Ухвала від 29.08.2014 по справі 2а/1519/5827/11

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2014 р.м.ОдесаСправа № 2а/1519/5827/11

Категорія: 10.3.1 Головуючий в 1 інстанції: Роїк Д.Я.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Коваля М.П.,

суддів - Потапчука В.О.,

- Семенюка Г.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси на ухвалу Малиновського районного суду м. Одеси від 29 жовтня 2013 року про зміну способу та порядку виконання постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 04 листопада 2011 року, прийнятої за результатами розгляду адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання відмови відповідача виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни безпідставною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 29 жовтня 2013 року задоволено заяву Відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Одеській області та змінено спосіб і порядок виконання судового рішення № 2а/1519/5827/11 від 04.11.2011 року Малиновського районного суду м. Одеси з зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з підвищенням її на 30% мінімального розміру пенсії за віком та провести відповідні виплати за період з 10.04.2011 року по 18.06.2011 року включно на стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси суми у розмірі 412,62 грн. на користь ОСОБА_2.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси подало апеляційну скаргу, в якій апелянтом ставиться питання про скасування судового рішення у зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм процесуального права.

Виходячи з приписів п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України, а також враховуючи те, що в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 14 КАС України встановлено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

За приписами пункту 2 частини 4 статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).

Аналіз резолютивної частини постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 04 листопада 2011 року та синтез наведених процесуальних норм дають підстави зробити висновок про те, що зобов'язання, покладені на відповідача цим судом, є позовними вимогами, як обраним судом видом захисту порушених прав позивача, які суд задовольнив.

За таких обставин, в даному випадку державний виконавець просив змінити не спосіб виконання постанови суду, а судове рішення по суті позовних вимог і вирішити додаткову позовну вимогу про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження адміністративного суду під час прийняття цієї постанови, хоча в адміністративному судочинстві повноваження щодо зміни постанови суду в частині задоволення позовних вимог мають тільки адміністративні суди апеляційної та касаційної інстанцій (ст. 198, 223 КАС України).

Відтак, суд першої інстанції, задовольняючи заяву державного виконавця про зміну способу виконання рішення, не звернув увагу та не врахував відмінності між позовною вимогою, як обраним судом видом захисту порушених прав позивача від способу виконання судового рішення, як одного з його заходів, чим змінив постанову суду по суті за відсутності на це процесуальних повноважень.

Крім того, частиною 1 статті 263 КАС України встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.

Таким чином, для відстрочення, розстрочення виконання рішення та зміни способу його є такі підстави: для розстрочення та відстрочення - обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим.

З матеріалів справи вбачається, що виконання постанови суду першої інстанції неможливе через відсутність коштів, виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Отже, виконання постанови суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду першої інстанції.

Також, колегія суддів наголошує, що «захист порушеного права у судовому рішенні» і «спосіб виконання судового рішення» не є тотожними поняттями (процесуальними інститутами).

Аналіз оскаржуваного рішення суду першої інстанції свідчить про те, що суд першої інстанції, змінюючи спосіб виконання постанови суду, фактично змінив її суть, що належить до повноважень суду апеляційної або касаційної інстанції.

Вказану правову позицію висловив Вищий адміністративний суд України, зокрема, у своїх ухвалах по справам № К/800/598/14, К/800/690/14, К/800/6973/14, К/800/64870/13, К/800/4756/14, К/800/54614/13, К/800/46359/13, К/800/60532/13, К/800/8908/14.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення вимог заяви державного виконавця про зміну способу та порядку виконання постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 04 листопада 2011 року.

Виходячи з наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана ухвала суду першої інстанції постановлена з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим підлягає скасуванню з постановленням нової про відмову у задоволенні заяви про зміну способу виконання рішення суду.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси на ухвалу Малиновського районного суду м. Одеси від 29 жовтня 2013 року - задовольнити.

Ухвалу Малиновського районного суду м. Одеси від 29 жовтня 2013 року про зміну способу та порядку виконання постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 04 листопада 2011 року, прийнятої за результатами розгляду адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання відмови відповідача виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни безпідставною та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.

Прийняти нову ухвалу, якою заяву Відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Одеській області про зміну способу та порядку виконання Малиновського районного суду м. Одеси від 04 листопада 2011 року, прийнятої за результатами розгляду адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання відмови відповідача виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни безпідставною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: /М.П. Коваль/

Суддя: /В.О. Потапчук/

Суддя: /Г.В. Семенюк/