10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
іменем України
"16" вересня 2014 р. Справа № 286/2810/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "23" червня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про зобов'язання вчинити дії ,
02 червня 2014 року позивач - ОСОБА_3 звернувся до Овруцького районного суду Житомирської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про проведення перерахунку та виплати коштів, передбачених ст.ст. 37, 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.01.2014 року.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 23 червня 2014 року, в задоволенні позову відмовлено.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, ОСОБА_3 звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення яким адміністративний позов задовольнити.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач відноситься до 3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, в спірний період отримував допомогу в зв'язку із обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва, доплату до пенсії та додаткову пенсію, передбачені ст.37, 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проте у менших розмірах, ніж визначено цим Законом.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку, що дії відповідачів по нарахуванню і виплаті позивачу доплат та додаткової пенсії, передбачених ст.37,39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.01.2014 року, є правомірними, оскільки проведені з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року та № 836 від 26.07.1996 року.
Колегія суддів вважає такий висновок помилковим, оскільки він суперечить приписам чинного законодавства.
Так, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом України № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ).
Відповідно до ст.37 Закону №796-ХІІ громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в таких розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 процентів від мінімальної заробітної плати.
Згідно із ст. 51 Закону №796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком.
За статтею 39 Закону №796-ХІІ до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата - у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Вказані норми в спірний період не було скасовано чи змінено. Крім того, Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року №719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п.1 Прикінцевих положень Закону) не встановлено обмеження щодо застосування положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Водночас, розрахунок доплати до пенсії та додаткової пенсії позивачу здійснено, виходячи із розмірів, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" від 26.07.1996 року, з подальшими змінами. Зазначеними постановами, всупереч приписів ст.37, 39, 51 Закону № 796-ХІІ, встановлено фіксовані розміри виплат, які значно менші від передбачених в законі.
Згідно із положеннями ч.4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів вважає, що при визначенні розміру доплат та додаткової пенсії застосуванню підлягають саме статті 37, 39, 51 Закону №796-ХІІ, а не постанови КМУ № 836 від 26.07.1996 року та №1210 від 23.11.2011 року, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Оскільки відповідачі здійснювали відповідні виплати позивачу в порушення приписів Закону, колегія суддів дійшла висновків про обов'язок донарахування позивачу недоплачених сум.
Суд першої інстанції не звернув уваги на вказані обставини, що призвело до ухвалення судового рішення з порушенням норм матеріального права.
Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З огляду на викладене, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню із прийняттям нового рішення про задоволення позову.
Відповідно до приписів ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Згідно матеріалів справи, за подання позовної заяви позивач сплатив 73,08 грн., за подання апеляційної скарги сплачено 37,00 грн., що підтверджується відповідними квитанціями. Оскільки постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню, з Державного бюджету України потрібно стягнути на користь позивача судовий збір в сумі 110,08 грн.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "23" червня 2014 р. скасувати та ухвалити нову.
Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області здійснити донарахування та виплату ОСОБА_3 з 01.01.2014 року підвищення до пенсії у відповідності до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з розрахунку 1-ї мінімальної заробітної плати, що встановлено Законом України „Про Державний бюджет України" на відповідний рік, та додаткової пенсії у відповідності до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 25 % мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області здійснити з 01 січня 2014 року донарахування та виплату ОСОБА_3 допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у відповідності до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 30% мінімальної заробітної плати, визначеної Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судовий збір в розмірі 110,08 грн.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис) М.М. Капустинський
судді: (підпис) Є.М. Мацький
(підпис) В.Б. Шидловський
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ М.М. Капустинський
Роздруковано та надіслано:
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100 Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул. Леніна, 17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11101
- ,