м. Харків
25 вересня 2014 р. Справа № 820/15908/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Супрун Ю.О.,
при секретарі судового засідання - Ахвердян Р.А.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідачів - Фатій Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області Радіонова Олександра Сергійовича, третя особа ОСОБА_5 про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрації права власності, -
ОСОБА_3 (надалі за текстом - ОСОБА_3, позивач) звернувся до Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області (надалі за текстом - РС ХРУЮ Харківської області, відповідач 1), Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області Радіонова Олександра Сергійовича (надалі за текстом - Державний реєстратор прав на нерухоме майно РС ХРУЮ Харківської області Радіонов О.С., відповідач 2), третя особа ОСОБА_5 (надалі за текстом - ОСОБА_5, 3-тя особа) , в якому просить суд: скасувати рішення державного реєстратора Державного реєстратора Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області Радіонова Олександра Сергійовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 13223029 від 21.05.2014 року за ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт громадянина України серія та номер: НОМЕР_3, виданий 11.08.2001 року, видавник Харківський РВ УМВС України в Харківській області, країна громадянства: Україна) на житловий будинок літ. "А-1" з господарськими будівлями та спорудами, об'єкт житлової нерухомості (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 366119063251) за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 89,5 кв.м., житловою площею 49,5 кв.м (номер запису про право власності 5738996).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 21.05.2014 року державним реєстратором прав на нерухоме майно РС ХРУЮ Харківської області Радіоновим О.С. проведено державну реєстрацію права власності на житловий будинок літ. "А-1" з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_5 на підставі рішення Харківського районного суду Харківської області, яке набрало законної сили. В подальшому зазначене рішення було скасовано Апеляційним судом Харківської області 29.07.2014 року. У зв'язку з тим, що право власності на житловий будинок з господарським будівлями та спорудами за ОСОБА_5 скасовано, то рішення державного реєстратора щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень на зазначене нерухоме майно підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обґрунтування позовних вимог та матеріали адміністративної справи.
Відповідач у судовому засідання проти задоволення позовних вимог не заперечував.
Третя особа в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце судового засідання повідомлена своєчасно та належним чином, про причини неявку в судове засідання не повідомила.
Враховуючи положення ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі за текстом - КАС України), суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності третьої особи ОСОБА_5
Оскільки судом зібрані докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, визначене ч. 1 ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи, в тому числі і справи за позовом суб'єкта владних повноважень і дотримання вказаного завдання є обов'язковим в силу приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України, суд доходить висновку, що адміністративна справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів.
Заслухавши у судовому засіданні поясненнясторін, а також дослідивши матеріали справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до рішення Харківського районного суду Харківської області від 01 квітня 2014 року по справі № 635/8923/13-ц позовні вимоги ОСОБА_5 до ОСОБА_3 про визнання права власності було задоволено в повному обсязі. Визнано за ОСОБА_5 право власності на житловий будинок літ. "А-1" житловою площею 49,50 кв.м з надвірними будівлями: сараї "Б", "Е", "Д", льох "В", літня кухня "Г", вбиральня "Ж", душ "З", гараж "Д", спорудами "К", огорожа №, розташовані на земельній ділянці площею1612 кв.м. по АДРЕСА_1 як за спадкоємцем за законом після смерті батька ОСОБА_6, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 та матері ОСОБА_7, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1. Зазначене рішення набрало законної сили.
В подальшому, відповідно до рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Радіонова О.С. від 21.05.2014 року № 13223029 було проведено державну реєстрацію прав власності на житловий будинок літ. "А-1" з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_5.
Відповідно до рішення Апеляційного суду Харківської області від 29 липня 2014 року, рішення Харківського районного суду Харківськохї області від 01 квітня 2014 року скасовано. В задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 до ОСОБА_3 про визнання права власності відмовлено.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 03 вересня 2014 року звернувся до Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області з заявою про скасування запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на підставі рішення Апеляційного суду Харківської області від 29.07.2014 року.
Відповідно до рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Радіонова О.С. від 03 вересня 2014 року за № 15555441, було відмовлено у скасуванні запису про нерухоме майно, розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на обєкт нерухомого майна з реєстраційним номером 366119063251/спеціального розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 41 Конституції України, кожний має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Частиною 1 статті 182 ЦК України встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулюються нормами Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно преамбули Закону № 1952-ІV, цей Закон визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
Згідно ст. 2 Закону № 1952-ІV, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу і припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Статтею 3 Закону № 1952- IV визначено, що Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до п. 1 ст. 6 Закону № 1952-ІV, систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1952-ІV, орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону № 1952-ІV, державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону № 1952-ІV, у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Особливості процедури державної реєстрації прав власності, в тому числі й особливості державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, визначені Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядком надання інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим Постановою КМУ №868 від 17.10.2013 року.
Так, згідно п. 37 Порядку № 868, документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, зокрема серед іншого, є рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно. заповнення якої встановлює Мін'юст.
Суд констатує, що для внесення записів про скасування державної реєстрації прав державний реєстратор вносить до відповідного розділу Державного реєстру прав такі відомості: 1) підстава для скасування державної реєстрації прав: назва документа; дата видачі документа; номер документа; ким виданий (оформлений) документ; додаткові відомості про документ; 2) реєстраційний номер, дата та час реєстрації заяви, на підставі якої вносяться записи про скасування державної реєстрації прав; 3) підстава для внесення записів про скасування державної реєстрації прав: назва рішення; дата формування рішення; індексний номер рішення; 4) прізвище, ім'я та по батькові державного реєстратора; 5) найменування органу державної реєстрації прав або найменування нотаріальної контори, назва нотаріального округу.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області № 13223029 від 21.05.2014 року про державну реєстрацію права власності на житловий будинок за ОСОБА_5 підлягає скасуванню.
Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень на може ґрунтуватися на припущеннях.
Отже, враховуючи вищевикладені обставини справи, з огляду на доведеність та обґрунтованість позовних вимог позивача, суд дійшов до висновку про їх задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, сплачений судовий збір позивачу не повертається.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 183-2, 256 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області Радіонова Олександра Сергійовича, третя особа ОСОБА_5 про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрації права власності - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати рішення державного реєстратора Державного реєстратора Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області Радіонова Олександра Сергійовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 13223029 від 21.05.2014 року за ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт громадянина України серія та номер: НОМЕР_3, виданий 11.08.2001 року, видавник Харківський РВ УМВС України в Харківській області, країна громадянства: Україна) на житловий будинок літ. "А-1" з господарськими будівлями та спорудами, об'єкт житлової нерухомості (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 366119063251) за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 89,5 кв.м., житловою площею 49,5 кв.м (номер запису про право власності 5738996).
Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, МФО 851011, р/р 31217206784011) на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 01 жовтня 2014 року
Суддя Супрун Ю.О.