п.1 "Порядку обчислення чорнобильських пенсії"-1997 (який діяв до 31.12.2011р.) та п.1 "Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011р., який діє з 01.01.2012р., встановлено, що пенсії можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування збитків, який визначається згідно з законодавством.

Так, згідно з довідкою Військового коменданта Чорнобильського гарнізону позивач приймав участь у виконанні урядового завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 24.12.1988 по 2.04.1989, всього 100 днів, працював без вихідних та святкових днів.

Відповідно до наказу ВАТ №87 від 12.05.2003 про перерахунок заробітної плати учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_3 видано довідку та особовий рахунок про заробітну плату в зоні відчуження для надання в Пенсійний фонд для перерахунку розміру пенсії. Згідно особового рахунку ОСОБА_3 в грудні 1988 року за 8 днів призначена сума 497,90, в січні 1989 року за 31 день призначена сума 2569,77, в лютому 1989 року за 28 днів призначена сума 2314,34, в березні 1989 року за 31 день призначена сума 2569,77, в квітні 1989 року за 2 дні призначена сума 239,92.

Відповідно до довідки №67 ВАТ, на підставі якої позивачу була призначена пенсія згідно з Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суми фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження, із якої вибирається пенсія, та дні роботи в зоні відчуження відповідають сумі та кількості днів, зазначених в особовому рахунку ОСОБА_3

З 1.01.2012 набрав чинності "Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно пункту другого даної постанови зазначено про необхідність Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Порядок визначення заробітної плати, яка враховується для обчислення пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, який існував до 31.12.2011 і який існує з 1.01.2012, є абсолютно ідентичним, не дивлячись на те, що регулювався різними нормативно-правовими актами.

З 1.01.2012 при перерахунку пенсій по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи необхідно керуватися тими ж документами (довідками) про заробітну плату, які видавалися і знаходилися в пенсійних справах до 31.12.2011.

Відповідач повинен здійснювати нарахування пенсії позивача, виходячи із заробітної плати, зазначеної у довідці, виданої ВАТ, на підставі якої ОСОБА_3 призначалася та виплачувалася пенсія по інвалідності.

Враховуючи вище викладене, колегія суддів не погоджується з висновками апеляційного суду про відсутність підстав для задоволення позову з посиланням на те, що позивач не отримував заробітну плату, вказану у довідці, довідка не містить визначення грошової одиниці, в якій заробітну плату позивачеві сплачено.

Відповідно до ст.226 КАС України, суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Керуючись статтями 222, 223, 226, 230, 231, 254 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.

Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.05.2013р. скасувати, залишивши в силі постанову Лутугинського районного суду Луганської області від 23.04.2013р.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому ст.ст. 235-244 КАС України.

Судді А.О. Логвиненко

О.Є. Донець

В.Ф. Мороз