Справа № 676/5364/14-а
Номер провадження 2-а/676/242/14
22 вересня 2014 року Кам'янець-Подільський міськрайонний суд
Хмельницької області
у складі головуючого судді Воєвідко Я.І.
за участю секретаря Зінкевич Д.О.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області
Клюцука В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Кам'янець-Подільського міськрайонного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що їй, позивачу, було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», проте для розрахунку пенсії не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення до відпусток, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та надбавку за ведення військового обліку та бронювання військовозобов'язаних, не погоджуючись з діями управніння Пенсійного Фонду вона подала заяву з проханням здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вказаних виплат. Листом №107/к-16 від 11.07.2014 року відповідачем в задоволенні заяви було відмовлено, в зв'язку з чим було порушено її право на відповідне пенсійне забезпечення. Просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області щодо відмови включити суми матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток та надбавку за ведення військового обліку та бронювання військовозобов'язаних в заробітну плату для призначення йї пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області здійснити нарахування їй пенсії з 17 липня 2014 року, включивши до сум заробітної плати з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток та надбавку за ведення військового обліку та бронювання військовозобов'язаних відповідно до довідки № 163 від 1 липня 2014 року та №185 від 16 липня 2014 року.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала та просить визнати відмову неправомірною та зобов'язати відповідача здіснити нарахування відповідний перерахунок пенсії з дня її звернення до суду.
Представник Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Клюцук В.П. заперечив проти задоволення позовних вимог, мотивуючи тим, що матеріальна допомога на оздоровдення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та надбавка за ведення військового обліку та бронювання військовозобов'язаних, не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, а тому немає правових підстав для задоволення позову.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області при призначенні пенсії ОСОБА_1 не було враховано виплати, які згідно довідки № 163 від 1 липня 2014 року та №185 від 16 липня 2014 року про складові заробітної плати (за останні місяці роботи або за будь-які 24 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» позивачу були виплачені, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога до відпусток, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та надбавку за ведення військового обліку та бронювання військовозобов'язаних.
Для відновлення порушеного права ОСОБА_1 звернулась до відповідача з листом про проведення перерахунку пенсії з врахуванням усіх складових заробітної плати, з яких був сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області листом №107/к-16 від 11.07.2014 року відмовив позивачеві в перерахунку пенсії.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиній внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», цього ж Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу», встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.200 року за № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Згідно з ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідне до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Ст. 41 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Таким чином відповідач при призначенні пенсійного забезпечення ОСОБА_1 зобов'язаний був врахувати матеріальну допомогу на вирішення соціально побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення до відпустки та надбавку за ведення військового обліку та бронювання військовозобов'язаних, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Вищевказаний висновок також узгоджується з правовою позицією Верховного суду України, викладеною в Постанові від 20.02.2012 року у справі 21-430а11. Так, за правилами частини 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для усіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, а саме те що позивачка в липні 2014 року звернулась до відповідача з питанням щодо проведення перерахунку пенсії і отримала безпідставну відмову, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позивачем вимог, які підтверджуються належними доказами, а тому є підстави вказані вимоги задоволити та зобов'язати відповідача здійснити нарахування ОСОБА_1 пенсії з 17 липня 2014 року, включивши до сум заробітної плати з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток та надбавку за ведення військового обліку та бронювання військовозобов'язаних відповідно до довідки № 163 від 1 липня 2014 року та №185 від 16 липня 2014 року.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 18, 71, 122, 158-163 КАС України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області щодо відмови включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та надбавку за ведення військового обліку та бронювання військовозобов'язаних в заробітну плату для призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області здійснити нарахування ОСОБА_1 пенсії з 17 липня 2014 року, включивши до сум заробітної плати з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та надбавку за ведення військового обліку та бронювання військовозобов'язаних.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня проголошення.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду
Воєвідко Я.І