Справа: № 759/7155/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Кривов'яз А.П.
Суддя-доповідач: Файдюк В.В.
Іменем України
16 вересня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Мєзєнцева ,Є.І.
Чаку Є.В.
При секретарі: Ковтун І.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Чижевського Йосипа Федоровича на постанову Святошинського районного суду м. Києва від 11 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати пенсію, -
Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 11 червня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати пенсію - задоволено частково.
Зобов'язано, зокрема, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до розміру грошового забезпечення наданих Київським міським військовим комісаріатом в довідках від 17 квітня 2013 року №2310 - з 01 вересня 2008 року по 01 червня 2011 року (посадовий оклад 1 460,00 грн. премія 10 %) та від 31 березня 2014 року (посадовий оклад 1 460,00 грн. премія 90 %), з 01 червня 2011 року по 11 червня 2014 року з урахуванням усіх надбавок та доплат та виплатити недораховану суму за період з 01 вересня 2008 року по 11 червня 2014 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Крім того, до суду звернувся позивач та просить скасувати постанову суду першої інстанції, позов задовольнити в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, а апеляційна скарга позивача - ні, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, позивач звільнений з військової служби в 1989 році та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Позивач 18 листопада 2011 року звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві та отримав відмову, постановою Київського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу задоволено частково, а саме визнано бездіяльність ГУ ПФУ в м. Києві щодо перерахунку пенсій протиправною та зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням розміру премії, встановлено Наказом Міністерства оборони України від 25 червня 2011 року № 355.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 28 лютого 2013 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено за зобов'язано ГУ ПФУ в м. Києві провести з 01 липня 2008 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру посадового окладу, встановленого Наказом Міністерства оборони України від 28 липня 2008 року № 377.
30 травня 2013 року позивачем було отримано лист від ГУ ПФУ в м. Києві про те, що на виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 28 лютого 2013 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нового розміру посадового окладу, але як вбачається з перерахунку доплати за наукову ступінь, вчене звання, роботу з таємними носіями та надбавка за особливо важливі завдання - відсутні.
Тож, вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, щодо невиконання постанови Вищого адміністративного суду України в повному обсязі протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом. Крім того, ОСОБА_1 просить визнати його право на перерахунок пенсії з 01 вересня 2008 року по 01 червня 2011 року відповідно до розміру грошового забезпечення, наданого ІНФОРМАЦІЯ_1 в довідці від 17 квітня 2013 року №2310, а з 01 червня 2011 року по даний час - з розміру грошового забезпечення, наданого ІНФОРМАЦІЯ_1 в довідці від 31 березня 2014 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії з 01 вересня 2008 року по 01 червня 2011 року відповідно до розміру э забезпечення, наданого ІНФОРМАЦІЯ_1 в довідці від 17 квітня 2013 року №2310, а з 01 червня 2011 року по даний час - з розміру грошового забезпечення, виданого ІНФОРМАЦІЯ_1 в довідці від 31 березня 2014 року.
На підставі довідки Київським міським військовим комісаріатом від 31 березня 2014 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою та попросив провести перерахунок його пенсії з 01 червня 2011 року по даний час.
Проте, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві йому відмовлено у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що підстави для проведення відповідного перерахунку пенсії відсутні, оскільки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року перерахунок пенсії провадиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про заміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а після 01 січня 2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нових рішень про зміну розмірів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
Основні положення щодо реалізації конституційного права позивача визначені та закріплені в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно до ч.3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права па перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі на менше 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
На виконання зазначеної постанови наказом Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» зі змінами, внесеними наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355, встановлено розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році. Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 26 лютого 2013 року (№ 21-5а13).
Враховуючи зазначене, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість вимог апеляційної скарги Головного Управління Пенсійного фонду України в Київській області про відмову у задоволенні позовних вимог щодо перерахунок пенсії з 01 червня 2011 року по даний час - з розміру грошового забезпечення, виданого ІНФОРМАЦІЯ_1 в довідці від 31 березня 2014 року.
Щодо вимог позивача стосовно перерахунку пенсії з 01 вересня 2008 року по 01 червня 2011 року відповідно до розміру забезпечення, наданого ІНФОРМАЦІЯ_1 в довідці від 17 квітня 2013 року №2310, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється 6-ти місячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно вимог статті 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Як вбачається з матеріалів справи, позов подано до суду 28 квітня 2014 року. При цьому, позивач наполягає на перерахунку пенсії з 01 вересня 2008 року по 01 червня 2011 року на підставі довідки від 17 квітня 2013 року №2310.
Про те, що позивачу було відомо про порушення його права вбачається, зокрема, з його скарги до виконуючого обов'язки Голови правління Пенсійного фонду України від 06 червня 2013 року.
Враховуючи викладене, позовні вимоги в частині визнання права позивача на перерахунок та перерахунок пенсії з 01 вересня 2008 року по 01 червня 2011 року відповідно до розміру грошового забезпечення, наданого ІНФОРМАЦІЯ_1 в довідці від 17 квітня 2013 року №2310 підлягають залишенню без розгляду.
Щодо вимог позивача стосовно визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо невиконання постанови Вищого адміністративного суду України в повному обсязі протиправними, суд зауважує наступне.
Згідно постанови Вищого адміністративного суду України від 28 лютого 2013 року зобов'язано ГУ ПФУ в м. Києві провести з 01 липня 2008 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру посадового окладу, встановленого Наказом Міністерства оборони України від 28 липня 2008 року № 377.
Між тим, в матеріалах справи міститься відповідь Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 02 липня 2013 року № 9568/11-11, в якій зазначено, що на виконання вказаної постанови Вищого адміністративного суду України головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Крім того, в справі міститься довідка про перерахунок пенсії з пенсійної справи позивача від 25 червня 2013 року, в якій зазначено, що пенсія ОСОБА_1 перерахована з 01 липня 2013 року на підставі рішення суду.
Тобто, з наведеного вбачається, що постанова Вищого адміністративного суду України від 28 лютого 2013 року виконана відповідачем в повному обсязі, тому доводи позивача вбачаються необґрунтованими.
Окремо також слід зазначити, що довідка від 17 квітня 2013 року, на яку посилається позивач та на підставі якої просить перерахувати пенсію не може прийматися колегією суддів до уваги, оскільки не зрозуміло ким вона видана, не містить ані підпису, ані печатки уповноваженої установи.
Таким чином, при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було допущено порушення норм матеріального права, що призвело до невірного по суті вирішення справи.
Згідно до статті 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києва - задовольнити.
Постанову Святошинського районного суду м. Києва від 11 червня 2014 року - скасувати та ухвалити нову.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати пенсію в частині визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, щодо невиконання постанови Вищого адміністративного суду України в повному обсязі протиправними, в частині визнання права на перерахунок пенсії з з 01 червня 2011 року по даний час - з розміру грошового забезпечення, наданого ІНФОРМАЦІЯ_1 в довідці від 31 березня 2014 року; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії з 01 червня 2011 року по даний час - з розміру грошового забезпечення, виданого ІНФОРМАЦІЯ_1 в довідці від 31 березня 2014 року - відмовити.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати пенсію в частині вимог стосовно перерахунку пенсії з 01 вересня 2008 року по 01 червня 2011 року відповідно до розміру забезпечення, наданого Київським міським військовим комісаріатом в довідці від 17 квітня 2013 року №2310 - залишити без розгляду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Файдюк В.В.
Судді: Чаку Є.В.
Мєзєнцев Є.І.