Постанова від 09.09.2014 по справі 818/2191/14

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2014 р. Справа № 818/2191/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.

за участю секретаря судового засідання - Кохан Т.І.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Борчук Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_1 до Ковпаківського відділу ДРАЦС РС Сумського міського управління юстиції про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі ОСОБА_4 та ОСОБА_1 звернулися до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Ковпаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції в якому з урахуванням уточнень просять визнати протиправними дії Ковпаківського відділу ДРАЦС РС Сумського міського управління юстиції щодо видачі ОСОБА_5 повторних свідоцтв про смерть: ОСОБА_6 серії НОМЕР_1 від 11.11.2008 р.; ОСОБА_7 серії НОМЕР_2 від 26.12.2012 р.; ОСОБА_8 серії НОМЕР_3 від 26.12.2012 р.; ОСОБА_9 серії НОМЕР_4 від 26.12.2012 р.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що в процесі судового розгляду цивільної справи № 591/6060/13-ц за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_4 про визначення часток, встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування, вселення, визначення порядку користування квартирою в частині визначених часток та за зустрічним позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про усунення від права на спадкування позивачкою ОСОБА_5 були подані суду, як докази наступні документи: копії повторних свідоцтв про смерть ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9.

Позивачі звернулися до Головного управління юстиції в Сумській області із скаргою про проведення перевірки законності дій відповідача щодо порядку видачі та оформлення вищевказаних свідоцтв про смерть. Відповідно до наказу Головного управління юстиції у Сумській області №283/06 "Про створення комісії та проведення службового розслідування" проведено службове розслідування. Комісією встановлено, що повторні свідоцтва про смерть: ОСОБА_6; ОСОБА_7; ОСОБА_8; ОСОБА_9; видані з порушенням вимог законодавства - ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон) та вимог п. 2 Розділу IV Правила державної реєстрації актів цивільного стану України, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000 р. Позивачі зазначають, що свідоцтва про смерть ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_6, та ОСОБА_9 постійно перебувають у них та ніколи не втрачалися та нікому не передавалися. Також, свідоцтва про народження, на підставі яких видані свідоцтва про смерть, ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_6, та ОСОБА_9 також постійно перебувають у позивачів та ніколи не втрачалися та нікому не передавалися.

В судовому засіданні позивачі позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував та просив у задоволенні позовних вимог відмовити виходячи з наступного.

Перевіркою, проведеною згідно наказу Головного управління юстиції у Сумській області від 19.05.2014 №283/06, було встановлено, що у заявах гр.ОСОБА_5 про видачу повторних свідоцтв про смерть зазначені дані пред'явлених заявницею свідоцтв, відомості яких підтверджували родинні стосунки останньої з померлими.

Отже, відповідач вважає, що під час видачі вищезазначених свідоцтв у працівників Ковпаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції не виникло і не могло виникнути сумнівів щодо наявності родинних стосунків між заявницею та особами, на яких видані свідоцтва про смерть. За таких обставин дії Ковпаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції не можуть вважатися протиправними.

Суд, заслухавши представника позивача 1, позивача 2, представника відповідача , дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, на підставі заяв ОСОБА_5 Ковпаківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції були повторно видані свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 11.11.2008 на ОСОБА_6, НОМЕР_2 від 26.12.2012 на ОСОБА_7, НОМЕР_3 від 26.12.2012 на ОСОБА_8, НОМЕР_4 від 26.12.2012 на ОСОБА_9 (а.с. 8-9).

ОСОБА_4 та ОСОБА_1 звернулися до Головного управління юстиції в Сумській області та Державної реєстраційної служби України зі скаргою про проведення перевірки законності дій працівників Ковпаківського відділу ДРАЦС РС Сумського міського управління юстиції щодо порядку видачі та оформлення вищевказаних свідоцтв про смерть.

Листом від 05.06.2014 Головне управління юстиції в Сумській області повідомило, що відповідно до наказу №283/06 "Про створення комісії та проведення службового розслідування" було проведено службове розслідування фактів викладених в скаргах (а.с. 10). За результатами службового розслідування по фактам, викладеним у зверненні гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_4, комісія прийшла до висновку, що свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 11.11.2008 на ОСОБА_6, НОМЕР_2 від 26.12.2012 на ОСОБА_7, НОМЕР_3 від 26.12.2012 на ОСОБА_8, НОМЕР_4 від 26.12.2012 на ОСОБА_9, видані повторно Ковпаківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції з порушенням вимог законодавства - ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та вимог п.2 Розділу IV Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000, оскільки, згідно відомостей, що містяться в актових записах про народження № 327 від 17.02.1981, складеного Ковпаківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції на ОСОБА_10; про народження № 550 від 16.04.1955 складеного Ковпаківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції на ОСОБА_6 про народження № 347 від 04.03.1961, складеного Ковпаківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції на ОСОБА_9, неможливо встановити наявність родинних відносин між заявницею (ОСОБА_5) та особами, стосовно яких видані вищевказані свідоцтва. Разом з тим зазначено, що у заявах щодо видачі повторно свідоцтв смерть серії НОМЕР_1 від 11.11.2008, НОМЕР_2 від 26.12.2012, № 136100 від 26.12.2012, НОМЕР_4 від 26.12.2012 зазначені свідоцтва відомості яких підтверджували родинні стосунки, тому у працівників Ковпаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції під час видачі даних свідоцтв підстав для виникнення сумнівів щодо наявності родинних стосунків заявницею (ОСОБА_5) та особами, на яких видані повторно вищезазначені свідоцтва про смерть, не могло бути.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд виходить з наступного.

Суд зазначає, що Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Відповідно до частини першої статті 18 вказаного Закону про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво.

Статтею 19 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, оригінал якого було вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, та повторна видача свідоцтва у разі внесення змін до актового запису чи його поновлення здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичними представництвами і консульськими установами України на підставі актового запису цивільного стану за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування.

Свідоцтво про смерть повторно видається другому з подружжя та близьким родичам померлого на підставі їх заяви та представникові органу опіки і піклування у разі виконання ним повноважень з опіки та піклування стосовно осіб, які мають право на отримання такого свідоцтва.

Порядок реєстрації актів цивільного стану, зокрема, видачі повторних свідоцтв, визначений Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000 (далі по тексту Правила).

Так, згідно п.2 розділу ІV Правил, свідоцтво про смерть повторно видається другому з подружжя, а також дітям, у тому числі й усиновленим, та їх законним представникам, близьким родичам померлого (братам і сестрам, онукам, діду і бабі як з боку батька, так і з боку матері), особі, яка є спадкоємцем за законом або заповітом, представникові органу опіки та піклування у разі виконання ним повноважень з опіки та піклування стосовно осіб, які мають право на отримання такого свідоцтва.

Відповідно до п.7 розділу ІV Правил, у заяві щодо повторної видачі відповідного свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану зазначаються: прізвище, власне ім'я, по батькові та адреса заявника; прізвище, власне ім'я, по батькові особи, щодо якої запитується свідоцтво; яке необхідне свідоцтво; коли і яким органом державної реєстрації актів цивільного стану складено актовий запис цивільного стану; мета запиту цього свідоцтва та проставляється особистий підпис заявника. На заяві щодо повторної видачі свідоцтва про смерть відділ державної реєстрації актів цивільного стану зазначає дані документів, які підтверджують родинні стосунки заявника з померлим або право на спадкування.

З матеріалів справи суд вбачає, що заяви ОСОБА_5 про видачу повторно свідоцтв про смерть ОСОБА_9, ОСОБА_8, ОСОБА_7 оформлені відповідно до зазначених Правил, мають всі необхідні реквізити а також дані документів, які підтверджують родинні стосунки заявника з померлим (свідоцтв про народження ОСОБА_5 та померлих осіб) (а.с. 68-70).

Щодо заяви ОСОБА_5 про видачу повторного свідоцтва про смерть ОСОБА_6, судом встановлено, що відповідно до інформації наданої реєстраційною службою Головного управління юстиції в Сумській області, заяви громадян про видачу повторних свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану за 2008 рік були знищені у зв'язку із закінченням терміну зберігання (а.с. 34-35).

Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_5, її батьком є ОСОБА_6, відтак інші зазначені особи є близькими родичами ОСОБА_5 (дід, баба та дядько)(а.с. 22).

Отже, враховуючи викладене, суд вважає, що у відповідача були відсутні підстави для відмови у видачі повторних свідоцтв про смерть. Також суд зазначає, що перелічені нормативні акти не покладають на відповідача обов'язку щодо перевірки факту втрати свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану.

При цьому посилання позивачів на лист Державної реєстраційної служби України від 11.06.2014 (а.с. 11), в якому зазначено, що у журналі видачі свідоцтв про народження за 1981 рік містяться відомості про видачу 12.03.1981 р. свідоцтва про народження ОСОБА_10 серії НОМЕР_7, а також про повторну видачу 29.04.1981 р. свідоцтва про народження ОСОБА_5 серії НОМЕР_6, при цьому після переміни прізвища матері ОСОБА_10 не були внесені відповідні зміни до актового запису про народження дочки, водночас повторно видане свідоцтво містить відомості з урахуванням такої переміни, суд вважає безпідставним. Так, факт того, що ОСОБА_5 є донькою померлого ОСОБА_6 встановлений рішенням суду Зарічного району м.Суми від 22.07.1981 р. (а.с. 43-44).

Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України державні органи та їх посадові особи діють у спосіб, в межах повноважень та на підставах, передбачених Конституцією та Законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що відповідач діяв у спосіб, в межах повноважень, та на підставах передбачених законодавством України.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4, ОСОБА_1 до Ковпаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції про визнання протиправних дій Ковпаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції щодо видачі ОСОБА_5 повторних свідоцтв про смерть: ОСОБА_6 серії НОМЕР_1 від 11.11.2008р.; ОСОБА_7 серії НОМЕР_2 від 26.12.2012 р.; ОСОБА_9 серії НОМЕР_4 від 26.12.2012р.; ОСОБА_8 серії НОМЕР_3 від 26.12.2012р. - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 15.09.2014 року.

Суддя (підпис) В.О. Павлічек

З оригіналом згідно

Суддя В.О. Павлічек