22 вересня 2014 року справа № 823/2535/14
м. Черкаси
10 год. 31 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Чубар Т.М.,
секретар - Шепель А.М.,
за участю представників позивача комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради Мушинської М.В. - за довіреністю від 03.09.2014р., Бунякіна М.М. - за довіреністю № 11/11 від 03.01.2014р., Книш Н.П. - за довіреністю № 11/2001 від 19.09.2014р.,
представників відповідача виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Дмитренко В.І. - за довіреністю № 1629/07-19 від 24.06.2014р., Андрійчук О.М. - за довіреністю № 2489/07-19 від 17.09.2014р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради до виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності,
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося комунальне підприємство теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради, в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 22.09.2014р. просить суд скасувати рішення виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності № 69 від 15.05.2014р. в частині стягнення 568 357 грн. 50 коп. та штрафу за порушення порядку використання коштів Фонду в сумі 284 178 грн. 75 коп.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, обґрунтовуючи їх тим, що у зв'язку із значною кількістю затримки коштів Фондом соціального страхування для своєчасного проведення виплат відповідних до законодавства коштів застрахованим особам комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради по тимчасовій втраті працездатності, позивачем використовувались наявні власні кошти підприємства для своєчасного забезпечення законних прав кожного працівника підприємства на отримання матеріального забезпечення із послідуючим відшкодуванням вказаних коштів із спеціальних рахунків соціального страхування; позивачем виплату матеріального забезпечення з тимчасової втрати працездатності працівникам підприємства здійснено в повному обсязі; при перевірці підтверджено факт виплати матеріального забезпечення застрахованим особам, що свідчить про цільове використання грошових коштів Фонду.
Представники відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечують, мотивуючи заперечення тим, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності фінансує страхувальника, а не відшкодовує вже виплачені кошти по тимчасовій непрацездатності. Позивачем в порушення вимог статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. виплати по листках непрацездатності проводились за рахунок власних коштів, у зв'язку з чим отримані в подальшому згідно заяв-розрахунків кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності були перераховані зі спеціально відкритого поточного рахунку для зарахування коштів Фонду на поточний рахунок позивача з призначенням платежу «поповнення рахунку обіговими коштами», що свідчить про нецільове використання страхових коштів.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 25 квітня 2014 року на підставі направлення № 66 від 07.04.2014р. та наказу виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 134 від 03.04.2014р. головними спеціалістами контрольно-ревізійного відділу Кравченком С.М., Андрійчук О.М. проведена планова перевірка комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради щодо правомірності використання коштів на виплату встановлених видів допомог по соціальному страхуванню, видачі та використання путівок на санаторно-курортне лікування і дотримання вимог нормативно-правових актів щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей та перевірка роботи комісії із соціального страхування за період з 01.01.2013р. по 01.01.2014р. (акт № 66 від 25.04.2014р.). За результатами планової перевірки встановлено порушення позивачем, зокрема ч. 2 статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. та п. 9 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 26 від 22.12.2010р. Як наслідок, кошти Фонду використані не за цільовим призначенням на суму 568 357 грн. 50 коп.
Відповідного висновку перевіряючі дійшли з огляду на наступне.
До наданих даних бухгалтерського обліку по нарахуванню та виплаті заробітної плати, встановлено, що мають місце випадки, коли матеріальне забезпечення застрахованим особам виплачувалось разом з виплатою заробітної плати в місяці наступному за звітним, а в деяких випадках в поточному місяці, зокрема в кінці календарного року, з поточних рахунків комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради до отримання коштів від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. В той же час, згідно ч. 2 статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Згідно п. 9 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 26 від 22.12.2010р., після надходження суми коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника, останній зобов'язаний здійснити виплату відповідного матеріального забезпечення у строки, визначені у статті 52 Закону № 2240. Так, ч. 1 статті 52 Закону № 2240 визначено, що допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам - найманим працівникам у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати. Тобто, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності фінансує страхувальника, а не відшкодовує вже виплачені кошти по тимчасовій непрацездатності. Позивачем же виплати по листках непрацездатності, як зазначалось вище, проводились за рахунок власних коштів у зв'язку з чим отримані в подальшому згідно заяв-розрахунків кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності були перераховані зі спеціально відкритого поточного рахунку для зарахування коштів Фонду на поточний рахунок позивача з призначенням платежу «поповнення рахунку обіговими коштами». Таким чином, страхові кошти в сумі 568 357 грн. 50 коп. позивачем в порушення статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. не були використані на виплату матеріального забезпечення застрахованим особам, і не повернуті в установлений строк до органу Фонду. Зазначені кошти використані на господарські потреби, тобто не за цільовим призначенням.
14 травня 2014 року з огляду на надходження до виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заперечень комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради від 30.04.2014р. та додатка до заперечень від 08.05.2014р. на акт перевірки № 66 від 25.04.2014р. головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу Андрійчук О.М. проведена позапланова перевірка комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради по коштах Фонду за відповідний період (акт № 94 від 15.05.2014р.). За результатами позапланової перевірки встановлено, що на комунальному підприємстві теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради немає окремого обліку грошових коштів Фонду для надання матеріального забезпечення застрахованим особам, чим порушено вимоги ч. 2 статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001р.; позаплановою перевіркою немає можливості підтвердити факт виплати матеріального забезпечення застрахованим особам; таким чином, кошти Фонду в сумі 568 357 грн. 50 коп. використовувались не на виплату матеріального забезпечення застрахованим особам і не були повернуті в установлений строк до Черкаської МВД; зазначені кошти Фонду використані не за цільовим призначенням.
Рішенням виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 69 від 15.05.2014р. за результатами розгляду матеріалів документальної планової перевірки комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради з питань правильності використання коштів Фонду (акт від 25.04.2014р.), якою виявлено порушення, зокрема ч. 2 статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001р., внаслідок чого виявлено нецільове використання коштів Фонду у розмірі 568 357 грн. 50 коп., які підлягають поверненню до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а також застосовано до комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради фінансові санкції в наступних розмірах: штраф за порушення порядку використання страхових коштів Фонду у розмірі 286 254 грн.; пеня за несвоєчасне повернення страхових коштів Фонду у розмірі 24 грн.; штраф за несвоєчасне повернення страхових коштів Фонду у розмірі 350 грн.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 345 від 21.07.2014р. залишено без задоволення скаргу комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради на рішення виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 69 від 15.05.2014р.
Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. (далі по тексту - Закон № 2240) загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків роботодавцем, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно ч. 1 статті 35 Закону № 2240 допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків:
1) тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві;
2) необхідності догляду за хворою дитиною;
3) необхідності догляду за хворим членом сім'ї;
4) догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною;
5) карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби;
6) тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу;
7) протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства;
8) санаторно-курортного лікування.
При цьому кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, спрямовуються на виплату застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання (п. 1 ч. 1 статті 20 Закону № 2240).
Відповідно до ч. 1 статті 21 Закону № 2240, яка встановлює порядок фінансування Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності страхувальників та інших отримувачів страхових коштів, фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду. Підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами. Районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви. У разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.
Згідно ч. 2 статті 21 Закону № 2240 страхувальник-роботодавець відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України. Страхувальник-роботодавець, який є бюджетною установою, відкриває окремий рахунок для зарахування страхових коштів в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Кошти Фонду, що надходять на зазначений рахунок, обліковуються на окремому субрахунку. Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.
Відповідне положення міститься також в п. 9 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 26 від 22.12.2010р., згідно якого після надходження суми коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника, останній зобов'язаний здійснити виплату відповідного матеріального забезпечення у строки, визначені у статті 52 Закону № 2240.
Так, згідно статті 52 Закону № 2240 документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах розглядаються не пізніше десяти днів з дня їх надходження. Допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах виплачується: застрахованим особам, зазначеним у ч. 1 статті 6 цього Закону, - у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати; застрахованим особам, зазначеним у ч. 2 та 3 статті 6 цього Закону, - протягом десяти днів після призначення допомоги.
Як вбачається з матеріалів справи, комунальним підприємством теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради під час виплати заробітної плати за власні кошти з поточного рахунку підприємства виплачені суми матеріального забезпечення застрахованим особам. В подальшому, після подачі заяв-розрахунків та отримання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності останні перераховувались на поточний рахунок позивача з призначенням платежу «поповнення рахунку обіговими коштами». Даний факт представниками позивача не заперечується. В той же час, згідно наданих позивачем: заяв-розрахунків; відомостей зарахувань на карткові рахунки працівників позивача; особових рахунків; а також банківських виписок, вбачається, що загальна сума виплачених позивачем коштів застрахованим особам в розмірі 568 357 грн. 50 коп. відповідає сумі отриманих позивачем коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що, в свою чергу, підтверджує факт виплати матеріального забезпечення застрахованим особам.
Отже, той факт, що позивач, зважаючи на затримки у виплаті матеріального забезпечення застрахованим особам з боку відповідача, власними коштами виплатив застрахованим особам грошові кошти в сумі відповідній сумі страхових коштів, отриманих від Фонду, та після їх надходження з Фонду зарахував їх зі спеціального рахунку на поточний рахунок, не свідчить про порушення порядку використання даних коштів, оскільки дані кошти були використані саме на цілі, пов'язані з наданням матеріального забезпечення застрахованим особам.
Щодо посилання представника відповідача на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 02.07.2014р., якою відмовлено в позові ОСОБА_7 про скасування постанови виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 62 від 19.05.2014р. про накладення на ОСОБА_7 головного бухгалтера комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради штрафу у розмірі 255 грн., суд вважає за необхідне зазначити, що наявність у судовому рішенні в іншій справі висновків про склад адміністартивного правопорушення, не може бути беззастережною підставою для відмови в задоволенні позову в адміністративній справі щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень. Адміністративна справа належить вирішенню відповідно до тих обставин, які встановлені безпосередньо судом, що розглядає справу.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати рішення виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності № 69 від 15.05.2014р. в частині стягнення коштів Фонду, які використані не за цільовим призначенням, в сумі 568 357 грн. 50 коп. та штрафу за порушення порядку використання коштів Фонду в сумі 284 178 грн. 75 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 25 вересня 2014 року.