ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
04 серпня 2014 року 10:20 № 826/8712/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва - Шулежко В.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до товариства з обмеженою відповідальністю «Представництво «Ростсільмаш» про застосування заходів реагування, -
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (далі - позивач, ГУ ДСНС України у м. Києві) до товариства з обмеженою відповідальністю «Представництво «Ростсільмаш» (далі - відповідач, ТОВ «Представництво «Ростсільмаш») про застосування заходу реагування у вигляді повного зупинення роботи ТОВ «Представництво «Ростсільмаш» у Солом'янському районі м. Києва по вул. Виборзькій, 92 шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощитки та двері приміщень.
Згідно із статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, дана адміністративна справа за предметом позову може бути розглянута у порядку скороченого провадження.
Позовні вимоги ГУ ДСНС України у м. Києві обґрунтовані тим, що органом державного пожежного та техногенного нагляду під час перевірки відповідача зафіксовані порушення, що становлять небезпеку та загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідач подав заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивач в порушення вимог законодавства не повідомив відповідача про проведення перевірки, а також не надіслав для виконання припис чи розпорядження про усунення виявлених порушень, що призвело до позбавлення підприємства будь-якої можливості здійснювати господарську діяльність.
Відповідач просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Кодексу цивільного захисту України, на підставі п.271 плану-графіка перевірок протипожежного та техногенного стану суб'єктів господарювання, будівель, споруд та приміщень на ІІ квартал 2014 року, розташованих на території Солом'янського району м. Києва, наказу Солом'янського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві від 18.04.2014 року № 116, посвідчення від 16.05.2014 року № 607 в період з 16.05.2014 року по 02.06.2014 року державним інспектором з нагляду у сфері пожежної і техногенної безпеки Солом'янського району м. Києва старшим лейтенантом служби цивільного захисту Кравченком Р.В. проведено планову перевірку додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту приміщень ТОВ «Нексус Про» та орендованих приміщень у Солом'янському районі м. Києва.
Як вбачається з матеріалів справи, посвідчення на проведення перевірки від 16.05.2014 року № 607 та повідомлення про проведення планової перевірки від 06.05.2014 року № 21/1309 отримані генеральним директором ТОВ «Нексус Про» Філінським О.Б. 06.05.2014 року, про що свідчить його особистий підпис на зазначених документах.
В повідомленні також зазначено, що за наявності орендарів, орендодавець - ТОВ «Нексус Про» повинен повідомити останніх про проведення планової перевірки.
Присутніми під час здійснення планової перевірки були директор ТОВ «Нексус Про» Філінський О.Б. та завідуючий складом ТОВ «Представництво «Ростсільмаш» Черношвець Р.В.
За результатами планової перевірки додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту приміщень та території ТОВ «Нексус Про», а також орендованих приміщень, складено акт від 02.06.2014 року №1031 перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.
В результаті проведеної позапланової перевірки позивачем встановлено, що ТОВ «Представництво «Ростсільмаш», який орендує нежитлові приміщення у ТОВ «Нексус Про» за адресою: 03680, м. Київ, Солом'янський район, вул. Виборзькій, 92, здійснює господарську діяльність з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, зокрема, положення НАПБ А.01.001-2004.
Враховуючи виявлені порушення та недотримання відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, на підставі ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, повно та всебічно дослідивши наявні матеріали, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Так, згідно зі ст. 1, ч. 3, 5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу (ч. 4 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).
З матеріалів справи встановлено, що посвідчення на проведення перевірки від 16.05.2014 року № 607 та повідомлення про проведення планової перевірки від 06.05.2014 року № 21/1309 отримані генеральним директором ТОВ «Нексус Про» Філінським О.Б., про що свідчить його особистий підпис на зазначених документах.
Відповідно до наявного в матеріалах справи листа ТОВ «Нексус Про» від 11.06.2014 року вих. № 07/06, директором вказаного підприємства повідомлено всіх орендарів про проведення планової перевірки.
Відтак, суд не бере до уваги твердження відповідача про те, що йому не було відомо про проведення планової перевірки 16.05.2014 року.
Крім того, згідно акту вказана перевірка проведена за участю представника відповідача, а саме завідуючого складом ТОВ «Представництво «Ростсільмаш» Черношвець Р.В.
Згідно з ч. 6, 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до ст. 1 Кодексу цивільного захисту України, Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно з ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
З аналізу викладених положень, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємства.
Як вбачається з матеріалів справи, під час здійснення перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки встановлено, що ТОВ «Представництво «Ростсільмаш» здійснює діяльність з порушенням встановлених правил та норм пожежної і техногенної безпеки, а саме:
не всі приміщення обладнані автоматичною системою пожежної сигналізації з виводом сигналу від приймально-контрольного приладу на пульт централізованого пожежного спостереження в порушення додатку В (обов'язковий) «Перелік однотипних за призначенням об'єктів, які підлягають обладнанню автоматичними системами пожежної сигналізації та пожежогасіння і тип системи передавання тривожних сповіщень» ДБН В.2.5-56:2010 Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту;
не проведений замір опору ізоляції електричних мереж та електроустановок;
не проведені розрахунки допустимого струмового навантаження електричних мереж;
в приміщеннях допускається експлуатація тимчасових дільниць електромережі з порушенням вимог ПУЕ;
з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів в приміщеннях будівлі виконано не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;
в складських приміщеннях допускається складування речовин та матеріалів з різними пожежонебезпечними фізико-хімічними властивостями (автомобільна гума);
приміщення для зберігання ГР не обладнані припливно-витяжною вентиляцією;
підлога в приміщеннях для зберігання ГР у тарі не має похилу для стікання рідин до лотків та трапів в разі аварії;
конторські приміщення які розташовані в складських не відділені протипожежними перегородками 1-го типу (без отворів) та не мають самостійного виходу назовні;
ширина проходів між стінами та матеріальними цінностями при безстелажному зберіганні в складських приміщеннях менше 0,8 метру;
в складських приміщеннях допускається зберігання продукції без проходів, навалом;
двері конторських приміщень через які іде сполучення зі складом не виконані протипожежними з межею вогнестійкості ЕІ 30, які мають сертифікат УкрСЕПРО;
деякі вогнегасники не пройшли технічне обслуговування;
приміщення не забезпечені знаками безпеки;
оренду приміщень не погоджено з органами державного пожежного нагляду або не зареєстровано декларацію відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки.
При цьому, судом встановлено, що відповідно до договору оренди від 01.03.2014 року № ОП/14-26, нежитлове приміщення площею 507 кв.м. в будинку, який розміщений за адресою: 03680, м. Київ, вул. Виборзька, 92 ТОВ «Нексус-Про» (Орендодавець) передано в оренду відповідачу (Орендар) для зберігання запасних частин до сільськогосподарської техніки, які використовуються для виконання гарантійних зобов'язань перед споживачами.
Відповідно до умов вказаного договору оренди: пунктів 6.3-6.4 передбачено, що до обов'язків орендаря входить: утримувати орендоване майно згідно з санітарними нормами та правилами пожежної безпеки України. Забезпечувати збереження орендованого майна, запобігати його пошкодженню та псуванню, здійснювати заходи протипожежної безпеки, отримувати дозволи від відповідних установ на ведення господарської діяльності (СЕС, органів протипожежної безпеки тощо); своєчасно проводити за свій рахунок необхідний поточний ремонт орендованого приміщення. Всі зміни переобладнання підлягають обов'язковому погодженню в письмовій формі з Орендодавцем.
Доказів розірвання вказаного договору між сторонами не надано.
Так, статтею 55 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.
Забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Крім того, наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 19.10.2004 року № 126 затверджено Правила пожежної безпеки в Україні, які є обов'язковими для виконання всіма центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями (незалежно від виду їх діяльності та форм власності), посадовими особами та громадянами.
Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки, чинність яких поширюється на підприємства, установи, організації та інші об'єкти (будівлі, споруди, технологічні лінії тощо), а також житлові будинки, що експлуатуються, будуються, реконструюються, технічно переоснащуються і розширюються, за винятком підземних споруд та транспортних засобів, вимоги до яких визначаються у спеціальних нормативних документах.
Відповідно до п.п. 2.2 - 2.4 зазначених Правил, відповідно до Закону України «Про пожежну безпеку» забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ, організацій покладається на їх керівників та уповноважених керівниками осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором.
Обов'язки власників підприємств та уповноважених ними органів, а також орендарів щодо забезпечення пожежної безпеки встановлюються статтею 5 Закону України «Про пожежну безпеку».Вони зобов'язані, зокрема:
розробляти комплексні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, впроваджувати досягнення науки і техніки, позитивний досвід;
відповідно до нормативно-правових актів з пожежної безпеки розробляти і затверджувати положення, інструкції, інші нормативні акти, що діють у межах підприємства, здійснювати постійний контроль за їх додержанням;
забезпечувати додержання протипожежних вимог стандартів, норм, правил, а також виконання вимог приписів і постанов органів державного пожежного нагляду;
організовувати навчання працівників правилам пожежної безпеки та пропаганду заходів щодо їх забезпечення;
у разі відсутності в нормативно-правових актах вимог, необхідних для забезпечення пожежної безпеки, вживати відповідних заходів, погоджуючи їх з органами державного пожежного нагляду;
утримувати у справному стані засоби протипожежного захисту і зв'язку, пожежну техніку, обладнання та інвентар, не допускати їх використання не за призначенням.
Обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна повинні бути визначені у договорі оренди.
З аналізу зазначених правових норм вбачається, що забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ, організацій покладається на їх керівників та уповноважених керівниками осіб, а також орендарів, обов'язки яких щодо дотримання правил пожежної безпеки повинні бути узгоджені умовами договору оренди.
Як уже зазначалось вище, умовами договору оренди від 01.03.2014 року № ОП/14-26, укладеного між ТОВ «Нексус-Про» та відповідачем, обов'язок щодо здійснення заходів забезпечення пожежної безпеки в будинку (нежитлове приміщення площею 507 кв.м.), який розміщений за адресою: 03680, м. Київ, вул. Виборзька, 92, покладено на Орендаря, тобто ТОВ «Представництво «Ростсільмаш».
Всі перелічені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначені в акті перевірки, призводять до загрози життю та здоров'ю людей у випадку виникнення пожежі.
Згідно визначення ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опіків, отруєння легкими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
Відповідно до пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 69, 70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Таким чином, системно проаналізувавши норми законодавства, надавши оцінку наявним в матеріалах справи доказам, враховуючи виявлення ряд порушень правил техногенної та пожежної безпеки, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та законними, надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для прийняття рішення по справі в порядку скороченого провадження про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Виявлені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що зафіксовані в акті перевірки на час розгляду справи ніяким чином відповідачем не спростовані та не надано належних доказів щодо усунення виявлених порушень чи спростування встановлених відносно нього порушень.
Разом з тим, суд звертає увагу відповідача, що останній не позбавлений права на звернення до суду із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку, встановленому ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши правові норми чинного законодавства, виходячи з наявних доказів у справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи положення ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 94, 160-162, 183-2, 254 КАС України, суд,-
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи товариства з обмеженою відповідальністю «Представництво «Ростсільмаш» у Солом'янському районі м. Києва по вул. Виборзькій, 92 шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощитки та двері приміщень.
Обов'язок, щодо забезпечення виконання рішення суду покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м Києві.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя В.П. Шулежко