ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
місто Київ
26 вересня 2014 року 15:15 №826/12418/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Островській О.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомадвокатського об'єднання «Фортіс»
доРеєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві
провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
Адвокатське об'єднання «Фортіс» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві про визнання протиправними дій щодо ненадання інформації на адвокатський запит, зобов'язання вчинити дії із надання запитуваної інформації.
Позовні вимоги мотивовано незаконною відмовою у наданні запитуваної інформації, яка витребовувалась відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» у зв'язку із професійною діяльністю позивача.
Відповідач проти позову заперечив із посиланням на те, що запитувана позивачем інформація відноситься до інформації з обмеженим доступом.
Адміністративну справу №826/12418/14 розглянуто в письмовому провадженні відповідно до приписів частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку із неявкою в судове зсідання 15.09.2014 належним чином повідомленого про час та місце судового засідання представника відповідача (суб'єкта владних повноважень), відсутністю перешкод для розгляду справи у судовому засіданні 15.09.2014, а також зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
Адвокат адвокатського об'єднання «Фортіс» ОСОБА_2 (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю від 26.02.2004 НОМЕР_2), який діяв в інтересах громадянки ОСОБА_3 на підставі договору про надання правової допомоги від 06.06.2014 звернувся до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві із адвокатським запитом від 06.06.2014 №16, яким просив надати наступну інформацію: чи зареєстровано право власності, за ким та на підставі чого, на квартиру за адресою: АДРЕСА_1, Україна та якими документами підтверджується реєстрація права власності на зазначену квартиру.
Відповідь на вищезазначений запит просив надати на руки або надіслати до 13.06.2014 поштою за адресою: 01032, АДРЕСА_2, адвокату адвокатського об'єднання «Фортіс» ОСОБА_2 або його помічнику, тел./факс НОМЕР_1.
Реєстраційною службою Головного управління юстиції у місті Києві листом від 01.07.2014 №6140/5.5-вих. відмовлено у наданні запитуваної інформації з посиланням на відсутність правових підстав для надання копій документів та інформації за ким та на підставі чого зареєстровано право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 з огляду на наявність у даної інформації статусу з обмеженим доступом.
Не погоджуючись із зазначеною відмовою, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Стаття 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначає професійні права адвоката, відповідно до яких останнім надано право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема ознайомлюватися на підприємствах, в установах і організаціях з необхідними для адвокатської діяльності документами та матеріалами, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом.
Ця норма в інформаційних правовідносинах є загальною.
Відповідно до приписів статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під адвокатським запитом розуміється письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.
Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
Правове регулювання відносин у сфері інформації та основи інформаційної діяльності регулюються Законом України «Про інформацію», дія якого поширюється на інформаційні відносини, які виникають у всіх сферах життя і діяльності суспільства і держави при одержанні, використанні, поширенні та зберіганні інформації.
Відповідно до частини другої статті 21 Закону України «Про інформацію» конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень.
Згідно із рішенням Конституційного суду України від 20.01.2012 у справі №2-рп/2012 інформацією про особисте та сімейне життя особи є будь-які відомості та/або дані про відносини немайнового та майнового характеру, обставини, події, стосунки тощо, пов'язані з особою та членами її сім'ї, за винятком передбаченої законами інформації, що стосується здійснення особою, яка займає посаду, пов'язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень. Така інформація про особу є конфіденційною.
Правовідносини пов'язані з наданням інформації за запитами, державною реєстрацією права власності на нерухоме майно та, відповідно, надання інформації з Реєстру прав власності регулюються Конституцією України, Цивільним Кодексом України, Законами України «Про інформацію», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».
Відповідно до частини другої статті 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Відповідно до частини п'ятої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом.
Наведене свідчить, що орган державної реєстрації прав інформацію про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження надає виключно, у встановленому цим Законом порядку, якій є спеціальним для цих правовідносин.
За змістом статей 1, 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відомості про зареєстровані права і обтяження, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав містить Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав).
Органи державної реєстрації прав, державні реєстратори забезпечують достовірність інформації, її захист від несанкціонованого доступу, оновлення, архівування та відновлення даних, їх оперативний пошук і документальне відтворення процедури державної реєстрації прав, оперативне надання витягів про зареєстровані права та/або їх обтяження з Державного реєстру прав.
Отже, законодавство у сфері державної прав на нерухоме майно передбачає особливий порядок надання інформації з Державного реєстру прав про зареєстровані речові права на нерухоме майно, обтяження цих прав, а також встановлює певні обмеження щодо доступу до вказаної інформації, особливості її захисту.
Норми Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» які визначають порядок отримання інформації з Державного реєстру прав, є спеціальними правовими нормами стосовно одержання інформації про зареєстровані права на нерухоме майно.
Відповідно до частини другої статті 182 Цивільного кодексу України державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Такий порядок визначений статтею 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», відповідно до якої відомості про зміст документів, що підтверджують (посвідчують) правочини щодо нерухомого майна, узагальнені відомості про речові права окремої особи на нерухоме майно, а також витяги з Державного реєстру прав, що містять відомості про встановлення, зміну чи припинення речових прав на нерухоме майно, надаються органами державної реєстрації лише власнику (власникам) нерухомого майна, його спадкоємцям (правонаступникам - для юридичних осіб) або особам, на користь яких вчинено обмеження, чи іншим суб'єктам речового права, органам державної влади чи органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам, якщо запит зроблено у зв'язку із здійсненням ними повноважень, визначених законами, бюро кредитних історій на їх запит щодо інформації Державного реєстру прав, передбаченої частиною першою цієї статті, в електронному вигляді (у форматі бази даних), у разі наявності письмової згоди юридичних, фізичних осіб - власників нерухомого майна.
Адвокати до зазначеного кола осіб законом не віднесені.
Проаналізувавши зміст запиту адвоката адвокатського об'єднання «Фортіс» від 06.06.2014, суд наголошує на тому, що відповідь Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві, викладена у листі від 01.07.2014 №6140/5.5-вих. є обґрунтованою та законною.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Системний аналіз норм матеріального права дають підстави дійти висновку, що відмовляючи надати інформацію і копії правовстановлюючих документів про нерухоме майно особи на адвокатський запит відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зазначена позиція суду узгоджується із практикою Вищого адміністративного суду України, викладеної в ухвалі останнього від 25.06.2014 №К/800/61584/13.
Щодо доводів позивача про порушення Реєстраційною службою Головного управління юстиції у місті Києві строків надання відповіді на запит від 06.06.2014, то суд наголошує на тому, що позивачем не надано суду жодних доказів щодо дати вручення відповідного запиту відповідачеві.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 122 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.