17 вересня 2014 р.Справа № 639/2852/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Курило Л.В.,
Суддів: Русанової В.Б. , Присяжнюк О.В. ,
за участю секретаря судового засідання - Дудки О.А.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова на постанову Жовтневого районного суду м. Харкова від 07.07.2014р. по справі № 639/2852/14-а
за позовом ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
31.03.2014 року позивач - ОСОБА_2 - звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії від заробітної плати згідно довідки про заробіток №1494/сп від 19.11.2013 року протиправними, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова перерахувати ОСОБА_2 пенсію від заробітної плати згідно довідки про заробіток №1494/сп від від 19.11.2013 року з 01.01.2014 року.
Постановою Жовтневого районного суду м. Харкова від 07.07.2014 року позов задоволено.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії від заробітної плати згідно довідки про заробіток № 1494/сп від 19.11.2013 року протиправними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова перерахувати ОСОБА_2 пенсію від заробітної плати згідно довідки про заробіток № 1494/сп від 19.11.2013 року з 01.01.2014 року.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В письмових запереченнях на апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_2, посилаючись на законність та обгрунтованість постанови суду першої інстанції, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду - залишити без змін.
Представник позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції просив постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення.
Представник відповідача в судове засідання суду апеляційної інстанції не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, просив розгляд справи проводити за його відсутності.
Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши представника позивача, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова та з 17.09.2012 року отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
19.12.2013 року ОСОБА_2 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії від заробітної плати згідно довідки № 1494/сп від 19.11.2013 року про заробіток в Федеральному державному унітарному підприємстві «Державний трест «Арктиквугілля» Російської Федерації за період з квітня 1995 року по липень 1997 року. (а.с. 114)
Рішенням управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова від 28.12.2013 року ОСОБА_2 у задоволенні заяви щодо перерахунку пенсії від заробітної плати згідно довідки № 1494/сп від 19.11.2013 року про заробіток за період з квітня 1995 року по липень 1997 року було відмовлено (а.с.10) .
Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова, відмовляючи у задоволенні заяви ОСОБА_2 від 19.12.2013 року щодо перерахунку пенсії від заробітної плати згідно довідки № 1494/сп від 19.11.2013 року про заробіток за період з квітня 1995 року по липень 1997 року, посилалося на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якого період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген, зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.
Не погодившись з відмовою відповідача в перерахунку пенсії, позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач правомірність свого рішення від 28.12.2013 року щодо відмови у задоволенні заяви ОСОБА_2 про перерахунок пенсії згідно довідки № 1494/сп від 19.11.2013 року про заробіток за період з квітня 1995 року по липень 1997 року, як того вимагає ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, не довів та вимоги, заявлені позивачем, підтверджені матеріалами справи.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. за № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п.п. 7,14 зазначеної постанови до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу та заробітної плати після призначення пенсії, у зв'язку із зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, зокрема, довідка про заробітну плату особи за період страхового стажу до 01.07.2000 року.
Згідно п. 17 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсій) довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Відповідно до абз. 2 п. 17Порядку у випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
За змістом ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 цього ж Закону якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.
Виходячи з необхідності захисту прав громадян у галузі пенсійного забезпечення, 13 березня 1992 року підписана багатостороння міжурядова Угода про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення. Дана Угода підписана такими державами: Російською Федерацію, Україною, Республіками Киргизстан, Вірменія, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан, Казахстан і Білорусь.
Відповідно до статті 1 цієї Угоди пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць даної Угоди і членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Усі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення за даною Угодою, несе держава, яка надає забезпечення. Взаємні розрахунки не провадяться, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами.
За змістом статті 5 Угоди ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлено чи буде встановлено законодавством держав - учасниць Угоди.
Згідно зі статтею 6 цієї Угоди пенсія громадянам держав - учасниць Угоди призначається за місцем проживання.
Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цієї Угоди.
З матеріалів справи убачається, що ОСОБА_2, відповідно з вимогами зазначеної Угоди, трудовий стаж для встановлення права на пенсію, набутий в Федеральному державному унітарному підприємстві «Державний трест «Арктиквугілля» Російської Федерації, за період з 13.04.1995 року по 31.07.1997 року, зарахований.
Згідно зі статтею 6 цієї Угоди обчислення розміру пенсії за даною Угодою провадиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються в трудовий стаж.
Так, ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова надав довідку про заробіток № 1494/сп від 19.11.2013 року за період роботи, який зарахований до трудового стажу, що відповідає вимогам зазначеної Угоди.
Відповідно до статті 11 Угоди необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані в установленому порядку на території держав - учасниць Співдружності незалежних держав і держав, які входили до складу колишнього СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.
Пенсійне забезпечення громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі, здійснюється відповідно до Тимчасової угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, в галузі пенсійного забезпечення від 15 січня 1993 року.
Згідно ст.1 Тимчасової угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, які прирівнені до районів Крайньої Півночі, в галузі пенсійного забезпечення від 15.01.1993 року громадяни Сторін, що домовляються, які пропрацювали не менше 15 календарних років в районах Крайньої Півночі або не менше 20 календарних років в місцевостях, які прирівнені до районів Крайньої Півночі, незалежно від місця їх постійного проживання на території обох держав мають право на пенсію по старості (за віком): чоловіки - по досягненню 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, жінки - по досягненню 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років.
Громадянам Сторін, що домовляються, які працювали як в районах Крайньої Півночі, так і в місцевостях, які прирівнені до районів Крайньої Півночі, один рік роботи в місцевостях, які прирівнені до районів Крайньої Півночі, зараховується за дев'ять місяців роботи в районах Крайньої Півночі. У випадках, коли законодавством однієї з Сторін, що домовляються, передбачені більш пільгові умови і норми пенсійного забезпечення громадян, які більш пільгові умови і норми пенсійного забезпечення громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнені до районів Крайньої Півночі, при призначенні пенсії по старості (за віком) на території даної держави застосовується чинне законодавство цієї Сторони.
Визначення права на пенсію в Україні регулюється Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення та членів їх сімей здійснюється відповідно до законодавства держави, на території якої вони проживають.
Отже, для визначення права на пенсію таким громадянам зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до введення в дію цієї Угоди.
Обчислення пенсій здійснюється у межах сум заробітку (доходу), на які нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, згідно з чинним раніше законодавством, за періоди роботи, зараховані до трудового стажу.
Якщо в державах - учасницях Угоди запроваджена національна валюта, розмір заробітної плати (доходу) перераховується згідно з офіційним курсом такої валюти на момент призначення пенсії.
Таким чином, пенсійне забезпечення громадян держав - учасників цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Для визначення права на пенсію громадянам держав - учасників Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої із цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до введення в дію цієї Угоди.
Обчислення пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.
При цьому, відповідно до пункту 2 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу) у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Як правомірно враховано судом першої інстанції, довідка про заробіток № 1494/сп від 19.11.2013 року за період роботи в Федеральному державному унітарному підприємстві «Державний трест «Арктиквугілля» Російської Федерації з 13.04.1995 року по 31.07.1997 року, видана ОСОБА_2 у порядку, встановленому законодавством, а правових підстав для відмови в перерахунку його пенсії від заробітної плати згідно зазначеної довідки в управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова не було.
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії від заробітної плати згідно довідки про заробіток № 1494/сп від 19.11.2013 року, починаючи з 01 січня 2014 року.
Колегія суддів також погоджується з висновками суду першої інстанції про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача , оскільки вони порушують права та законні інтереси позивача стосовно перерахунку його пенсії.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що постанова Жовтневого районного суду м. Харкова від 07.07.2014 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - відповідача у справі.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова залишити без задоволення.
Постанову Жовтневого районного суду м. Харкова від 07.07.2014р. по справі № 639/2852/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Курило Л.В.
Судді Русанова В.Б. Присяжнюк О.В.
Повний текст ухвали виготовлений 22.09.2014 р.