02 вересня 2014 року Справа № 10049/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П.
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Закарпатській області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 2 лютого 2011 року у справі за позовом Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Закарпатській області до Ужгородського міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Закарпатській області, треті особи на стороні відповідача: Головне управління юстиції у Закарпатській області, ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
У січні 2010 року позивач - Головне управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Закарпатській області звернулося до суду з позовом до Ужгородського міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Закарпатській області, треті особи на стороні відповідача: Головне управління юстиції у Закарпатській області, ОСОБА_1, в якому просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача зняти із державної реєстрації Державну пожежну охорону м. Ужгорода як таку, що зареєстрована в порушення вимог діючого законодавства України.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 2 лютого 2011 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що при легалізації шляхом письмового повідомлення Первинної профспілкової організації атестованих пожежних м. Ужгорода, Ужгородське міськрайонне управління юстиції не допустило жодних порушень чинного законодавства, зокрема Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», а також постанови КМУ від 26.02.1993 року №140 «Про затвердження Положення про порядок легалізації об'єднань громадян».
Крім того, суд першої інстанції вказує на те, що Ужгородське міськрайонне управління юстиції не наділене повноваженнями щодо примусового розпуску профспілкової організації, а державна реєстрація (перереєстрація) проводиться Державними реєстраторами, а тому вимоги позивача, звернені до Ужгородського міськрайонного управління юстиції про зобов'язання зняти з державної реєстрації Державної пожежної охорони м. Ужгорода є безпідставними.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, Головне управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Закарпатській області оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 2 лютого 2011 року та прийняти нову постанову, якою повністю задовольнити позовні вимоги.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що діяльність Первинної профспілкової організації атестованих пожежних м. Ужгорода є незаконною, оскільки така зареєстрована як Державна пожежна охорона м. Ужгорода та діє в порушення вимог чинного законодавства України.
Вказує на те, що для врегулювання правових відносин між профкомом Первинної профспілкової організації атестованих пожежних м. Ужгорода та Головним управлінням МНС України в Закарпатській області вищевказаною профспілковою організацією не надано статут, який зареєстрований у встановленому законом порядку, що не дає можливості укласти колективний договір.
Крім вищенаведеного, юридичною адресою профкому Первинної профспілкової організації атестованих пожежних м. Ужгорода є м. Ужгород, вул. Кармелюка,12, за якою розташована підпорядкована державна пожежна частина №2 Ужгородського районного управління ГУ МНС України в Закарпатській області. Однак, профком Первинної профспілкової організації атестованих пожежних м. Ужгорода до ГУ МНС України в Закарпатській області за отриманням згоди на розміщення профспілки за вищевказаною адресою не звертався і такої не отримував.
Звертає увагу на те, що із листів Головного управління юстиції у Закарпатській області, Ужгородського міськрайонного управління юстиції Державного реєстратора виконавчого комітету Ужгородської міської ради та Головного управління статистики в Закарпатській області встановлено, що Первинна профспілкова організація атестованих пожежних м. Ужгорода не значиться зареєстрованою в жодному із вищезазначених державних органів.
Посилається на те, що проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту регулюється не нормами Кодексу законів про працю України, а Положенням про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило а тому, суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п. 1, 2, ч.1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 08.04.2002 року Ужгородським міським управлінням юстиції взято на облік Первинну профспілкову організацію атестованих пожежних м. Ужгорода (запис № 315), керівник - ОСОБА_1 Згідно Свідоцтва про реєстрацію об'єднань громадян від 20.01.2000 року №1312 - дана організаційна ланка відноситься до професійної спілки працівників державних установ.
Законом, який визначає особливості правового регулювання, засади створення, права та гарантії діяльності професійних спілок є Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».
В силу ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» дія цього Закону поширюється на діяльність профспілок, їх організацій, об'єднань профспілок, профспілкових органів і на профспілкових представників у межах їх повноважень, на роботодавців, їх об'єднання, а також на органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Особливості застосування цього Закону у Збройних Силах України (для військовослужбовців), органах внутрішніх справ, Державній кримінально-виконавчій службі України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України встановлюються ювідними законами. Таким чином, до працівників системи органів Міністерства з надзвичайних ситуацій поширюються гарантії, передбачені Законом.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про об'єднання громадян» легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян здійснюється шляхом реєстрації або повідомлення про їх заснування. Легалізація спілок об'єднань громадян здійснюється в порядку, визначеному Положенням про порядок легалізації об'єднань громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. № 140.
Частиною 5 ст. 16 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» визначено, що легалізуючий орган не може відмовити в легалізації профспілки, об'єднання профспілок.
Згідно ч. 7 ст. 16 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» та постанови КМУ від 26.02.1993 р. №140 «Про затвердження Положення про порядок легалізації об'єднань громадян» при легалізації організаційні ланки профспілки, які діють на підставі статуту цієї профспілки, надають легалізуючому органу тільки лист-повідомлення із посиланням на свідоцтво про легалізацію вище стоячої профспілки, на підставі якого вони включаються до реєстру об'єднань громадян.
Враховуючи вищевказане, апеляційний суд погоджується з позицією суду першої інстанції, що при легалізації шляхом письмового повідомлення Первинної профспілкової організації атестованих пожежних м. Ужгорода, Ужгородське міськрайонне управління юстиції не допустило жодних порушень чинного законодавства, зокрема Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», а також постанови КМУ від 26.02.1993 р. №140 «Про затвердження Положення про порядок легалізації об'єднань громадян».
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 18 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» анулювання свідоцтва про реєстрацію та виключення з Реєстру об'єднань громадян України, втрату прав юридичної особи з обов'язковим повідомленням про це в засобах масової інформації є наслідком примусового розпуску профспілки чи об'єднання профспілок.
Профспілки, їх об'єднання можуть припинити свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) приймається з'їздом (конференцією), загальними зборами відповідно до статуту (положення) профспілки, об'єднання профспілок. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція), загальні збори приймають рішення про використання майна та коштів профспілок, їх об'єднань, що залишилися після проведення всіх необхідних розрахунків, на статутні чи благодійні цілі.
Діяльність профспілок, їх об'єднань, яка порушує Конституцію України та закони України, може бути заборонена лише за рішенням місцевого суду, а профспілок зі статусом всеукраїнських і республіканських та об'єднань профспілок з відповідним статусом - лише за рішенням Верховного Суду України.
Не допускається примусовий розпуск, припинення, а також заборона діяльності профспілок, їх об'єднань за рішенням будь-яких інших органів.
Статтею 46 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» встановлено, що особи, які чинять перешкоду здійсненню права громадян на об'єднання у профспілки, а також посадові та інші особи, винні в порушенні законодавства про профспілки, які своїми діями або бездіяльністю перешкоджають законній діяльності профспілок, їх об'єднань, несуть дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законів.
Згідно ст. 16 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» профспілки, їх об'єднання легалізуються шляхом повідомлення на відповідність заявленому статусу. Легалізація всеукраїнських профспілок, їх об'єднань здійснюється Міністерством юстиції України, інших профспілок, їх об'єднань - відповідно Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласними, Київським та евастопольським міськими, районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення) правліннями юстиції. Для легалізації профспілок, об'єднань профспілок їх засновники або керівники виборних органів подають заяви. До заяви додаються статут (положення), протокол з'їзду, конференції, установчих або загальних зборів членів профспілки з рішенням про його затвердження, відомості про виборні органи, наявність організацій профспілки у відповідних адміністративно-територіальних одиницях, про засновників об'єднань. На підставі поданих профспілкою, об'єднанням профспілок документів легалізуючий орган у місячний термін підтверджує заявлений статус за ознаками, визначеними статтею 11 цього Закону, включає профспілку, об'єднання профспілок до реєстру об'єднань громадян і видає профспілці, об'єднанню профспілок свідоцтво про легалізацію із зазначенням відповідного статусу.
Враховуючи, що державна реєстрація профспілкових організацій м. Ужгорода здійснюється відділом реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності виконавчого комітету Ужгородської міської ради, тому вимоги позивача щодо зняття відповідачем з державної реєстрації Державної пожежної охорони м. Ужгорода є безпідставними.
З аналізу вказаних норм та обставин справи, апеляційний суд дійшов висновку, що Ужгородське міськрайонне управління юстиції при легалізації діяло в межах повноважень, визначених Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», не наділене повноваженнями щодо примусового розпуску профспілкової організації, а державна реєстрація (перереєстрація) проводиться Державними реєстраторами.
Отже, судом першої правомірно відмовлено в задоволенні позовних вимог Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Закарпатській області до Ужгородського міськрайонного управління юстиції про зобов'язання зняти з державної реєстрації Державної пожежної охорони міста Ужгорода.
З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.195, п.п.1,2 ч.1 ст.197, ст.ст. 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Закарпатській області залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 2 лютого 2011 року у справі №2а-19/10/0770 за позовом Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Закарпатській області до Ужгородського міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Закарпатській області, треті особи на стороні відповідача: Головне управління юстиції у Закарпатській області, ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Я.С. Попко
Судді Р.Б. Хобор
Р.П. Сеник