ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
Вн. №27/223
м. Київ
04 серпня 2014 року 09:56 № 826/9023/14
за позовом ОСОБА_1 ОСОБА_2
до Головного управління Держземагенства у м. Києві
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Секретар Ю.О.Литвиненко
Представники:
Від позивачів: ОСОБА_4, ОСОБА_5
Від відповідача: Задорожко К.В. - п/к (дов. від 22.04.14 р.)
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про
визнання протиправними дії Головного управління Держкомзему у м. Києві щодо надання недостовірної та неповної інформації за запитами від імені ОСОБА_1 від 12.05.14 р. та ОСОБА_2 від 05.05.14 р.;
зобов'язання Головного управління Держкомзему у м. Києві надати достовірну, точну та повну інформацію, на інформаційні запити від імені ОСОБА_1 від 12.05.14 р. та ОСОБА_2 від 05.05.14 р.
В судовому засіданні 04.08.14 р. оголошено резолютивну частину постанови про задоволення позовних вимог.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
05.05.14 р. ОСОБА_2 в особі свого представника звернулася до Головного управління Держкомзему у м. Києві з запитом на інформацію, у якому просила -
надати інформацію про земельні ділянки державної та комунальної власності у межах м. Київ, не наданих у користування, що можуть бути використані для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд;
надати дані про землі запасу, а саме: землі, не передані у власність і не надані у користування, а також землі, право власності на які або право користування якими припинено відповідно до ст. 27, 28 Земельного кодексу України в межах м. Києва та надати схеми їх розташування;
надати дані про землі резервного фонду, не надані в постійне користування: частину площі земель резервного фонду, які не передані роздержавленим сільськогосподарським підприємствам у постійне користування, ті, які ще не надані у тимчасове користування в межах м. Києва та надати схеми їх розташування.
Запит на інформацію такого самого змісту поданий Головного управління Держкомзему у м. Києві ОСОБА_1.
На вказані інформаційні запити Головним управлінням Держкомзему у м. Києві надано відповіді від 230514 р. №31-26-0.22-2508/2-14, 31-26-0.22-2507/2-14, згідно яких заявників повідомлено про те, що відповідно до завдань та функцій, визначених Положенням про Головне управління Держземагентства у м. Києві, затвердженого наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 21.09.12 р. №452, Головне управління не здійснює облік земельних ділянок із земель державної та комунальної власності, що можуть використовуватись для ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва.
Водночас, згідно ст. 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
Позивачі вважають бездіяльність щодо надання інформації на запити протиправною з таких підстав.
Позивачі зазначають, що ними витребовувалась інформація, що є публічною в розумінні Закону України "Про доступ до публічної інформації", тому вона має бути надана в порядку Закону Головним управлінням Держкомзему у м. Києві як розпорядником інформації.
Згідно п. 2 наказу Державного комітету статистики України від 05.11.98 р. №377 "Про затвердження форм державної статистичної звітності з земельних ресурсів та Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем)", Державний комітет по земельних ресурсах (правонаступником якого є Державне агентство земельних ресурсів України) забезпечує методологічне керівництво збором та розробкою державної статистичної звітності та класифікуванням її відповідно до зазначених форм.
Позивачі зазначають, що запитувана ними інформація наявна у відповідача, оскільки отримується ним під час заповнення вказаних форм статистичної звітності.
Також до повноважень відповідача відноситься здійснення землеустрою, у тому числі, проведення інвентаризації земель, отримання інформації щодо відведення земельних ділянок, тощо, згідно ст. 193-195 Земельного кодексу України, Положення про Головні управління Держземагентства у м. Києві та м. Севастополя, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства від 10.05.12р. №258.
Позивачі є належними запитувачами інформації, оскільки мають намір реалізувати право на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Відповідач - Головне управління Держкомзему у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Відповідач посилається на те, що відповідно до завдань та функцій, визначених Положенням про Головне управління Держземагентства у м. Києві від 21.09.12 р. №452, Головне управління Держземагентства у м. Києві не здійснює облік земельних ділянок із земель державної та комунальної власності, що можуть використовуватись для ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки), індивідуального дачного будівництва.
Свою позицію відповідач також обґрунтовує посиланням на ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", згідно якої до моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.
Відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України до Державного земельного кадастру України вноситься інформація лише про сформовані земельні ділянки.
Відповідно до рішення Київської міської ради від 25.12.12 р. №715/8999 у зв'язку з припиненням повноважень виконавчого органу Київської міської ради з ведення Державного земельного кадастру в м. Києві Київська міська рада передала інформацію Державному агентству земельних ресурсів України про земельні ділянки в межах м. Києва, зареєстровані Головними управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до 01.01.13 р. в електронному вигляді.
Згідно рішення Київської міської ради від 18.04.13 р. №194/9251 "Про ведення міського земельного кадастру" ведення міського земельного кадастру було покладено на Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
У додаткових поясненнях Головне управління Держкомзему у м. Києві повідомляє, що відповідно до Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 05.11.98 р. №377, у рядку 94 ураховуються дані про землі запасу, а саме: землі, не передані у власність і не надані у користування, а також землі, право власності на які або користування якими припинено відповідно до ст. 27, 28 Земельного кодексу України. Зазначені землі призначені для передання у власність або надання у користування і перебувають за межами неселених пунктів.
В той же час, завданням Головного управління Держкомзему у м. Києві є реалізація повноважень Держземагентства України на території м. Києва.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно Закону України "Про доступ до публічної інформації" -
Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом (ст. 1);
Розпорядники інформації зобов'язані: 6) надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації (ст. 14);
Розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит (ст. 22).
В даному випадку позивачі звернулися до Головного управління Держкомзему у м. Києві за отриманням інформації, що є публічною в розумінні Закону України "Про доступ до публічної інформації" (про земельні ділянки державної та комунальної власності у межах м. Київ, не наданих у користування, що можуть бути використані для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; про землі запасу, а саме: землі, не передані у власність і не надані у користування, а також землі, право власності на які або право користування якими припинено відповідно до ст. 27, 28 Земельного кодексу України в межах м. Києва та схеми їх розташування; про землі резервного фонду, не надані в постійне користування: частину площі земель резервного фонду, які не передані роздержавленим сільськогосподарським підприємствам у постійне користування, ті, які ще не надані у тимчасове користування в межах м. Києва та схеми їх розташування), оскільки отримується та створюється в процесі роботи Головного управління Держкомзему у м. Києві як суб'єкта владних повноважень; відповідач є розпорядником вказаної інформації, а саме.
Згідно Положення про державне агентство земельних ресурсів України, затверджене Указом Президента України від 08.04.11 р. №445, Державне агентство земельних ресурсів України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності (п. 1).
Згідно п. 3 Положення основними завданнями Держземагентства України є: 12) здійснює землеустрій відповідно до Закону України "Про землеустрій", у тому числі забезпечує проведення державної інвентаризації земель; 15) здійснює ведення і адміністрування державного земельного кадастру та отримує інформацію про відведення земельних ділянок; 17-1) веде поземельні книги та надає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки; 20) створює інформаційну базу даних з питань реформування земельних відносин, землеустрою, охорони та проведення моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, оціночної діяльності і земельних торгів.
Згідно п. 7 Положення Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи.
Згідно п. 3 Положення про Головне управління Держкомзему у м. Києві, затверджене наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 21.09.12р. №452, завданням Головного управління є реалізації повноважень Держземагентства України на території м. Києва.
Згідно п. 4 Положення Головне управління Держкомзему у м. Києві бере участь у веденні державного земельного кадастру і територіальному плануванні (п. 4.4.), здійснює землеустрій відповідно до закону України "Про землеустрій", у тому числі, забезпечує проведення інвентаризації земель (п. 4.11), здійснює ведення державного земельного кадастру та отримує інформацію про відведення земельних ділянок (п. 4.14), створює формує і веде регіональний фонд документації із землеустрою (п. 4.17).
Згідно п. 5.5 Положення Головне управління Держкомзему у м. Києві забезпечує доступ до публічної інформації, що перебуває у його володінні.
Як встановлено під час розгляду справи Головне управління Держкомзему у м. Києві на виконання наказу Державного комітету статистики України від 05.11.98 р. №377 "Про затвердження форм державної статистичної звітності з земельних ресурсів та Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем)" здійснює ведення відповідної звітності.
Згідно форм звітності та Інструкції у звітах вказують площі земель, що перебувають у власності, постійному і тимчасовому користуванні юридичних та фізичних осіб, за винятком тих площ земель, які надані в тимчасове користування іншим власникам землі і землекористувачам із земель, що перебувають у власності або в постійному користуванні цих юридичних і фізичних осіб.
У звітах вказують площі земель і розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності в межах територій, які входять до адміністративно-територіальних одиниць, у тому числі окремо - в межах населених пунктів, зрошувані та осушені землі, розподіл земель за формами власності.
Згідно форми звіту №6-зем до неї включається інформація про землі державної власності, передані у власність або користування, в тому числі, щодо ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель (присадибні ділянки, п. 2.4 звіту); відповідно, з врахуванням вказаної інформації може бути надана інформація щодо розміру земель, не переданих у власність або користування, в тому числі, щодо ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель.
Згідно п. 12 звіту зазначено "Землі запасу та землі, не надані у власність та постійне користування в межах населених пунктів (які не надані у тимчасове користування)", до яких включається інформація про "Землі запасу" (п. 12.1), "Землі резервного фонду, не надані в постійне користування" (п. 12.2), "Землі, не надані у власність або постійне користування в межах населених пунктів" (п. 12.3).
При чому, звітність включає в себе як інформацію про землі, які входять до адміністративно-територіальних одиниць (в даному випадку - м. Київ), так і землі за межами адміністративно-територіальних одиниць.
Суд звертає увагу на те, що відповідачем у наданих позивачам відповідях фактично повністю відмовлено у наданні запитуваної публічної інформації без надання обґрунтування, чому запитувана інформація повністю або частково не може бути надана, зокрема, з врахуванням даних щорічної форми звіту №6-зем.
За таких обставин суд не має можливості проаналізувати підстави для повної або часткової відмови у наданні такої інформації з врахуванням даних вказаної статистичної звітності і вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги.
Судом не можуть бути визнані обґрунтованими посилання відповідача на ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", згідно якої до моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову, оскільки вказане положення Закону не звільняє відповідача від обов'язку надавати на запити ту публічну інформацію, яка є у його розпорядженні.
В свою чергу, позивачі мають право звертатися до інших розпорядників публічної інформації з відповідними запитами щодо її отримання за власним бажанням.
Після отримання вказаної інформації, зокрема, під час розгляду справи, відповідач зобов'язаний був з'ясувати, чи було отримано ним пересланий запит, якщо ні - з'ясувати відповідну інформацію у Головного управління Держземагентства у Київській області, що ним зроблено не було.
На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -
1.Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Держземагентства у м.Києві щодо надання неповної та недостовірної інформації за запитами ОСОБА_1 від 12.05.14 р. та ОСОБА_2 від 05.05.14 р. .
3. Зобов'язати Головне управління Держземагентства у м.Києві надати повну та достовірну інформацію на інформаційні запити ОСОБА_1 від 12.05.14 р. та ОСОБА_2 від 05.05.14 р.
4. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя О.В. Головань
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 11.08.14 р.