ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
Вн. №27/168
м. Київ
01 серпня 2014 року № 826/7305/14
за позовом ОСОБА_1 ОСОБА_2
до Київської міської ради Київської міської державної адміністрації Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
3-я особа проГолосіївська районна в м. Києві державна адміністрація зобов'язання вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про зобов'язання Київської міської ради, Київської міської державної адміністрації та Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) виконати розпорядження Київської міської державної адміністрації від 25.11.99 р. №1871 "Про заходи щодо поліпшення проживання мешканців селища Пирогів", розпорядження Київської міської державної адміністрації від 27.06.01 р. №1340 "Про заходи щодо додаткового відселення мешканців селища Пирогів", розпорядження Київської міської державної адміністрації від 03.09.02 р. №1706 "Про внесення змін та доповнень до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 27.06.01 р. №1340", розпорядження Київської міської державної адміністрації №260 від 04.03.09 р. "Про внесення змін та доповнень до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 25.11.99 р. №1871 та від 27.06.01 р. №1340", відселивши ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з будинку АДРЕСА_1 та надавши їм житло - по однокімнатній квартирі в межах м. Києва.
В судовому засіданні 18.06.14 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, оскільки до судового засідання не з'явилися представники відповідачів, повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи; судом заслухано пояснення позивачів та 3-ї особи; необхідності заслуховувати пояснення свідка чи експерта немає.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення позивачів та 3-ї особи, суд, -
Згідно розпорядження Київської міської державної адміністрації від 25.11.99 р. №1871 "Про заходи щодо поліпшення проживання мешканців селища Пирогів", враховуючи незадовільну екологічну ситуацію, що склалася у селищі Пирогів (Московський та Харківський райони) у зв'язку із його наближеністю до промислової зони і забрудненням ґрунтів та водоносного горизонту шкідливими речовинами, з метою створення мешканцям селища належних умов проживання, -
встановлено, що відповідно до підпункту 5.10 розділу 5 Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.96 №173, мешканці, які проживають в будинках, розташованих в межах санітарно-захисних зон, підлягають відселенню;
затверджено списки мешканців селища Пирогів, що на даний час проживають в Московському та Харківському районах, які відповідно до п. 2 цього розпорядження підлягають відселенню згідно з додатками 1, 2;
Головному управлінню житлового забезпечення (ОСОБА_4) доручено при формуванні плану розподілу житла на 2000 рік передбачити виділення Московській та Харківській районним у м. Києві державним адміністраціям жилої площі відповідно до чинного законодавства в жилих будинках, що будуються за кошти міського бюджету, для відселення мешканців із санітарно-захисної зони селища Пирогів згідно з додатками 1, 2;
Московській (ОСОБА_5) та Харківській (ОСОБА_6) районним у м. Києві державним адміністраціям доручено забезпечити відселення мешканців згідно із додатками 1, 2 із санітарно-захисної зони до 31 грудня 2000 року.
Згідно додатку №2 до вказаного рішення до Списку мешканців Харківського району м. Києва, які підлягають відселенню, включено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (АДРЕСА_1).
Згідно розпорядження Київської міської державної адміністрації від 27.06.01 р. №1340 "Про заходи щодо додаткового відселення мешканців селища Пирогів" у зв'язку з уточненням меж санітарно-захисної зони звалища в селищі Пирогів та необхідністю додаткового відселення мешканців селища -
затверджено список мешканців селища Пирогів, які проживають в Московському районі м. Києва і підлягають додатковому відселенню, згідно з додатком;
подовжено до 15.07.2001 передбачений п. 7 розпорядження Київської міської державної адміністрації від 25.11.99 №1871 "Про заходи щодо поліпшення умов проживання мешканців селища Пирогів" термін виконання Київським міським бюро технічної інвентаризації робіт із інвентаризації будинків, господарських споруд, гаражів, зелених насаджень, які знаходяться в санітарно-захисній зоні звалища, та визначення їх залишкової вартості;
Головному управлінню житлового забезпечення при формуванні планів розподілу житла на 2001 - 2003 рр. доручено передбачати виділення Московській та Харківській районним у м. Києві державним адміністраціям житлової площі відповідно до чинного законодавства в жилих будинках, що будуються за кошти міського бюджету, а також за рахунок 5 % відрахувань загальної житлової площі, яка передається Головному управлінню підприємствами і організаціями міста згідно з п. 36 рішення Київради від 30.03.99 №182/283 "Про бюджет м. Києва на 1999 рік":
на 2001 рік - для відселення із санітарно-захисної зони мешканців Харківського району згідно з додатком 2 до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 25.11.99 р. №1871, які не були відселені у 2000 році;
на 2001 - 2003 роки - для відселення із санітарно-захисної зони мешканців Московського району згідно з додатком до цього розпорядження;
Харківській районній у м. Києві державній адміністрації забезпечити відселення мешканців згідно з пп. 3.1 цього розпорядження до 31 грудня 2001 року;
Згідно розпорядження Київської міської державної адміністрації від 03.09.02 р. №1706 "Про внесення змін та доповнень до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 27.06.01 р. №1340" та розпорядження Київської міської державної адміністрації №260 від 04.03.09 р. "Про внесення змін та доповнень до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 25.11.99 р. №1871 та від 27.06.01 р. №1340" внесено зміни та доповнення до перших двох розпоряджень щодо поліпшення проживання мешканців селища Пирогів.
Позивачі - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - зазначають, що по АДРЕСА_1 станом на час звернення до суду залишилися проживати вони самі, тоді як інші мешканці отримали житло і були відселені.
Зокрема, були відселені ОСОБА_7 (колишній чоловік) та ОСОБА_8 (син) ОСОБА_1, які також були включені у Список мешканців Харківського району м. Києва, які підлягають відселенню.
Позивачі зазначають, що вони неодноразово зверталися з даного питання до відділу житлового забезпечення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації.
У відповіді Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації від 18.04.14 р. №100-100/Р-451-671 позивачів повідомлено про те, що з моменту утворення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації жодної квартири для відселення мешканців селища Пирогів району не надавалося.
Оскільки власного будівництва район не веде, питання відселення можливо вирішити при надходженні відповідної житлової площі від Департаменту будівництва та житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації.
У відповідь на звернення позивачів до Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 07.04.14 р. листом від 23.04.14 р. №056/Р-83-406 позивачів повідомлено про те, що на відселення мешканців селища Пирогів використовувалась житлова площа, що передавалася забудовниками в рахунок 5% відрахувань за збудоване житло. Зазначена житлова площа розподілялася відповідно до розпоряджень Київської міської державної адміністрації "Про розподіл загальної площі у жилих будинках" на відповідний рік.
Після прийняття Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забудовники звільнені від передачі місцевим органам влади частки житлової площі на збудоване житло для вирішення питання поліпшення житлових умов черговиків квартирного обліку, і у розпорядженнях Київської міської державної адміністрації "Про розподіл загальної площі у жилих будинках" після 2009 р. житлова площа не відселення мешканців селища Пирогів не передбачається.
Також позивачів повідомлено про те, що розпорядженням Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації від 27.05.11 р. №380 їх родину знято з квартирного обліку як таку, що не пройшла перереєстрацію.
Позивачі зазначають, що в даному випадку вони мають право на отримання житла в позачерговому порядку згідно ст. 46 Житлового кодексу УРСР, оскільки будинок, в якому вони проживають, є непридатним для проживання згідно вищенаведених розпоряджень Київської міської державної адміністрації.
Відповідачі - Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація - пояснень на позов не надали, представників до судового засідання не скерували.
Відповідач - Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Відповідачем зазначено, що згідно актів приймання-передачі, зокрема, від 26.09.08 р. №221, від 06.11.08 р. №268, від 26.06.08 р. №151, передано Голосіївській районній в м. Києві державній адміністрації житлову площу для відселення мешканців з екологічно-небезпечної зони с. Пирогів.
Оскільки після прийняття Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забудовники звільнені від передачі місцевим органам влади частки житлової площі на збудоване житло для вирішення питання поліпшення житлових умов черговиків квартирного обліку, і у розпорядженнях Київської міської державної адміністрації "Про розподіл загальної площі у жилих будинках" після 2009 р. житлова площа не відселення мешканців селища Пирогів не передбачається.
Таким чином, відповідачем вжито всіх необхідних заходів щодо передачі наявного житла у розпорядження Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації на виконання розпоряджень Київської міської державної адміністрації.
Відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації "Про реалізацію районними в м. Києві державними адміністраціями окремих повноважень" від 31.01.11 р. №121 доручено районним в м. Києві державним адміністраціям реалізовувати окремі повноваження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), надані виконавчому органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", іншими актами законодавства згідно з додатками 1-11.
Згідно додатку 4 визначено, що облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності, належить до повноважень районних в м. Києві державних адміністрацій.
З врахуванням викладеного Департамент просить залучити до участі у справі в якості відповідача Голосіївську районну в м. Києві державну адміністрацію, яка є належним відповідачем у справі.
3-я особа - Голосіївська районна в м. Києві державна адміністрація - в особі присутнього представника пояснила, що з моменту утворення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації жодної квартири для відселення мешканців селища Пирогів району не надавалося; будь-яких підстав для надання позивачам житла за рахунок іншого житлового фонду, ніж надається для цих цілей Департаментом будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), немає.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення позивачів та 3-ї особи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Згідно ст. 4 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" громадяни мають право на: безпечні для здоров'я і життя харчові продукти, питну воду, умови праці, навчання, виховання, побуту, відпочинку та навколишнє природне середовище; достовірну і своєчасну інформацію про стан свого здоров'я, здоров'я населення, а також про наявні та можливі фактори ризику для здоров'я та їх ступінь.
Згідно п. 5.10. Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерство охорони здоров'я України від 19.06.96 р. №173, у санітарно-захисних зонах не можна допускати розміщення житлових будинків з придомовими територіями, гуртожитків, готелів, будинків для приїжджих, аварійних селищ.
В даному випадку розпорядження Київської міської державної адміністрації від 25.11.99 р. №1871 "Про заходи щодо поліпшення проживання мешканців селища Пирогів" прийняте, враховуючи незадовільну екологічну ситуацію, що склалася у селищі Пирогів (Московський та Харківський райони) у зв'язку із його наближеністю до промислової зони і забрудненням ґрунтів та водоносного горизонту шкідливими речовинами, з метою створення мешканцям селища належних умов проживання, враховуючи, що головним санітарним лікарем міста визначена санітарно-захисна зона звалища а селищі Пирогів в межах 500 метрів від його основи.
Згідно Закону України "Про місцеві державні адміністрації" -
На виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами (ст. 6);
Місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за: 6) додержанням санітарних і ветеринарних правил, збиранням, утилізацією і захороненням промислових, побутових та інших відходів, додержанням правил благоустрою (ст. 16);
Місцева державна адміністрація: 4) вживає заходів до відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону довкілля підприємствами, установами, організаціями і громадянами; 6) інформує населення про екологічно небезпечні аварії та ситуації, стан довкілля, а також про заходи, що вживаються до його поліпшення; 7) організовує роботу по ліквідації наслідків екологічних аварій, залучає до цих робіт підприємства, установи, організації незалежно від форм власності та громадян (ст. 21);
Київська міська державна адміністрація прийняттям вказаного розпорядження від 25.11.99 р. №1871 (з наступними змінами та доповненнями) взяла на себе зобов'язання забезпечити відселення мешканців селища Пирогів (в тому числі, і позивачів) з наданням їм житлової площі.
Як свідчать матеріали справи та пояснення присутніх у судовому засіданні учасників, вказане розпорядження частково виконане, зокрема, по АДРЕСА_1 станом на час звернення до суду залишилися проживати лише позивачі, тоді як інші мешканці отримали житло і були відселені.
У наданих запереченнях відповідач пояснив невиконання зобов'язань щодо відселення позивачів прийняттям Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", згідно якого забудовники звільнені від передачі місцевим органам влади частки житлової площі на збудоване житло для вирішення питання поліпшення житлових умов черговиків квартирного обліку, у зв'язку з чим у розпорядженнях Київської міської державної адміністрації "Про розподіл загальної площі у жилих будинках" після 2009 р. житлова площа не відселення мешканців селища Пирогів не передбачається.
Суд не може погодитися з вказаним обґрунтуванням, оскільки взятий на себе Київською міською державною адміністрацією обов'язок відселити мешканців селища Пирогів не пов'язаний з наявністю конкретного джерела отримання житлової площі.
У випадку неможливості завершити відселення мешканців селища Пирогів за рахунок частки житлової площі на збудоване житло для вирішення питання поліпшення житлових умов черговиків квартирного обліку, що передавалася забудовниками місцевим органам влади, Київська міська державна адміністрація зобов'язана виконати свої зобов'язання в інший спосіб, який сама і має визначити.
Окремо суд зазначає, що розпорядження Київської міської державної адміністрації від 25.11.99 р. №1871 "Про заходи щодо поліпшення проживання мешканців селища Пирогів" приймалося не в порядку забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов (ст. 15 Житлового кодексу УРСР), тому посилання відповідача та 3-ї особи щодо відсутності перебування позивачів у черзі на отримання житла не можуть бути прийняті до уваги.
Вказане розпорядження приймалося поза межами процедур надання житла, передбачених Житловим кодексом УРСР, тому під час вирішення спору його положення не підлягають до застосування.
Щодо посилання відповідача на розпорядження Київської міської державної адміністрації "Про реалізацію районними в м. Києві державними адміністраціями окремих повноважень" від 31.01.11 р. №121, згідно п. 1 якого доручено районним в м. Києві державним адміністраціям реалізовувати окремі повноваження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), надані виконавчому органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", іншими актами законодавства згідно з додатками 1-11, суд зазначає наступне.
Згідно додатку 4 до розпорядження доручено районним в м. Києві державним адміністраціям наступні повноваження:
2) облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності;
3) сприяння розширенню житлового будівництва, подання громадянам, які мають потребу в житлі, допомоги в будівництві житла, в отриманні кредитів, у тому числі пільгових, та субсидій для будівництва чи придбання житла; подання допомоги власникам квартир (будинків) в їх обслуговуванні та ремонті; сприяння створенню об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, реєстрація таких об'єднань.
Вказане розпорядження наділяє, в тому числі, Голосіївську районну в м. Києві державну адміністрацію, правом розподіляти та надавати відповідно до законодавства житло, що належить до комунальної власності.
Проте, розподілити на надати житло комунальної власності районна адміністрація має можливість після набуття громадою м. Києва житла у комунальну власність та його передачу для наступного розподілу саме до Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації.
Таким чином, вказане розпорядження не звільняє Київську міську державну адміністрацію від обов'язку передати відповідне житло для розподілу до Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації.
З врахуванням викладеного, належним способом захисту прав позивачів у справі, на думку суду, буде зобов'язання Київської міської державної адміністрації виконати розпорядження Київської міської державної адміністрації від 25.11.99 р. №1871 "Про заходи щодо поліпшення проживання мешканців селища Пирогів" (з наступними змінами і доповненнями) шляхом надання Голосіївській районній в м. Києві державній адміністрації житлової площі для забезпечення відселення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з будинку АДРЕСА_1.
При чому, джерело отримання житла для виконання вказаного розпорядження Київська міська державна адміністрація має визначити самостійно.
Також суд зазначає, що оскільки питання щодо поліпшення умов проживання мешканців селища Пирогів вирішувалося, починаючи з 1999 р., саме розпорядженнями Київської міської державної адміністрації, то Київська міська рада не є належним відповідачем у справі, оскільки не брала на себе зобов'язання вирішення вказаного питання.
Також суд відмовляє в задоволенні позовних вимог до Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), оскільки вказаний Департамент є підрозділом Київської міської державної адміністрації і лише виконує відповідні рішення Київської міської державної адміністрації.
На підставі вищевикладеного, ст. 11, 160-163, 186 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Зобов'язати Київську міську державну адміністрацію виконати розпорядження Київської міської державної адміністрації від 25.11.99 р. №1871 "Про заходи щодо поліпшення проживання мешканців селища Пирогів" (з наступними змінами і доповненнями) шляхом надання Голосіївській районній в м. Києві державній адміністрації житлової площі для забезпечення відселення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з будинку АДРЕСА_1.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. Стягнути з місцевого бюджету м. Києва на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по 36, 54 грн. судового збору.
5. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя О.В. Головань
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 01.08.14 р.