29 серпня 2014 р. м. ХерсонСправа № 821/3625/14
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Хом'якова В.В., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Цюрупинського районного сектору УДМС у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Громадянин Азербайджанської республіки ОСОБА_1 звернувся до суду зі скаргою на Міграційну службу міста Цюурпинська, в якій просить допомогти йому на законних підставах отримати статус іммігранта, покарати осіб, які винні в беззаконних діях по відношенню до нього.
Відповідно до ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частина 2 статті 2 КАС України дає право оскаржити до адміністративних судів будь-які рішення, дії чи бездіяльність, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Як вбачається із змісту скарги та доданих до неї документів, гр.-н ОСОБА_1 4 місяці тому приїхав на територію України та бажає залишитись проживати на території України, оскільки зареєстрував шлюб з громадянкою України. УДМС України в Херсонській області ОСОБА_1 був роз'яснений порядок подачі документів на отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні (листи Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області від 15.07.14 № С-158, від 03.07.14 № ј-9479). Доказів подання гр.-м ОСОБА_1 відповідної заяви для оформлення тимчасової чи постійної посвідок до територіального органу ДМС за місцем проживання суду не надано. Немає і доказів відмови у видачі посвідки або доказів бездіяльності органу ДМС.
Отже, підтвердження того, що Цюрупинська РС УДМС України в Херсонській області перебуває, відповідно до обставин, викладених у скарзі, безпосередньо у публічно-правових відносинах з позивачем та порушує інтереси гр.-на ОСОБА_1 заявником суду не надано.
Таким чином, правовідносини, які виникли між сторонами, свідчать про відсутність всіх ознак публічно-правового спору, в якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Зміст скарги гр.-на ОСОБА_1 містить тільки прохання розтлумачити порядок здійснення ним дій по отриманню правових підстав для законного перебування його на території України, а отже, за характером спірних правовідносин не належить до компетенції адміністративних судів.
Будь-яких вимог щодо скасування або визнання неправомірними рішень, дій, бездіяльності суб'єкта владних повноважень позивачем не заявлено.
Таким чином, дана справа не є публічно-правовим спором, а отже, й не підлягає вирішенню у відповідності з нормами КАС України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства
Керуючись ч.1 ст.109 КАС України,
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Цюрупинського районного сектору УДМС у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовну заяву разом із усіма доданими до неї документами повернути позивачу.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи..
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 3.1.3