Справа № 686/17478/14-а
12 вересня 2014 року
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Мазурок О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду в місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення дій, -
18 серпня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про визнання дій неправомірними та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому нарахувати та виплатити їй з 01.01.2011 року пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, вказавши, що з 01.01.2011 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Однак при розрахунку пенсії було враховано лише посадови оклад, надбавки за ранг, за вислугу років, за високі досягнення у праці та премії. Інші виплати, а саме суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення не включалися до заробітної плати.
Вона звернулася до відповідача з заявою з проханням здійснити перерахунок пенсії. Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому їй було відмовлено в здійсненні перерахунку. Вказану відмову вона вважає незаконною.
Ухвалою судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18 серпня 2014 року відкрито скорочене провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 18.02.2014 року.
Позов підлягає задоволенню, оскільки судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому та отримує пенсію по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" з 01.01.2011 року.
31.07.2014 року позивачка звернулась із заявою до відповідача про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням виплачених їй матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби та індексації доходів, які входять до структури заробітної плати державного службовця. За результатами розгляду зазначеної заяви, відповідач в листі від 11.08.2014 року повідомив про відмову у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що інші виплати, що зазначені в довідці, не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при розрахунку пенсії державного службовця. За змістом статті 37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою статті 1 Закону № 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Все це дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)). Згідно зі статтею 41 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано до суду доказів правомірності своїх дій при відмові ОСОБА_1 щодо включення суми - індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Крім того відповідно до ст. 99 КАС України - адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи вищевикладене та вимоги статті 99 КАС України та керуючись Законом України «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці» ст. ст. 71,158-163 КАС України суд, -
Позов задоволити .
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у
м. Хмельницькому щодо включення суми - індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 18.02.2014 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому нарахувати та виплатити з 18.02.2014 року ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Судові витрати в сумі 73 гривень 08 копійок присудити ОСОБА_1 з державного бюджету України.
На постанову через суд першої інстанції, який її ухвалив, може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя: