ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
14 серпня 2014 року № 826/9417/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
Головуючого судді - Добрівської Н.А.
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
доУправління Держземагенства у Києво-Святошинському районі Київської області
провизнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
02 липня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Держземагенства у Києво-Святошинському районі Київської області про:
- визнання протиправними дій Управління Держземагенства у Києво-Святошинському районі Київської області щодо надання неповної інформації на запит від імені ОСОБА_1;
- зобов'язання Управління Держземагенства у Києво-Святошинському районі Київської області надати достовірну, точну та повну інформацію на запит від імені ОСОБА_1.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушенням відповідачем положень Закону України «Про доступ до публічної інформації», а саме: щодо ненадання належної відповіді на запит про інформацію про земельні ділянки, оскільки відповідачем не надано точну та повну інформацію на запит.
Ухвалою суду від 07 липня 2014 року за вказаним позовом відкрито провадження у справі, розгляд якої, відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється у порядку скороченого провадження. Одночасно вказаною ухвалою суду позивача зобов'язано надати письмове підтвердження про відсутність аналогічного спору в інших органах, уповноважених на його розгляд, а відповідачу запропоновано у подати через відділ документообігу суду заперечення на позов або заяву про визнання позову. Копія судової ухвали надіслана сторонам.
25 липня 2014 року від відповідача у справі через канцелярію суду надійшли письмові заперечення.
Отже, наявні підстави для розгляду справи №826/9417/14 у порядку скороченого провадження.
Згідно із визначенням, наведеним у статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року №2939-VI (надалі - Закон №2939-VI), публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Як вбачається з матеріалів справи, у своєму запиті на інформацію від 30.04.2014 року позивач просила, зокрема:
- надати інформацію про земельні ділянки державної та комунальної власності у межах села Гатне Києво-Святошинського району Київської області, не наданих у користування, що можуть бути використання для реалізації права на безоплатне отримання у власність: для будівництв та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд;
- надати дані про землі запасу, а саме: землі, не передані у власність і не надані у користування, а також землі, право власності на які або користування якими припинено відповідно до статей 27, 28 Земельного кодексу України в межах села Гатне Києво-Святошинського району Київської області та надати о розташування;
- надати дані про землі резервного фонду, не надані в постійне користування частину площі земель резервного фонду, які не передані роздержавленим сільськогосподарським підприємствам у постійне користування, ті. Які ще не надані у тимчасове користування в межах села Гатне Києво-Святошинського району Київської області та надати схеми їх розташування.
14 травня 2014 року відповідач надав відповідь за №01-21/4391 на запит ОСОБА_1, а саме: повідомив, що стосовно питання надання інформації щодо обліку земель запасу та земель резервного фонду села Гатне відповідно до рядків 94 та 95 форми 6-зем такі землі в селі Гатне - не обліковуються. В іншій частині запит на підставі ст.22 Закону №2939-VI та ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» направлено за належністю до Гатненської сільська ради Києво-Святошинського району Київської області.
З огляду на повідомлені позивачем обставини та наведені на їх обґрунтування доводи з врахуванням доказів, що містяться в матеріалах справи, при вирішенні питання щодо наявності підстав для задоволення вимог позивача суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.22 Закону №2939-VI розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
Згідно абз.2 ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року №3038-VI до моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.
Враховуючи наведене в сукупності та виходячи із встановлених судом обставин, оцінивши надані позивачем та відповідачем докази в контексті наведених вище вимог законодавства, суд дійшов висновку про недоведеність позивачем факту наявності в діях відповідача ознак протиправності, оскільки відповідачем правомірно застосовано при наданні відповіді на запит вищенаведені положення законодавства. З огляду на зазначене, позовні вимоги визнаються судом необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Оскільки, за наслідками розгляду справи по суті суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог позивача про визнання дій відповідача протиправними, в силу положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, понесені позивачем судові витрати стягненню з Державного бюджету України не підлягають.
Керуючись ст.ст.69-71, 94, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Держземагенства у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена за правилами, встановленими ч.8 ст.182-3, ст.ст.185-187 КАС України.
Суддя Н.А. Добрівська