Постанова від 20.08.2014 по справі 803/1510/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2014 року Справа № 803/1510/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А.Я.,

при секретарі судового засідання Веремчуку В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцького міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Луцький міський центр зайнятості звернувся в суд із позовом про стягнення з ОСОБА_1 1 609 грн. 44 коп. допомоги в період професійного навчання та 8 025 грн. 40 коп. коштів затрачених державою на його навчання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час перебування на обліку як безробітний ОСОБА_1 не виконав умов договору від 13 лютого 2014 року № 035014021300005, укладеного із Луцьким міським центром зайнятості, а саме, не пройшов повного курсу навчання, не відвідував заняття без поважних причин, а тому, затрачені на його навчання кошти в сумі 8 025 грн. 40 коп., а також сума виплаченої допомоги у період професійного навчання у розмірі 1 609 грн. 44 коп. підлягають поверненню. Однак, ОСОБА_1 в добровільному порядку кошти не повернув, тому позивач просить стягнути з відповідача в користь Луцького міського центру зайнятості кошти в розмірі 9 634 грн. 84 коп.

Представником позивача 20 серпня 2014 року подано клопотання про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідач в судове засідання не прибув з невідомих суду причин, хоча належним чином був повідомлена про дату, час та місце судового розгляду шляхом направлення ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі та про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду, а також повістки про виклик до суду рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення, що підтверджується Списком № 534 згрупованих рекомендованих з повідомленням відправлень від 11 серпня 2014 року. Тому суд вважає можливим вирішення справи на підставі наявних в ній доказів.

У відповідності до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справу вирішено у відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 був зареєстрований Луцьким міським центром зайнятості з 26 листопада 2013 року як безробітний, що підтверджується даними персональної картки відповідача № 03501312600011. За заявою від 26 листопада 2013 року відповідачу згідно із наказом Луцького міського центру зайнятості від 29 листопада 2013 року № НТ 131129 було надано статус безробітного, наказом від 3 грудня 2013 року № НТ 131203 призначено допомогу по безробіттю, виплата якої була припинена згідно із наказом від 7 липня 2014 року № НТ 140707.

Відповідно до договору від 13 лютого 2014 року № 035014021300005, укладеного між Луцьким міським центром зайнятості та ОСОБА_1, відповідач направлений на перепідготовки, під конкретне замовлення роботодавця в Дочірнє підприємство «Автоскладальний завод № 1» Публічного акціонерного товариства «Автомобільна компанія «Боглан Моторс» (ДП «Автоскладальний завод № 1» ПАТ «Автомобільна компанія «Боглан Моторс») за професією, спеціальністю, навчальною програмою водій тролейбуса, зі строком навчання з 13 лютого 2014 року по 22 липня 2014 року з метою сприяння подальшому працевлаштуванню.

Наказом в.о. директора ДП «Автоскладальний завод № 1» ПАТ «Автомобільна компанія «Боглан Моторс» від 26 червня 2014 року № 115 о/с ОСОБА_1 відраховано з 26 червня 2014 року з числа слухачів Навчального центру за невідвідування занять з 21 травня 2014 року.

Згідно із пунктом 3.1.1. договору від 13 лютого 2014 року № 035014021300005, у разі припинення навчання без поважних причин або відмови працювати за професією (спеціальністю), набутою в результаті професійного навчання з громадянина стягується загальна сума витрат на професійне навчання. Якщо громадянин відмовляється добровільно повернути зазначені кошти, то питання про повернення вирішується в судовому порядку.

Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Як вбачається з частини другої статті 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» одним з видів соціальних послуг є професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях.

Відповідно до частини першої статті 35 Закону України «Про зайнятість населення» професійне навчання зареєстрованих безробітних - професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації, спрямовані на здобуття та удосконалення професійних знань, умінь та навичок, підвищення конкурентоспроможності на ринку праці, що здійснюються за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Порядок професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, разом з центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, молоді та спорту та за погодженням з репрезентативними всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців відповідно до законодавства про соціальний діалог.

Згідно з абзацом першим частини другої статті 35 Закону України «Про зайнятість населення» професійне навчання зареєстрованих безробітних організовується територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності з урахуванням побажань безробітних і здійснюється у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання.

Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» у разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.

Згідно з пунктом 2.10 Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України від 31 травня 2013 року № 318/655, у разі припинення безробітним професійного навчання без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) безробітний відшкодовує територіальному органу, який уклав з ним договір на професійне навчання, суму витрат на професійне навчання, проїзд до місця розташування навчального закладу та у зворотному напрямку, проживання у період навчання.

Судом встановлено, що витрати Луцького міського центру зайнятості на професійне навчання ОСОБА_1 становлять 8 025 грн. 40 коп., розмір виплаченої йому матеріальної допомоги в період професійного навчання становить 1 609 грн. 44 коп., що підтверджується розрахунком вартості навчання, довідкою про повернення допомоги по безробіттю. В добровільному порядку дані кошти ОСОБА_1не повернуті.

Оскільки ОСОБА_1 не виконав умов договору від 13 лютого 2014 року № 035014021300005, не пройшов повного курсу професійного навчання без поважних причин, кошти, затрачені державою на його професійне навчання, та виплачену матеріальну допомогу не повернув, тому суд приходить до висновку, що адміністративний позов про стягнення зі ОСОБА_1 коштів в розмірі 9 634 грн. 84 коп. підлягає до задоволення.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Закону України «Про зайнятість населення», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (43001, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Луцького міського центру зайнятості (43025, Волинська область, м. Луцьк, вул. Ярощука, 2, код ЄДРПОУ 13352315) незаконно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 9 634 (дев'ять тисяч шістсот тридцять чотири) грн. 84 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А. Я. Ксензюк