Справа № 761/27972/14-ц
Провадження №2/761/7745/2014
про відмову у відкритті провадження у справі
26 вересня 2014 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Гриньковська Н.Ю., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Шевченківської районної в м.Києві державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
У вересні 2014р. позивач звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з позовною заявою, в якій ставить питання про визнання неправомірними дії Шевченківської районної в м.Києві державної адміністрації щодо відмови у видачі ордеру на проживання в жилому приміщенні, та про зобов'язання відповідача видати позивачеві ордер на проживання в квартирі за адресою: АДРЕСА_1.
Розглянувши матеріали зазначеної позовної заяви суддя дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ч. 1 ст. 15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує бездіяльність органу виконавчої влади - Шевченківської районної в м.Києві державної адміністрації щодо відмови у видачі ордеру на проживання в житловому приміщенні.
Так, згідно ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.
Водночас, відповідно до п.1 ч.2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
У відповідності з ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки.
В той же час, згідно п.1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, суддя встановив наявність підстав для застосування п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України, оскільки подана заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства, а заявлені позовні вимоги повинні розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене та керуючись ст.ст. 3, 15, 122, 209, 210, 293, 294 ЦПК України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської районної в м.Києві державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії
Роз'яснити ОСОБА_1, що з вказаними позовними вимогами слід звертатися в порядку адміністративного судочинства.
Ухвалу може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків, або після перегляду в апеляційному порядку, якщо її не скасовано.
Суддя