28 серпня 2014 р.Справа № 2а-2202/11/1609
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Тацій Л.В.
Суддів: Бегунца А.О. , Старостіна В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського районного суду м. Полтави від 31.08.2011р. по справі № 2а-2202/11/1609
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві
про перерахунок пенсії,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві, в якому просив: зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії згідно до ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" " з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії та з урахуванням загального страхового стажу, пільгового стажу, період навчання в технічному училищі №1 м.Суми, період роботи на Сумському хімічному комбінаті, період військової служби, періоди роботи на Полтавському заводі ЗБВ №7 та Дочірньому підприємстві «Полрембудсервіс».
Постановою Київського районного суду м. Полтави від 31 серпня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 лютого 2012 року, в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24.07.2014 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.02.2012 року скасовано та справу направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання, призначене на 28.08.2014 року не прибули, надіслали заяву про розгляд справи за їх відсутності.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності представників сторін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві та отримує з 07.08.2006 року пенсію за віком.
22.12.2008 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до приписів ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідачем, відповідно до поданої позивачем заяви було здійснено перерахунок пенсії, без урахування приписів ч.2 ст.40 зазначеного Закону, а саме не включено до складової заробітної плати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Позивач вважає здійснення відповідачем перерахунку пенсії у такий спосіб неправомірним.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з відсутності в діях відповідача при здійсненні перерахунку пенсії порушень приписів діючого законодавства.
Колегія суддів погоджується з обгрунтованістю таких висновків суду, виходячи з наступного.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлено ст. 40 Закону № 1058-IV.
Частиною другою зазначеної статті встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К -кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци перший -сьомий частини другої статті 40 Закону № 1058-IV у редакції Закону України від 09.07.2003 року).
Підпунктом "б" п.п. 9 п 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року № 107-V "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 01.01.2008 року, абзац 4 ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV було викладено в новій редакції: "Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів".
Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням, зокрема страхового стажу, встановлено частиною четвертою ст. 42 зазначеного Закону. Цією нормою визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Згідно із Законом України від 19.12.2006 року № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію ч. 4 ст. 42 зупинено на 2007 рік, Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI (п.п. "б" п.п. 10 п. 35 розділу II) ч. 4 ст. 42 викладено в такій редакції, - "У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої ст. 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію". 28.05.2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", підпунктом 3 пункту 11 якої установлено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої ст. 40 Закону.
Якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після її призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення (попереднього перерахунку), з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, що продовжує працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої ст. 28 Закону, то проводиться за заявою пенсіонера перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.
Таким чином, починаючи з 28.05.2008 року діють два нормативно-правові акти (Закон № 1058-IV та постанова Кабінету Міністрів України), які по-різному регулюють розмір показника середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії.
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що до стажу роботи ОСОБА_1 за Списком № 2 враховано період з 01.11.2008 р. по 31.03.2013 р. з урахуванням перерв у пільговому стажі в результаті неритмічної роботи підприємства.
Тривалість стажу склала 44 роки, в тому числі за Списком № 2 - 34 роки 03 місяці 22 дні.
Як слідує з копії трудової книжки та розпорядження про призначення пенсії до страхового стажу враховано: період навчання в технічному училищі № 1 м. Суми з 01.09.1968 р. по 01.03.1970 р.; період роботи на Сумському хімічному комбінаті з 02.03.1970 р. по 29.04.1970 р.; період військової служби з 14.05.1970 р. по 08.05.1972 р.; період роботи на Полтавському заводі ЗБВ № 7 з 08.08.1972 р. по 30.09.2002 р.; період роботи на Дочірньому підприємстві "Полрембудсервіс" з 01.10.2002 р. по 28.02.2005 р.; період роботи на ЗАТ "Завод ЗБВ № 7" з 01.03.2005 р. по 31.03.2013 р.
До стажу роботи позивача по Списку № 2 враховано: період роботи на ЗАТ "Завод ЗБВ № 7" - 30 років 07 місяців 28 днів (згідно довідок від 05.12.2006 р. № 508 та від 22.10.2012 р. № 788); період військової служби - 1 рік 11 місяців 24 дні; період роботи на Сумському хімічному комбінаті - 01 місяць 28 днів; період навчання в технічному училищі № 1 м. Суми - 1 рік 06 місяців 01 день.
З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 проведено у відповідності до вимог чинного пенсійного законодавства.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів відзначає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Київського районного суду м. Полтави від 31.08.2011р. по справі № 2а-2202/11/1609 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Тацій Л.В.
Судді Бегунц А.О. Старостін В.В.