10 липня 2014 рокусправа № 2а-7837/11 (6-а/333/77/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.
суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя на ухвалу Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 05.03.2014 року у справі № 2а-7837/11 за поданням Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області Морар М.В. про зміну способу та порядку виконання виконавчого документу №2а-7837/11, -
21 лютого 2014 року до суду першої інстанції надійшло подання Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області в особі головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень про зміну способу і порядку виконання виконавчого документа.
Ухвалою Комунарського районного суду від 05 березня 2014 року подання задоволено. Змінено спосіб виконання постанови Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 19.09.2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до УПФУ у Комунарському районі м. Запоріжжя щодо здійснення нарахування та проведення відповідних виплат підвищення до пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, виходячи з розміру встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року в сумі 434,09 грн. Стягнуто з УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя на корсить ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, підвищення до пенсії відповідно до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, виходячи з роміру встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року в сумі 434.09 грн.
Не погодившись з ухвалою суду, Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, просить скасувати оскаржувану ухвалу та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні вказаного подання.
В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що подання про зміну способу та порядку виконання судового рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя не підлягає задоволенню оскільки в разі задоволення її вимог фактично буде змінено по суті зміст резолютивної частини постанови суду, що є порушенням норм процесуального права.
Сторони, які були належним чином повідомлені про час та місце проведення розгляду справи, в судове засідання не з'явились, у зв'язку з чим відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового процесу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 14.06.2011 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2013 року, позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково: зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 підвищення пенсії згідно статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року №2195-IV виходячи з розміру встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, за період з 21.01.2011 року по 19.06.2011 року з врахуванням раніше виплачених сум зазначеного підвищення.
На підставі постанови суду, яка набрала законної сили, було відкрито виконавче провадження.
Як вбачається з матеріалів справи, листом від 08.01.2014 року Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя повідомило відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області про те, що ОСОБА_2 було проведено перерахунок пенсії в результаті якої нараховано 434,09 грн., яка буде сплачена у випадку наявності фінансування із Державного бюджету України.
Задовольняючи подання державного виконавця, суд першої інстанції виходив з того, що зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган і яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, а тому подання відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби підлягає задоволенню.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно з п. 2 ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).
Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що зобов'язання вчинити певні дії, покладені на відповідача судовим рішенням, є обраним судом способом захисту порушеного права позивача.
За таких обставин державний виконавець просив змінити не спосіб виконання постанови суду, а судове рішення по суті шляхом вирішення додаткової позовної вимоги про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження адміністративного суду під час прийняття постанови в адміністративній справі.
Відтак, суд першої інстанції, задовольняючи подання про зміну способу виконання рішення, не звернув увагу та не врахував відмінності між позовною вимогою як обраним судом способом захисту порушених прав позивача від способу виконання судового рішення як одного з його заходів, чим змінив постанову суду по суті за відсутності на це процесуальних повноважень.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що частиною 1 статті 263 КАС України встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.
Таким чином, для відстрочення, розстрочення виконання рішення та зміни способу його є такі підстави: для розстрочення та відстрочення - обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим.
З матеріалів справи вбачається, що виконання постанови суду першої інстанції неможливе через відсутність коштів, виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Отже, виконання постанови суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду першої інстанції.
Також, суд наголошує, що "захист порушеного права у судовому рішенні" і "спосіб виконання судового рішення" не є тотожними поняттями (процесуальними інститутами).
Аналіз оскаржуваного рішення суду першої інстанції свідчить про те, що суд першої інстанції, змінюючи спосіб виконання постанови суду, фактично змінив її суть, що належить до повноважень суду апеляційної або касаційної інстанції.
Більш того, вирішення питання про стягнення коштів як заборгованості невиплаченої пенсії, яка нарахована у разі виконання рішення адміністративного суду, відноситься до юрисдикції цивільних судів.
З урахуванням того, що фактичні обставини справи судом першої інстанції встановлено повно та правильно, але неправильно застосовано норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне судове рішення скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні подання про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Керуючись ст.199, ст.202, ст.205, ст.206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя - задовольнити.
Ухвалу Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 05.03.2014 року у справі № 2а-7837/11- скасувати та прийняти нову.
У задоволенні подання Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області Морар М.В про зміну способу та порядку виконання рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 14.06.2011 року у справі № 2а-7837/11 - відмовити.
Ухвала набирає чинності з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів шляхом подання касаційної скарги.
Головуючий: О.О. Круговий
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим