08 серпня 2014 р. м. Чернівці Справа №824/2025/14-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Григораша В.О.;
секретаря судового засідання - Сопко В.Ю.;
за участю:
представника позивача - не з'явився;
представник відповідача-1 - не з'явився;
представник відповідача-2 - Гладкої Н.П.;
представник відповідача-3 - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 (позивач) до Сокирянської районної державної адміністрації (відповідач-1), управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації (відповідач-2), відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області (відповідач-3) про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити дії, -
В поданому до суду адміністративному позові ОСОБА_2, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просила суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області від 05.03.2014 року ВП№39824167;
- зобов'язати Сокирянську районну державну адміністрацію та управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації на виконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013року у справі №824/1335/13-а скласти кошторисний розрахунок і визначити вартість капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 в с. Білоусівка, Сокирянського району, Чернівецької області та передбачити необхідну суму в бюджеті Сокирянського району на 2014-2015 роки.
- зобов'язати управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації на виконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013року у справі №824/1335/13-а забезпечити проведення капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 в с. Білоусівка, Сокирянського району, Чернівецької області шляхом укладення з суб'єктами господарювання, які відповідно до законодавства мають право на виконання таких робіт, договору на проведення капітального ремонту житлового будинку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013року №824/1335/13-а управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації зобов'язано здійснити всі передбачені законодавством дії щодо капітального ремонту будинку ОСОБА_3 в с. Білоусівка, Сокирянського району. Незважаючи на це, відповідачі продовжують відносно позивача вчиняти незаконні дії, що порушують його законні права та інтереси, які полягають у невиконанні постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013року №824/1335/13-а.
Представник управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі та пояснив наступне.
Враховуючи відмову 3-х будівельних організацій щодо проведення ними капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_4, управлінням соціального захисту населення до районної газети "Дністрові зорі" направлено прохання надрукувати оголошення щодо запрошення будівельних організацій для проведення капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 У зв'язку із відсутністю позитивних результатів за результатами оголошення до районної газети, управління повторно звернулось до засобів масової інформації щодо публікації оголошення.
Окрім того, управління звернулося до управління статистики в Сокирянському районі щодо надання інформації про організації, які зареєстровані в районі та основаним видом діяльності яких є будівництво. Надалі управління звернулося до кожного підприємства Сокирянського району, які перебували у списку управління статистики Сокирянського району щодо розгляду питання проведення капітального ремонту будинку ОСОБА_3
Враховуючи зазначене, вирішення питання проведення капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 можливе за умови визначення будівельної організації, яка погодиться виконати відповідні роботи.
Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області, не погоджуючись з позовними вимогами, надало письмові заперечення в яких зазначило, що 18.09.2013року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП№39824167 з примусового виконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013року №824/1335/13-а. У зв'язку з тим, що управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації двічі у встановлений строк добровільно не виконало рішення суду, державним виконавцем двічі застосовано штрафні санкції до управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації згідно постанов про накладення штрафу від 30.01.2014 року та від 13.02.2014року.
Надалі, відділом внесено подання до Сокирянського РВ УМВС України у Чернівецькій області про притягнення винних осіб до відповідальності за невиконання рішення суду.
05.03.2014 року державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п.11 ч.1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки виконати рішення суду без участі боржника неможливо.
Враховуючи зазначене вважає, що підстави для визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження ВП№39824167 від 05.03.2014 року відсутні, оскільки постанова винесена на законних підставах і державним виконавцем вжито всіх необхідних заходів для виконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013року №824/1335/13-а, встановлених ст.ст. 75, 89 Закону України "Про виконавче провадження".
Позивач в судове засідання не з'явився, проте надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач-1 в судове засідання не з'явився, хоча його було належним чином повідомлено про дату, час і місце проведення судового засідання. Про причини неявки суд не повідомив, клопотань або заяв не подавав.
Відповідач-2 в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 КАС України відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.
Відповідач-3 в судове засідання не з'явився, проте надав клопотання про розгляд справи без його участі. Проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити у їх задоволенні у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, встановивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, заслухавши пояснення представника відповідача-2, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013 року №824/1335/13-а, яка набрала законної сили, управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області зобов'язано провести всі передбачені законодавством дії щодо здійснення капітального ремонту житлового приміщення ОСОБА_3, жительки с. Білоусівка, Сокирянського району (а.с.9-11).
31.07.2013 року Чернівецьким окружним адміністративним судом позивачу видано виконавчий лист про примусове виконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013 року №824/1335/13-а (а.с.119). 18.09.2013 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області при примусовому виконанні виконавчого листа Чернівецького окружного адміністративного суду від 31.07.2013 року №824/1335/13-а винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП№39824167 (а.с.121), яку надіслано сторонам виконавчого провадження супровідним листом від 23.09.2013 року №2704/05-13 (а.с.120).
З метою примусового виконання рішення суду, 27.09.2013 року відповідною комісією районної державної адміністрації здійснено обстеження будинку на предмет уточнення переліку та обсягу робіт з капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 за висновком якого вирішено затвердити перелік робіт з послідуючим виготовленням кошторису будівельною організацією (а.с.123-124).
29.10.2013 року на засіданні районної комісії з розгляду кошторису безоплатного капітального ремонту власного житлового будинку ОСОБА_3 вирішено затвердити кошторисний розрахунок на суму 33313 грн та вартість безоплатного капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 на суму 16045 грн (а.с. 125-126),
У зв'язку з чисельними зверненнями представника позивача ОСОБА_5 на адресу Сокирянської районної державної адміністрації, за результатами наради при першому заступнику голови районної державної адміністрації, 06.02.2014 року відповідною комісією районної державної адміністрації здійснено повторне обстеження будинку на предмет уточнення переліку та обсягу робіт з капітального ремонту будинку у присутності позивача та її представника ОСОБА_6 За результатами обстеження складено акт обстеження житлового будинку для проведення безоплатного капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 від 06.02.2014 року, висновком якого вирішено затвердити перелік робіт з послідуючим виготовленням кошторису будівельною організацією (а.с.37).
06.02.2014 року управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації звернулось до ПП ОСОБА_7 із листом №07/390 в якому просить розглянути питання проведення капітального ремонту з виготовленням проектно-кошторисної документації приватного житлового будинку в АДРЕСА_1, який належить гр. ОСОБА_8 (а.с.39).
20.02.2014 року управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації, розглянувши звернення представника позивача ОСОБА_5, листом №07/542 повідомила його про те, що на прохання управління, будівельною організацією ПП ОСОБА_9 виготовлено локальний кошторис капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 по АДРЕСА_1 (а.с.5).
25.02.2014 року розглянувши лист від 06.02.2014 року №07/390 ПП Захарова повідомила управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації про те, що у зв'язку з тим, що Держава не розрахувалась за виконані роботи у попередні роки, прохання про проведення капітального ремонту житлового будинку за державні кошти на даний час неможливе. Подальша співпраця з бюджетними організаціями можлива тільки після повного погашення заборгованості (а.с.40).
25.02.2014 року управлінням соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації направлено запит від 25.02.2014 року №07/576 до управління статистики в Сокирянському районі про надання інформації щодо організацій, які зареєстровані в районі та основним видом діяльності яких є будівництво (а.с.41).
28.02.2014 року управління статистики у Сокирянському районі листом №21-23/230 надало перелік підприємств, які зареєстровані на території Сокирянського району та м. Новодністровськ основним видом діяльності яких є будівництво (а.с.42-47).
Управлінням соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації у районній газеті "Дністрові зорі" від 28.02.2014 року опубліковано повідомлення, яким запрошувало будівельні організації розглянути питання проведення капітального ремонту житлових будинків (квартир) з виготовленням проектно-кошторисної документації за державні кошти (а.с.38).
11.06.2014 року управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації зверталося до Об'єднання Сокирянського міжгосподарського кооперативно-державного об'єднання "Райагробуд", МПП "САТ", ВК "Зодчий", МП "Вітала", МП "Арка", ПП "Сокирянський райагробуд", МП "Конструктив-1", ПП "Віталла плюс", МП "Ютар-2006", КП "Сокирянської районної ради "Райагробуд", ТОВ "Дністеренергосервіс", ТОВ "Лев 2010", ТОВ "ІККОС", Дочірнього підприємства "Сокиряни-газ", ТОВ "Карпатибудінвест", ТОВ "Прометей", ТОВ "Сантехмонтаж", ПБМПБ "Поверхбуд" із листами в яких просить розглянути питання проведення капітального ремонту з виготовленням проектно-кошторисної документації приватного житлового будинку гр. ОСОБА_3 (а.с.49-65, 127).
11.06.2014 управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації потворно звернулось до районної газети "Дністрові Зорі" та телерадіокомпанії "Сокиряни" із проханням надати у засобах масової інформації оголошення про запрошення будівельних організацій розглянути питання щодо проведення капітального ремонту житлових будинків (квартир) з виготовленням проектно-кошторисної документації за державні кошти (а.с.48).
Окрім того, відповідно до Листа управління Державної казначейської служби України у Сокирянському районі №04-09/1645 від 28.10.2013 року, станом на 28.10.2013 року по КФК 090203 "Інші пільги ветеранам війни" особам на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" бюджетні асигнування відсутні у зв'язку з тим, що на 2013 рік розписом Сокирянського районного бюджету по даному напрямку видатки не заплановані (а.с.129).
31.10.2013 року управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації звернулось на начальника фінансового управління із листом від 31.10.2013 року №03/3579 в якому просить передбачити асигнування на 2014 рік по КФК 090203 "Інші пільги ветеранам війни, особам яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 16048грн (а.с.130-131).
Розглянувши вказаний лист, фінансове управління листом від 30.01.2014 року №14-03/71 повідомило управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації про те, що після затвердження районного бюджету на 2014 рік фінансування буде проводитись відповідно до акту виконаних робіт та реєстрації фінансових зобов'язань (а.с.142).
В судовому засіданні представник управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації зазначив про те, що у Сокиряському районному бюджеті на 2014 рік по КФК 090203 "Інші пільги ветеранам війни, особам яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено 50000,00 грн, яких буде достатньо для проведення капітального ремонту приватного житлового будинку по АДРЕСА_1, який належить гр. ОСОБА_3
Крім того, під час судового розгляду даної справи, між управлінням соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації (замовник) та Сокирянським районним комунальним проектно-виробничим архітектурно-планувальним бюро (виконавець) укладено Договір №14 від 07.08.2014 року на виконання робіт по виготовленню кошторису на капітальний ремонт, за умовами якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе виконання робіт по складенню кошторису на капітальний ремонт приватного житлового будинку за адресою с. Білоусівка, Сокирянського району, Чернівецької області (а.с.165-166). Відповідно до протоколу погодження договірної ціни "По складанню кошторису" від 07.08.2014 року, розмір договірної ціни за виконання кошторису по АДРЕСА_1 складає 1211,60грн (а.с.167).
Також судовим розглядом встановлено, що 30.01.2014 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області при примусовому виконанні виконавчого листа Чернівецького окружного адміністративного суду від 31.07.2013 року №824/1335/13-а, за невиконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013 року №824/1335/13-а, винесено постанову про накладення штрафу від 30.01.2014 року №ВП39824167 (а.с.137). Вказану постанову надіслано управлінню соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації супровідним листом від 30.01.2014 року №216/05-14 (а.с.138).
На виконання постанови про накладення штрафу від 30.01.2014 року №ВП39824167 управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації листом від 07.02.2014 року №397/04 повідомило відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області про те, що відповідно до постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013 року №824/1335/13-а виконуються, передбачені законодавством дії, щодо здійснення капітального ремонту житлового приміщення ОСОБА_3 (а.с.139-141)
10.02.2014 року відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області звернувся до управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації з листом від 10.02.2014 року №295/05-14 в якому зобов'язує в трьохденний строк надати докази виконання чи причини невиконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013 року №824/1335/13-а (а.с.147)
13.02.2014 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області при примусовому виконання виконавчого листа Чернівецького окружного адміністративного суду №824/1335/13-а від 31.07.2013 року, за повторне невиконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2014року №824/1335/13-а, винесено постанову про накладення на управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації штрафу від 13.02.2014 року №ВП39824167 (а.с.151). Вказану постанову надіслано управлінню соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації супровідним листом від 14.02.2014 року №373/05-14 (а.с.148).
У зв'язку із невиконанням управлінням соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2014 року №824/1335/13-а згідно виконавчого листа №824/1335/13-а від 31.07.2013 року, відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області звернувся до Сокирянського РВ УМВС України в Чернівецькій області із поданням від 14.02.2014 року № 356/05/14 про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду (а.с.149-150).
У зв'язку із неможливістю виконання рішення суду без участі боржника, на підставі п.11 ч.1 ст.49 Закону України "Про виконавче провадження" головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області винесено постану про закінчення виконавчого провадження від 05.03.2014 року ВП№39824167 (а.с.7). Вказану постанову надіслано сторонам виконавчого провадження та до органів прокуратури супровідним листом від 05.03.2014 року №516/05-14 (а.с.6).
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" 22.10.1993 року №3551-XII (далі - Закон №3551) до членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать: 2) дружин (чоловіків) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, а також дружин (чоловіків) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге.
Відповідно до п. 8 ч.1 ст.15 Закону №3551 особам, на яких поширюється чинність цього Закону (стаття 10), надаються такі пільги позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і першочерговий поточний ремонт жилих будинків і квартир.
Безоплатний капітальний ремонт житлових будинків і квартир тих осіб, що мають право на безоплатний капітальний ремонт власних житлових будинків (п. 8 ч.1 ст. 15 Закону №3551) - осіб, на яких поширюється чинність зазначеного Закону встановлено Порядком проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільг, який затверджено Постановою Кабінету міністрів України від 20.05.2009 року № 565 (далі - Порядок № 565).
Пунктом 5 Порядку №565 передбачено, що для вирішення питання щодо проведення безоплатного капітального ремонту орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування утворює комісію у складі спеціалістів житлово-експлуатаційних і ремонтно-будівельних організацій, представників органу, що фінансує виконання ремонтних робіт (є головним розпорядником коштів місцевого бюджету), органу технічної інвентаризації та інших уповноважених осіб.
Співголовами комісії призначаються заступник керівника органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування та керівник органу, що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету.
Рішення про проведення безоплатного капітального ремонту приймається у місячний строк після подання заяви особою, що має право на пільгу, на підставі результатів обстеження комісією будинку, квартири. Обстеження проводиться у присутності особи, яка подала заяву.
Згідно пункту 7 Порядку №565 комісія після обстеження будинку, квартири складає перелік, визначає види і обсяги робіт, які необхідно виконати, з урахуванням строку проведення останнього капітального ремонту та виходячи з переліку основних робіт згідно з додатками 3 і 4, орієнтовної тривалості ефективної експлуатації елементів будинку, квартири, визначеної правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій.
У відповідності до пункту 8 Порядку №565 за результатами обстеження будинку, квартири складаються дефектний акт, кошторисний розрахунок і визначається загальна вартість капітального ремонту.
Загальна вартість капітального ремонту розраховується згідно з вимогами ДБН Д.1.1-1-2000 "Правила визначення вартості будівництва" та ДБН Д.2.4-2000 "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи".
На підставі визначеної загальної вартості капітального ремонту розраховується вартість капітального ремонту 1 кв. метра будинку, квартири.
Вартість безоплатного капітального ремонту визначається як добуток вартості капітального ремонту 1 кв. метра будинку, квартири та площі, яка належить особі, що має право на пільгу, на праві приватної, зокрема спільної, власності у таких будинку, квартирі. При цьому площа не може перевищувати 21 кв. метра загальної площі будинку, квартири.
Згідно пункту 10 Порядку №565 кошторисний розрахунок і вартість безоплатного капітального ремонту затверджуються рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за поданням комісії і не підлягають зміні.
Затверджені кошторисний розрахунок і вартість безоплатного капітального ремонту передаються у встановленому законодавством порядку до органу, що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету, для подальшої роботи (пункт 11 Порядку №565).
Пунктом 12 Порядку №565 встановлено, що безоплатний капітальний ремонт проводиться у встановленому порядку суб'єктами господарювання, які відповідно до законодавства мають право на виконання таких робіт, на замовлення органу, що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету.
Строки проведення безоплатного капітального ремонту обумовлюються в договорі між замовником та виконавцем робіт, узгоджуються з особою, що має право на пільгу (пункт 13 Порядку №565).
Як встановлено судовим розглядом, постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013 року №824/1335/13-а, яка набрала законної сили, управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області зобов'язано провести всі передбачені законодавством дії щодо здійснення капітального ремонту житлового приміщення ОСОБА_3, жительки с. Білоусівка, Сокирянського району.
Виходячи із вищезазначених норм, складання та затвердження кошторисного розрахунку та визначення вартості капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 в с. Білоусівка Сокирянського району Чернівецької області входить до компетенції Сокирянської районної державної адміністрації та управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації.
Однак, як свідчать встановлені обставини у справі, управлінням праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області на виконання вказаного рішення суду та у відповідності до Порядку №565 не складено та не затверджено кошторисний розрахунок, не визначено вартість та не проведено капітальний ремонт житлового будинку ОСОБА_3 в с. Білоусівка, Сокирянського району, Чернівецької області.
При цьому, як зазначив в судовому засіданні представник управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області в Сокиряському районному бюджеті на 2014 рік по КФК 090203 "Інші пільги ветеранам війни, особам яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено 50000,00 грн, яких буде достатньо для проведення капітального ремонту приватного житлового будинку в АДРЕСА_1, який належить гр. ОСОБА_8
Оскільки головним розпорядником коштів місцевого бюджету Сокирянського району, спрямованих виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, виступає управління соціального захисту Сокирянської районної державної адміністрації, то відповідно роботи з капітального ремонту мають здійснюватись на замовлення останнього.
У відповідності до ч.1 ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Враховуючи зазначене вище та з метою фактичного виконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013 року №824/1335/13-а суд вважає, що позовні вимоги щодо зобов'язання Сокирянської районної державної адміністрації та управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації скласти кошторисний розрахунок і визначити вартість капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 в с. Білоусівка, Сокирянського району, Чернівецької області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволення позовні вимоги позивача, щодо зобов'язання управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації забезпечити проведення капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 в с. Білоусівка Сокирянського району Чернівецької області шляхом укладення з суб'єктами господарювання, які відповідно до законодавства мають право на виконання таких робіт, договору на проведення капітального ремонту житлового будинку, що відповідатиме Порядку №565 та сприятиме фактичному виконанню постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013року у справі №824/1335/13-а.
Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання Сокирянську районну державну адміністрацію та управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації передбачити необхідну суму для капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 в с. Білоусівка Сокирянського району Чернівецької області в бюджеті Сокирянського району на 2014-2015 роки, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 16 Порядку №565 фінансування витрат, пов'язаних з проведенням безоплатного капітального ремонту і складенням проектно-кошторисної документації, здійснюється за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у межах затверджених бюджетних призначень на відповідний рік.
Відповідно до пункту 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року №256 (Порядок №256), фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Пунктом 3 Порядку №256 встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року №2456-VI, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Таким чином, передбачення в державному бюджеті коштів необхідних для здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджет, в тому числі на здійснення капітального ремонту житлових приміщень, передбачається державним бюджетом, який приймається щорічно в Законі України "Про державний бюджет" Верховною радою України та не належить до компетенції відповідачів, у зв'язку з зазначеним, позовні вимоги щодо зобов'язання Сокирянську районну державну адміністрацію та управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації передбачити необхідну суму для капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 в бюджеті Сокирянського району на 2014-2015 роки є безпідставними та необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.
Стосовно позовних вимог в частині визнання протиправною та скасування постанови відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області від 05.03.2014 року по ВП№39824167 про закінчення виконавчого провадження, суд зазначає наступне.
Відповідно ч. 1 ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 року №606-XIV (Закон №606-XIV) після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення. Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 Закону №606-XIV (ч. 2 ст. 75 Закону №606-XIV).
Частиною 3 ст. 75 Закону №606-XIV встановлено, що у разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 Закону №606-XIV та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.
Відповідно до ч. 1 ст. 89 Закону №606-XIV у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону (ч. 2 ст. 89).
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 49 Закону №606-XIV виконавче провадження підлягає закінченню у разі повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадової особи), який його видав, у випадку, передбаченому ч.3 ст. 75 цього Закону.
Як встановлено судом, відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області у відповідності до вищезазначених положень Закону №606-XIV винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та надіслано сторонам виконавчого провадження. Проте, у зв'язку невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013року №824/1335/13-а, державним виконавцем у відповідності до статтей 75, 89 Закону №606-XIV до управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації двічі застосовано штраф, згідно постанов про накладення штрафів від 30.01.2014 року та від 13.02.2014 року.
У зв'язку з неможливістю проведення виконавчих дій без участі боржника, державний виконавець у відповідності до ст. 89 Закону №606-XIV вніс подання до Сокирянського РВ УМВС України в Чернівецькій області для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом.
05.03.2014 року держаним виконавцем у відповідності до п.11 ч.1 ст. 49 Закону №606-XIV винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП№39824167, у зв'язку із неможливістю виконання рішення суду без участі боржника, яка затверджена начальником відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області 05.03.2014року, що відповідає вимогам Закону №606-XIV.
Враховуючи зазначене вище, суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження від 05.03.2014 року ВП№39824167, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході судового розгляду відповідачі, як суб'єкти владних повноважень частково довели правомірність вчинених ними дій та прийнятих рішень.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. У зв'язку з відсутністю таких витрат, суд не вирішує питання про стягнення судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати Сокирянську районну державну адміністрацію та управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації на виконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013року у справі №824/1335/13-а скласти кошторисний розрахунок і визначити вартість капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 в с. Білоусівка, Сокирянського району, Чернівецької області.
3. Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації на виконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013року у справі №824/1335/13-а забезпечити проведення капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 в с. Білоусівка, Сокирянського району, Чернівецької області шляхом укладення з суб'єктами господарювання, які відповідно до законодавства мають право на виконання таких робіт, договору на проведення капітального ремонту житлового будинку.
4. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.О. Григораш
Повний текст постанови складено 13 серпня 2014 року.