Постанова від 04.08.2014 по справі 819/1190/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1190/14-a

"04" серпня 2014 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

судді Баранюка А.З.

при секретарі судового засідання Дудар М.В.,

за участю:

відповідача - ОСОБА_1;

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом управління праці та соціального захисту населення Підгаєцької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення державної соціальної допомоги,-

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення Підгаєцької районної державної адміністрації, надалі позивач, звернулось до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1, надалі відповідач, про стягнення заборгованості.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що при зверненні до управління праці та соціального захисту населення Підгаєцької районної державної адміністрації із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, відповідач вказала відомості про відсутність у членів сім'ї земельних ділянок. Однак під час проведення зустрічної перевірки Монастириською міжрайонною державною фінансовою інспекцією цільового використання бюджетних коштів встановлено, що відповідач має у власності земельні ділянки площею 0,955 га та 0,045 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Галицької сільської ради Підгаєцького району, що перевищує граничний розмір - 0,60 га. За таких обставин відповідач не мала права на отримання державної соціальної допомоги як малозабезпечена сім'я, в результаті чого незаконно отримала державну соціальну допомогу за період з 01.09.2011р. по 30.10.2013 року в розмірі 26600,21 грн. Частина боргу в сумі 200,0 грн. була відшкодована відповідачем у добровільному порядку, однак, станом на дату подання позовної заяви несплаченою залишилася сума 26400,21 грн., у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.

Позивач подав до суду клопотання про розгляд справи без участі його представника, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач та представник відповідача в судовому засіданні позов не визнали, проти його задоволення заперечили та пояснили, що зазначеними земельними ділянками сім'я відповідача не користується з незалежних від відповідача причин, оскільки відповідач проживає разом із батьками чоловіка, що є пенсіонерами, двома неповнолітніми дітьми, та чоловіком - інвалідом другої групи, який потребує роботи в спеціально створених умовах, через що земельні ділянки, що є у власності сім'ї, не можуть оброблятися її членами з незалежних від них причин.

Заслухавши пояснення відповідача та представника відповідача, дослідивши докази по справі, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що жительці м. Підгайці ОСОБА_1 призначена державна допомога відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», на підставі поданих нею заяв до управління соціального захисту населення Підгаєцької райдержадміністрації

До заяв, серед інших документів, відповідачем були додані декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. У відомостях про земельні ділянки, що перебувають у власності або володінні (користуванні), членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіки, неповнолітні діти) зазначено інформацію про їх відсутність.

Відповідно ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Згідно ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

В четвертому кварталі 2013 року Монастириською міжрайонною державною фінансовою інспекцією під час проведення зустрічної перевірки цільового використання бюджетних коштів встановлено, що сім'я відповідачки має у власності земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,955 га та 0,045 га.

Пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» передбачено що соціальна допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами I і II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 гектара (крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України У «Про порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» від 24.02.2003 № 250, 01 листопада 2013 року ОСОБА_1 припинено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та вручено повідомлення про припинення допомоги та повернення переплачених коштів.

Сума переплати відповідачу соціальної державної допомоги, із врахуванням добровільного відшкодування відповідачем частина боргу в сумі 200,0 грн., складає 26400,21 грн.

Відповідно п. 25 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють виплату соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; за заявою уповноваженого представника сім'ї - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою.

Пунктом 28 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», передбачено якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до довідки про склад сім'ї від 17.07.2014 року ОСОБА_1 проживає з чоловіком ОСОБА_3, дочкою ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, сином ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2, мамою чоловіка ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 та батьком чоловіка ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_4

Згідно із пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 чоловік відповідачки є інвалідом другої групи. Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії ТЕР № 110387 чоловік позивачки потребує роботи в спеціально створених умовах.

Таким чином в сім'ї позивачки є одна працездатна людина, що також підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов, відповідно до якого сім'я відповідачки не має можливості обробляти зазначені земельні ділянки, не отримує від них доходу та проживає у важких матеріальних умовах.

В судовому засіданні відповідачка пояснила, що при заповненні декларацій вона помилково не вказувала у деклараціях зазначені земельні ділянки, оскільки її сім'я ними не користується у зв'язку з тим, що немає кому їх обробляти та доходів з цих земельних ділянок її сім'я не отримує в силу об'єктивних причин, що зумовлені непрацездатним станом членів сім'ї, і умислу приховати від позивача інформацію про наявні земельні ділянки у неї не було.

Згідно із ч.1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами I та II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 га, крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід.

Таким чином судом встановлено, що сім'я відповідачки не має можливості отримувати дохід із земельних ділянок загальною площею 1,15 га із незалежних від сім'ї причин у зв'язку із непрацездатним станом її членів, зазначені причини є об'єктивними, що підтверджується здобутими в судовому засіданні доказами, а отже відповідачка має право на отримання державної соціальної допомоги.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими, не відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, належним чином спростовані відповідачем, а отже у задоволенні позовних вимог управління праці та соціального захисту населення Підгаєцької районної державної адміністрації слід відмовити.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Підгаєцької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 26400,21 грн. - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд у порядок і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови підписано 07 серпня 2014 року.

Суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.