21 травня 2014 р. Справа № 804/5503/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіКуделько Н.Є.
при секретаріСвітка Н.В.
за участю:
позивача представника відповідача ОСОБА_3 Кисельова А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
17.04.2014р. фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_3.) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - відповідач, ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001811703 від 04.03.2014р., яким збільшено грошове зобов'язання зі сплати орендної плати у розмірі 19197,50 грн., з яких за основним зобов'язанням - 15887,58 грн., штрафні санкції - 3309,92 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що дане податкове повідомлення-рішення було прийнято на підставі акту від 18.02.2014 року № 351/173/НОМЕР_1 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_3 з питань повноти нарахування орендної плати за землю за період з 01.01.2011р. по 31.12.2013р. Вважає дане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки дане рішення відповідачем було прийнято на підставі того, що податковим органом було встановлено порушення ФОП ОСОБА_3 п.п.16.1.4, п.16.1 ст.16 та п.276.3 ст.276 Податкового Кодексу України, внаслідок заниження орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Бабушкінського району, за 2011р. на 5295,86 грн., за 2012р. на 5295,86 грн., за 2013р. на 5295,86 грн. На думку позивача, такі висновки не відповідають дійсності, оскільки, положеннями Податкового Кодексу України передбачено, що питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі оренди. Умови договору (включаючи і умову щодо розміру орендної плати) є обов'язковими для виконання сторонами і орендодавець (Дніпропетровська міська рада) має право вимагати сплати, а орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що є предметом такого договору, у визначеному договором розмірі. Органи державної податкової служби не наділені правом визначати у договорі оренди розмір орендної плати за земельні ділянки. На підставі вищенаведеного просить суд позов задовольнити.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, обставини викладені у позовній заяві підтвердив.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, позовні вимоги вважає необґрунтованими, посилаючись на те, що висновки зазначені в акті від 18.02.2014 року № 351/173/НОМЕР_1 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_3 з питань повноти нарахування орендної плати за землю за період з 01.01.2011р. по 31.12.2013р є обґрунтованими та підтверджені письмовими доказами, а тому ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська при прийнятті податкового повідомлення-рішення №0001811703 від 04.03.2014р. діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На підставі вищенаведеного, просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Заслухавши пояснення позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_3 14.12.2009р. зареєстрований виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради (а.с.39), та перебуває на обліку в ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська (а.с.6).
Судом встановлено, що 17.02.2014р. на підставі повідомлення від 10.02.2014р. № 51, виданого ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, Сокрутом Олександром Олександровичем - головним державним ревізором - інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи доходів і зборів з фізичних осіб управління доходів і зборів з фізичних осіб ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська згідно з п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п.78.1.1, п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст.78, п. 79.1 та п.79.2 ст. 79 Податкового Кодексу України, та відповідно до наказу ДПІ у Бабушкінському районі № 193 від 10.02.2014 р. проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ФОП ОСОБА_3 з питань повноти нарахування з орендної плати за землю за період з 01.01.2011р. по 31.12.2013р. (а.с.6).
За результатами перевірки 18.02.2014р. ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська складено акт № 351/173/НОМЕР_1 (а.с.6-8).
У ході позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_3 з питань повноти нарахування з орендної плати за землю за період з 01.01.2011р. по 31.12.2013р. було встановлено порушення:
- п.п.16.1.4, п.16.1 ст.16 та п.276.3 ст.276 Податкового Кодексу України, внаслідок заниження орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Бабушкінського району, за 2011р. на 5295,86 грн., за 2012р. на 5295,86 грн., за 2013р. на 5295,86 грн. (а.с.8звор.).
На підставі акту перевірки, 04.03.2014р. ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська було винесено податкове повідомлення-рішення №0001811703, яким збільшено грошове зобов'язання зі сплати орендної плати у розмірі 19197,50 грн., з яких за основним зобов'язанням - 15887,58 грн., штрафні санкції - 3309,92 грн. (а.с.37).
Судом встановлено, що 12.07.2001 року між Дніпропетровською міською радою та ОСОБА_3 був укладений договір оренди земельної ділянки терміном до 19.04.2016р., відповідно до якого ОСОБА_3 прийняв в строкове платне володіння і користування на умовах оренди земельну ділянку загальною площею 0,0093 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вул. Карла Лібкнехта, 12, для фактичного розміщення нежитлових приміщень (а.с.31-32).
24.12.2008 року між Дніпропетровською міською радою та ОСОБА_3 був укладений додатковий договір до договору оренди земельної ділянки, відповідно до якого, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього додаткового договору становить 1714634,60 грн. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), з урахуванням п. 1.1 цього договору, у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України «Про оренду землі» (а.с.18-19).
Розмір земельного податку переглядається у разі зміни розмірів земельного податку - п.3.8 додаткового договору (а.с.18).
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, що передбачено ст.61 Конституції України.
Згідно п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Згідно ч. 2 цієї статті плата за землю справляється відповідно до закону, а з 1 січня 2011 року будь-які питання щодо оподаткування регулюються Податковим кодексом України, і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Податкового кодексу України та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1. статті 4 Податкового кодексу України закріплено принцип "загальності оподаткування", тобто, кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені Податковим кодексом України, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Податком є обов'язковий безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податків відповідно до Податкового кодексу України. Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків (пункт 36.3. статті 36 Податкового кодексу України).
Пунктом 8.2. статті 8 Податкового кодексу України передбачено, що до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Статтею 9, підпунктом 14.1.147. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно зі статтями 269 та 270 Податкового кодексу України платниками плати за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об'єктами оподаткування - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Відповідно до підпункту 14.1.136. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
За загальним правилом, визначеним пунктом 288.1. статті 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Пунктами 288.2. та 288.3. статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до статті 144 Конституції України рішення, прийняті органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, є обов'язковими до виконання на відповідній території.
З метою приведення рішень Дніпропетровської міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства Дніпропетровською міською радою в зв'язку з вступом в дію з 01.01.2011 року Податкового кодексу України було прийнято рішення від 02.02.2011 року №216/8, яким встановлено річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками на території міста у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання (а.с.53).
Згідно пункту 286.1. статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Дані державного земельного кадастру це сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Пунктом 274.1. статті 274 Податкового кодексу України визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Згідно розрахунку орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, станом на 11.12.2008 року, який є невід'ємною частиною Договору (далі Розрахунок), ставка земельного податку встановлена Законом України «Про плату за землю» у розмірі 1 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки (а.с.20).
Згідно примітки Розрахунку встановлено, що у разі зміни в діючому законодавстві дійсний розрахунок втрачає чинність (а.с.20).
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.04.2009 року №659, яка є невід'ємною частиною Додаткового договору, з урахуванням передбачених чинним законодавством коефіцієнтів індексації у 2011-2013 роках нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Карла Лібкнехта, 12 площею 0,0093 га складає 353057,11 грн.
Згідно п.274.1 ст.274 Податкового кодексу України розмір земельного податку за земельну ділянку по вул. Карла Лібкнехта, 12 площею 0, 0093 га складає 3530,57 грн.
ФОП ОСОБА_3 згідно наданої до ДПІ податкової декларації задекларована орендна плата за землю на 2011 рік лише згідно п.288.5 ст.288 ПКУ, без урахування коефіцієнту, визначеного п. 276.3 ст. 276 Податкового кодексу України, в розмірі 10591,71 грн.
Сума орендної плати за землю на 2011 рік, яка повинна бути нарахована підприємцем з урахуванням вимог п.288.5 ст.288 та п.276.3 ст.276 Податкового кодексу України, складає 15887,57 грн.
ФОП ОСОБА_3 згідно наданої до ДПІ податкової декларації задекларована орендна плата за землю на 2012 рік також лише згідно вимог п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України без урахування коефіцієнтів, визначених п. 276.3 ст. 276 Податкового кодексу України, в розмірі 10591,71 грн.
Таким чином, відхилення від встановленого законом мінімального розміру орендної плати за визначену земельну ділянку складає: за 2011 рік - 5295,86 грн., за 2012 рік - 5295,86 грн., за 2013 рік - 5295,86 грн.
Доводи позивача про відсутність підстав збільшення суми плати за землю у зв'язку із відсутністю внесених відповідних змін у договір оренди, суд вважає необґрунтованими, оскільки в даних правовідносинах правильно застосовувати норму статті 288 Податкового кодексу України, яка має вищу юридичну силу відносно статті 30 Закону України «Про оренду землі», статті 632 Цивільного кодексу України, та не суперечить статтям 651, 654 Цивільного кодексу України, оскільки вказані норми передбачають застосування інших випадків встановлених законом.
Пунктом 3 підрозділу 10 розділу ХІХ Податкового кодексу України встановлено, що в разі якщо законодавчими актами передбачені інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим Кодексом, застосовуються правила цього Кодексу.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення суд зазначає, що чинним законодавством було встановлено інший розмір орендної плати за землю на 2011, 2012, 2013 роки, а саме збільшено плату за землю, ніж той, що було зафіксовано сторонами договору на момент його підписання.
Нормою прямої дії - статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
З огляду на викладене, оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося не за волевиявленням сторін договору, а у зв'язку зі зміною ставки податку відповідно до закону, то необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у позивача незалежно від внесення змін до договору оренди.
Таким чином, контролюючий орган, без застосування процедури внесення змін до договору щодо розміру орендної плати, правомірно збільшив позивачу податкове зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку відповідно до мінімального розміру спірного платежу, встановленого Податковим кодексом України у 2011, 2012, 2013 роках.
Оцінуючи, усі доказі дослідженні судом в ході судового розгляду у їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст.8,10,11,12,18,69,94,128,158-163,167,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 26 травня 2014 року
Суддя Н.Є. Куделько