29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"10" вересня 2014 р.Справа № 924/927/14
Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Музика М.В. при секретарі судового засідання Муляр Г.М. розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Управління Пенсійного фонду України у м.Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області
до Управління охорони здоров'я Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області
про стягнення 19 552,19 грн. надміру виплачених сум пенсій,
Представники сторін:
від позивача: Моргун Н.В. - за довіреністю №2484/07 від 17.02.2014р. (в судовому засіданні 09.09.2014р)
від відповідача: Лярго О.Ю. - за довіреністю №204 від 06.03.2014р. (в судовому засіданні 09.09.2014р.), Сілецька І.М. - за довіреністю №364 від 15.08.2014р.(в судовому засіданні 09.09.2014 р.)
Рішення приймається 10.09.2014р. оскільки 09.09.2014р. в судовому засіданні оголошувалась перерва
позивач звернувся до господарського суду Хмельницької області із позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача 19 552,19 грн. надміру виплачених сум пенсій.
Повноважний представник позивача в судове 10.09.2014 р. засідання не з'явився, про дату та час судового засідання повідомлений належним чином. В судовому засіданні 09.09.2014 р. позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві.
Повноважний представник відповідача в судове засідання 10.09.2014 р. не з'явився, про дату та час судового засідання повідомлений належним чином. В судовому засіданні 09.09.2014 р. та у письмовому відзиві на позов від 15.08.2014р. проти позову заперечує, просить в позові відмовити.
Відповідно до пп. 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору
Підставою для звернення до суду позивача стали наступні обставини.
На виконання наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 14.03.2012 року "Про посилення контролю щодо додержання вимог пенсійного законодавства" та доручення начальника головного управління від 06.02.2012 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Кам'янцї-Подільському та Кам'янець-Подільському районі проведено зустрічну перевірку по громадянці ОСОБА_4, щодо достовірності видачі документів про стаж та заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії, за результатом якої складено акт від 10.10.2013 року.
Згідно акту зустрічної перевірки достовірності видачі документів про стаж та заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії від 10.10.2013 року встановлено, що між довідкою № 43 від 05.07.2007 р. про заробітну плату гр. ОСОБА_4 за період з 01.07.1990 року по 31.12.1994 року виданої Кам'янець-Подільською міською станцією швидкої медичної допомоги та наданими для перевірки особовими рахунками Управлінням охорони здоров'я Кам'янець-Подільської міської ради за період з 01.07.1990 року по 31.12.1994 року виявлено розбіжності: з липня 1990 року по грудень 1990 року та за період з січня 1991 року по грудень 1991 року.
Управлінням охорони здоров'я Кам'янець-Подільської міської ради були видані нові довідки, зокрема довідку № 362 від 10.10.2013 року, довідку № 362 від 10.10.2013 року (пояснення) та довідку № 01/538 від 10.10.2013 року. Між довідкою № 362 від 10.10.2013 року про заробітну плату ОСОБА_4 за період з січня 1990 року по грудень 1994 року та особовими рахунками поданими для перевірки за період з січня 1990 року по грудень 1994 року розбіжностей не виявлено.
Таким чином, довідка видана Кам'япець-Подільською міською станцією швидкої медичної допомоги про заробітну плату для обчислення пенсії № 43 від 05.07.1997 року на гр. ОСОБА_4 за період з січня 1990 року по грудень 1994 року видана не вірно.
Після перевірки управлінням Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі гр. ОСОБА_4 пенсію приведено у відповідність відповідно до довідки виданої управлінням охорони здоров'я Кам'янець-Подільської міської ради № 362 від 10.10.2013 року, яка відповідає первинним документам в результаті чого виникла переплата пенсії за період з 26.06.2007 року по 31.10.2013 року в сумі 19552,19 грн., що підтверджується протоколом № О/Р 861962 під 23.10.2013 року.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до господарського суду Хмельницької області з даним позовом з вимогою про стягнення з Управління охорони здоров'я Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, переплаченої ОСОБА_4 пенсії за період з 26.06.2007 року по 31.10.2013 року в сумі 19552,19 грн., що виникла внаслідок надання Кам'янець-Подільською міською станцією швидкої медичної допомоги недостовірних відомостей про заробіток для обчислення пенсії
При вирішенні вказаної справи судом враховується наступне.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків, у тому числі щодо відшкодування кредиторові або іншій особі збитків (шкоди), є зобов'язання, які виникають з договорів та інших правочинів або внаслідок завдання шкоди.
Предметом позову у даній справі є стягнення 19 552,19 грн. надміру виплачених сум пенсій на користь Управління Пенсійного фонду України у м.Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області через начебто надання відповідачем недостовірних даних про заробітну плату ОСОБА_4, які викладені у довідках №43 та № 44 про заробіток для обчислення пенсії від 05.07.2007 р.
За приписами ст. 1116 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Таким чином, для притягнення до цивільно-правової відповідальності відповідача у вигляді відшкодування заподіяної ним шкоди є наявність складу правопорушення : протиправна поведінка особи, шкода, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою. Відсутність хоча б одного елемента складу правопорушення виключає настання відповідальності у вигляді відшкодування шкоди.
При цьому, чинне законодавство передбачає принцип вини контрагента або особи, яка завдала шкоду як підставу для відшкодування заподіяних збитків (шкоди): за приписами ст. п. 2 ст. 1166 Цивільного кодексу України особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до ч.2 ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" довідки про заробітну плату видаються підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Водночас, з матеріалів справи вбачається, що довідки від 05.07.2007 р. про заробіток за період з січня 1995 р. по по грудень 2000 р. та з липня 1990 р. по грудень 1994 р. для обчислення пенсії ОСОБА_4 були видані Кам'янець-Подільською міською станцією швидкої медичної допомоги (арк. с. 10, 11). Водночас відповідачем по справі позивачем визначене Управління охорони здоров'я Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, яке в розумінні ч.2 ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не може нести відповідальність за вказану шкоду, оскільки зазначених довідок про заробіток для обчислення пенсій не видавало. А отже і на Управління не може бути покладена відповідальність за шкоду, заподіяну внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів.
На вказану обставину позивач уваги не звернув, хоча і прямо вказав на це у позовній заяві.
Заяв про заміну первісного відповідача належним позивач суду не надавав.
Згідно зі ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріалами справи не доведено вчинення саме відповідачем протиправних дій у вигляді надання недостовірних даних, які б призвели до надміру виплачених пенсій гр. ОСОБА_4, а тому позовні вимоги щодо стягнення з відповіда 19 552,19 грн. задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 32,33, 43, 82-85 ГПК України, суд -
У позові Управління Пенсійного фонду України у м.Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області до Управління охорони здоров'я Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області про стягнення 19 552,19 грн. надміру виплачених сум пенсій відмовити.
Суддя М.В.Музика
Віддрук. у 3 прим.: 1 - до справи, 2 - позивачу - УПФ у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області (32300, Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Огієнка, 10), 3 - відповідачу - Управління охорони здоров'я Кам'янець-Подільської міської Ради Хмельницької області (32300, Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Івана Франка, 30)