Постанова від 13.08.2014 по справі 826/9513/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

Вн. №27/251

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13 серпня 2014 року 10:02 № 826/9513/14

за позовом ОСОБА_1

до Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у м.Києві

про зобов'язання вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Секретар О.В.Островська

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1

Від відповідача: Руденко Л.В. - п/к (дов. від 09.01.14 р.)

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про зобов'язання Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві поставити на реєстраційний облік транспортний засіб марки БМВ 520, № кузову НОМЕР_1, д.н. НОМЕР_2, 1994 року випуску, тим ТЗ - легковий седан.

В судовому засіданні 13.08.14 р. оголошено резолютивну частину постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 на підставі довідки-рахунку від 22.08.04 р. №КГС 384656 придбав через ППК "Владімір" автомобіль БМВ 520.

При реєстрації автомобіля ВДАІ УМВС України у Вінницькій області виявлено підробку документів на автомобіль БМВ 520, д.н. НОМЕР_2, 1994 року випуску, які мають ознаки фальсифікації, а саме: бланк свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3, виданого на прізвище ОСОБА_4, виготовлений не на підприємстві, що здійснює їх випуск, а за допомогою копіювально-множильної техніки.

Рішенням Ленінського районного суду м. Вінниці від 26.01.05 р. у справі №2-156/05 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено - визнано його добросовісним набувачем автомобіля БМВ 520, д.н. НОМЕР_2, 1994 року випуску, зобов'язано ВДАІ УМВС України у Вінницькій області видати йому нове свідоцтво про реєстрацію автомобіля та поставити даний автомобіль на облік.

Згідно ухвали апеляційної інстанції від 30.03.05 р. судове рішення залишене без змін, після чого ВДАІ УМВС України у Вінницькій області поставлено автомобіль на облік та видано позивачу свідоцтво про реєстрацію автомобіля.

Проте, у свідоцтві про реєстрацію автомобіля було проставлено відмітку про те, що відчуження автомобіля заборонено до рішення Верховного Суду України, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з позовними вимогами про зобов'язання скасувати вказаний напис.

Постановою Ленінського районного суду м. Вінниці від 11.04.07р. у справі №2-а-430/07 позовні вимоги задоволено - зобов'язано ВДАІ УМВС України у Вінницькій області скасувати напис, внесений в свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4, а саме - заборонити відчуження до рішення Верховного Суду України.

Постанова набула законної сили 23.04.07 р.

18.07.07 р. Апеляційним судом Львівської області (як касаційною інстанцією) винесено ухвалу за результатами розгляду касаційної скарги на судові рішення по справі №2-156/05, згідно якої касаційну скаргу ВДАІ УМВС України у Вінницькій області задоволено, рішення Ленінського районного суду м. Вінниці від 26.01.05 р. та ухвалу апеляційної інстанції від 30.03.05 р. скасовано зі скеруванням справи на новий розгляд.

Рішенням Ленінського районного суду м. Вінниці від 17.12.07 р. за результатами нового розгляду справи в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Апеляційного суду Вінницької області від 08.02.08 р. рішення Ленінського районного суду м. Вінниці від 17.12.07 р. в частині відмови в реєстрації автомобіля в ВДАІ УМВС України у Вінницькій області скасовано із закриттям провадження у справі, в решті рішення суду залишено без змін.

За результатами судового розгляду ВДАІ УМВС України у Вінницькій області скасовано державну реєстрацію транспортного засобу.

У зв'язку зі зміною місця проживання ОСОБА_1 19.05.14 р. звернувся до Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві з заявою про реєстрацію транспортного засобу марки БМВ 520, № кузову НОМЕР_1, д.н. НОМЕР_2, 1994 року випуску на його ім'я на підставі судових рішень. До заяви додано копії перерахованих вище судових рішень.

Листом від 18.06.14 р. №10/м-990 Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві повідомило позивача про відсутність підстав для реєстрації транспортного засобу у зв'язку з відсутністю документа, що підтверджує правомірність придбання транспортного засобу. У наданому заявником судовому рішення відсутнє посилання на визнання за позивачем права власності на транспортний засіб.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає вказану відмову незаконною з таких підстав.

Позивач зазначає, що його право власності на транспортний засіб марки БМВ 520, № кузову НОМЕР_1, д.н. НОМЕР_2, 1994 року випуску ніким не оскаржене, тому позивач має право на реєстрацію транспортного засобу як власник в порядку ст. 319 ЦК України.

Відповідач - Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши про відсутність підстав для реєстрації транспортного засобу згідно вимог Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.98 р. №1388.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення позивача та представника відповідача, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення за таких підстав.

Згідно ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Відповідно до пункту 3 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.98 р. №1388, державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Пунктом 8 Порядку визначено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою:

довідка-рахунок за формою згідно з додатком 1, видана суб'єктом господарювання, діяльність якого пов'язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;

договори та угоди, укладені на товарних біржах на зареєстрованих у Департаменті Державтоінспекції бланках, договори купівлі-продажу транспортних засобів, оформлені в Державтоінспекції, інші засвідчені в установленому порядку документи, що встановлюють право власності на транспортні засоби;

копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;

довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;

акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;

митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в підрозділах Державтоінспекції транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;

договір фінансового лізингу;

акт про проведений аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби.

Згідно матеріалів справи та пояснень учасників по справі позивачем не надано жодного з перерахованих документів, що підтверджують правомірність придбання транспортного засобу.

Зокрема, згідно наданих судових рішень позивача не визнано власником транспортного засобу марки БМВ 520, № кузову НОМЕР_1, д.н. НОМЕР_2, 1994 року випуску, тоді як рішенням Ленінського районного суду м. Вінниці від 17.12.07 р. за результатами нового розгляду справи в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Апеляційного суду Вінницької області від 08.02.08 р. рішення Ленінського районного суду м. Вінниці від 17.12.07 р. в частині відмови в реєстрації автомобіля в ВДАІ УМВС України у Вінницькій області скасовано із закриттям провадження у справі, в решті рішення суду залишено без змін.

Вказані судові рішення є останніми, що прийняті щодо транспортного засобу позивача.

Будь-яких інших правовстановлюючих документів на транспортний засіб позивачем не надано, у зв'язку з чим у відповідача відсутні підстави для реєстрації транспортного засобу.

Згідно ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Для автоматизованого обліку транспортних засобів, що використовуються на вулично-дорожній мережі загального користування і підлягають державній або відомчій реєстрації, та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України.

Згідно вказаної норми Закону Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України веде Єдиний державний реєстр, внесення до якого не є підтвердженням права власності на транспортний засіб, а засвідчує постановку транспортного засобу на облік у встановленому порядку.

Відмова у задоволенні заяви позивача про реєстрацію транспортного засобу є не запереченням та невизнанням його права власності на транспортний засіб, а свідчить про неподання позивачем необхідних документів для постановки транспортного засобу на облік.

За таких обставин посилання позивача на порушення його права власності не приймаються до уваги, оскільки наявність у позивача права власності на автомобіль не зобов'язує органи Державтоінспекції ставити його на облік за відсутності необхідних документів.

На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя О.В. Головань

Повний текст постанови

виготовлено і підписано 18.08.14 р.