ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1
Іменем України
23 травня 2014 року м. Київ №826/5367/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Костенко Д.А., за участю секре-таря судового засідання Левченко І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат до ОСОБА_1 про стягнення коштів в сумі 6840,09 грн.,
Позивачі просять суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат суму незаконно отриманих коштів державної допомоги в загальному розмірі 6840,09 грн.
Під час розгляду справи представник Управління праці та соціального захисту насе-лення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації підтримав позов. Позов обґрунтовано тим, що відповідач не повідомила про обставини, що впливають на виплату допомоги, внаслідок чого їй помилково виплачено кошти в сумі 6840,09 грн., які вона добро-вільно не повернула.
Представник Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат до судового засідання не прибув, але в п. 3 прохальної частини позовної заяви пози-вачі просили суд розглядати справу у разі не прибуття їх представників.
Відповідач до судового засідання не прибула, заперечень - не надала. Надіслані відпо-відачу поштові відправлення повернулися до суду без вручення адресату з незалежних від суду причин (закінчення терміну зберігання), тому згідно з ч. 1 ст. 35, ч. 3 ст. 167 КАС вва-жаються належно врученими.
Згідно з ч.ч. 4, 6 ст. 128 КАС суд продовжив розгляд у письмовому провадженні.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дій-шов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з такого.
Судом встановлено, що в період з 01.09.1991 по 31.07.2013 ОСОБА_1 призна-чено щомісячну державну допомогу на дітей одиноким матерям: ОСОБА_16, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_17, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_18, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_6, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_7, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_8
Згідно з листами Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціаль-них виплат від 03.07.2013 №12/1374-10 і від 27.01.2014 №12/100-10, копії яких наявні у спра-ві (а.с. 17, 18), за період з 01.05.2010 по 28.02.2011 і з 01.05.2012 по 31.07.2013 виникла пере-плата допомоги ОСОБА_1 у сумі 5745, 92 грн. у зв'язку з позбавленням батьківських прав, а також за період з 01.05.2012 по 30.06.2012 виникла переплата адресної матеріальної допомоги по програмі "Турбота" ОСОБА_1 у сумі 200 грн. у зв'язку з перебуванням дитини на проф. обліку Служби у справах дітей.
Судом встановлено і підтверджується наявною у справі копією рішення від 22.11.2012 (а.с. 25), що з 01.07.2012 по 31.07.2014 ОСОБА_1 призначено допомогу при народжені дитини (ОСОБА_6) та в період з 20.11.2012 по 12.07.2015 - щомісячну державну соціальну до-помогу по догляду за дитиною до 3 років непрацюючим жінкам.
Згідно з листом Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціаль-них виплат від 03.07.2013 №12/1379-10, копія якого наявна у справі (а.с. 17), за період з 01.07.2013 по 31.07.2013 виникла переплата допомоги ОСОБА_1 у сумі 894,17 грн., у т.ч.: 130 грн. - допомоги по догляду за дитиною до 3 років непрацюючим жінкам, 764,17 грн. - допомоги при народженні, у зв'язку з перебуванням дитини на проф. обліку Служби у спра-вах дітей.
Також судом встановлено, що Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві надіслано на адресу відповідача листи від 26.07.2013, 21.11.2013 (а.с. 19-22), копії яких наявні у справі, в яких просило повернути переплату дер-жавних коштів на відповідні рахунки Київського міського центру по нарахуванню та здійс-ненню соціальних виплат.
Як стверджують позивачі, відповідач добровільно не повернула кошти в сумі 6840,09 грн. Доказів повернення коштів, станом на час розгляду справи судом, відповідач не надала.
Згідно з ч. 9 ст. 11 Закону України від 21.11.1992 №2811-ХII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі:
позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;
припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини;
нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;
у разі виникнення інших обставин.
Згідно з п. 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, зат-вердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751, виплата допомо-ги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі:
позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
позбавлення волі отримувача допомоги за вироком суду;
скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним;
реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку;
надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених за-коном;
смерті дитини;
смерті отримувача допомоги.
Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) зупиняється у разі:
тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;
відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
тимчасового працевлаштування дитини.
Статтею 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги (ч. 1); суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату дер-жавної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом (ч. 2).
Як зазначено в листі Служби у справах дітей Оболонської районної у місті Києві дер-жавної адміністрації від 19.01.2011 №70, копія якого наявна у справі (а.с. 16), старший син ОСОБА_1 ОСОБА_8 проживає разом з батьком (ОСОБА_9), який в березні 2010р. визнав батьківство відносно нього, про внесено відповідні відомості до свідоцтва про народження дитини. Діти: ОСОБА_10, ОСОБА_3 з квітня 2010р. перебувають у Центрі соціальної реабілітації "Ковчег"; ОСОБА_2 перебуває у даному Центрі з вересня 2010р. Всі діти знаходяться на повному утриманні даного Центру. Згідно інформації Центральної дитячої поліклініки Оболонського району міс-та Києва ОСОБА_1 повідомила, що її дитина - ОСОБА_5 - проживає та виховується у її бабусі в АДРЕСА_1.
Згідно із заочним рішенням Оболонського районного суду міста Києва від 09.04.2012 (справа №2-2132/2012р.), копія якого наявна у справі (а.с.14,15), ОСОБА_1 позбавле-на батьківських прав відносно її дітей: ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_6, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_7
Також згідно з листом Служби у справах дітей Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації від 13.06.2013 №857, копія якого наявна у справі (а.с. 26), ОСОБА_6 проживає в сім'ї своєї бабусі за адресою: АДРЕСА_1; мати дитини - ОСОБА_1- отримує державну допомогу на дитину як одино-ка мати, але проживає окремо від сина, вихованням та його утриманням не займається, отри-мані кошти витрачає на свої потреби.
Як вбачається, вищевказані матеріали підтверджують наявність обставин, передбаче-них ст. 11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", п. 36 Порядку призна-чення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми щодо припинення виплати ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини та допомоги одинокій матері, а саме: тимчасове влаш-тування дитини на повне державне утримання (ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_2); позбавлення батьківських прав відносно дітей (ОСОБА_8, ОСОБА_11, ОСОБА_2, ОСОБА_13, ОСОБА_4, ОСОБА_5), нецільове використання коштів і незабезпечення отримувачем до-помоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини (ОСОБА_6).
Доказів повідомлення органів, що призначають і здійснюють виплату державної допо-моги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги, відповідач суду не нада-ла, а судом таких не встановлено.
Таким чином, враховуючи, що наведені позивачами в позовній заяві обставини під-тверджуються достатніми доказами, які свідчать про неповідомлення відповідачем про зміну обставин, які впливають на виплату державної допомоги, і невідшкодування суми надмірно одержаних коштів у загальному розмірі 6840,09 грн., а також зважаючи на відсутність запе-речень та доказів, які б спростовували вищевказані обставини та/або свідчили про повер-нення коштів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог і наявність підстав для їх задоволення та стягнення коштів в судовому порядку.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 69, 70, 71, 76, 79, 86, 128, 138, 158-163, 167 КАС, суд
Задовольнити адміністративний позов та стягнути із ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат суму кошти в сумі 6840,09 грн. (шість тисяч вісімсот сорок гривень 09 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому ст.ст. 185- 187 КАС. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10-ти днів з дня отримання копії її повного тексту.
Суддя Д.А. Костенко