Постанова від 08.08.2014 по справі 826/8756/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

08 серпня 2014 року 15:00 № 826/8756/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Іщука І.О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомДержавного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця»

доДержавної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві

провизнання протиправними та скасування рішення від 07.05.2014 р. № 402/26-59-25-01-14 та податкову вимогу від 24.04.2014 р. № 5331-25,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державне територіально - галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві від 07.05.2014 р. № 402/26-59-25-01-14 та податкову вимогу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві від 24.04.2014 р. № 5331-25.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі. В обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідачем всупереч положенням чинного законодавства, під час процедури судового оскарження податкового повідомлення-рішення, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції, прийнято рішення про опис майна у податкову заставу та податкову вимогу, що є протиправним.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив з огляду на те, що за позивачем обліковувався податковий борг в розмірі 29 920,00 грн., а тому дії відповідача щодо прийняття рішення про опис майна у податкову заставу та направлена позивачу податкової вимоги є правомірними.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

В судовому засіданні 31.07.2014 р. сторони заявили клопотання про подальший розгляд справи за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за можливе здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві проведено планову виїзну перевірку Відокремленого підрозділу Київська дитяча залізниця Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 р. 21.12.2012 р.

За результатами перевірки складено акт № 816/26-59-2202/26009004 від 17.03.2014 р. та винесено податкове повідомлення-рішення від 27.03.2014 р. № 0005022202, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 29 920,00 грн.

За наслідками оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення в судовому порядку, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва 16.04.2014 р. у справі № 826/4603/14 визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 27.03.2014 р. № 0005022202.

24.04.2014 р. Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві винесено податкову вимогу № 5331-25.

07.05.2014 р. Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві прийнято рішення № 402/26-59-25-01-14 про опис майна у податкову заставу та, разом із податковою вимогою від 24.04.2014 р. № 5331-25 було надіслано позивачу та отримано уповноваженим представником 22.05.2014 р., про що свідчить відмітка з вхідним номером Київської дитячої залізниці.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Аналогічного змісту норма міститься в п. 2.2. Порядку направлення органами доходів і зборів податкових вимог платникам податків, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України № 576 від 10.10.2013 року, у відповідності до якого податкова вимога формується, якщо платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеної в податковому повідомленні-рішенні, у встановлені законом строки.

Отже, виходячи зі змісту наведеної вище норми, обов'язковим елементом, що надає право відповідачу на винесення податкової вимоги, є узгодження податкового зобов'язання.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було оскаржено в судовому порядку податкове повідомлення-рішення від 27.03.2014 р. № 0005022202.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва 16.04.2014 р. у справі № 826/4603/14 визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 27.03.2014 р. № 0005022202.

При цьому, згідно 59.3. статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Зі змісту пп. 54.3.2. п. 54.3. статті 54 Податкового кодексу України вбачається, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо ані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки. свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Таким чином, право відповідача на винесення та направлення податкової вимоги безпосередньо пов'язане з закінченням десятиденного строку з моменту винесення податкових повідомлень-рішень за результатами проведення перевірки позивача. Водночас, у разі якщо платник податків розпочинає процедуру оскарження вказаних повідомлень-рішень, право на винесення податкової вимоги не виникає.

Більше того, у відповідності до п.56.18 статті 56 Податкового кодексу України при зверненні платника додатків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Як вбачається з матеріалів справи податкова вимога № 5331-25 винесена 24.04.2014 р., а рішення про опис майна у податкову заставу № 402/26-59-25-01-14 було прийнято відповідачем 07.05.2014 р. Позивачем вказані рішення було отримано 22.05.2014 р.

Згідно п. 56.2., 56.3. статті 56 Податкового кодексу України у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Отже, з урахуванням того, що позивачем було оскаржено податкове повідомлення-рішення від 27.03.2014 р. № 0005022202, то в силу п. 56.18 статті 56 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання, визначене відповідачем є неузгодженим до набрання судовим рішенням законної сили, а тому у відповідача відсутнє право щодо прийняття рішення про опис майна у податкову заставу та винесення податкової вимоги.

При цьому, згідно 56.15. статті 56 Податкового кодексу України скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що оскаржувана податкова вимога є такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, а тому є протиправною.

Відповідно до п. 88.1., п. 88.2 ст. 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

У відповідності до пп. 89.1.2 п. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Отже, виходячи зі змісту вказаних вище норм Податкового кодексу України право податкової застави виникає виключено з дня виникнення податкового боргу.

Відповідно до п. 2.1. Порядку застосування податкової застави органами доходів і зборів, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року № 572 опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення про опис майна у податкову заставу. Таке рішення приймається керівником органу доходів і зборів і надається платнику податків, що має податковий борг.

Таким чином, з урахуванням того, що станом на день винесення рішення про опис майна у податкову заставу, податковий борг позивача не був узгоджений, зважаючи на процедуру оскарження податкового повідомлення-рішення, зазначене рішення було прийнято з порушенням пп. 89.1.2. п. 89.1 ст.89 Податкового кодексу України, п. 2.1. Порядку застосування податкової застави органами доходів і зборів, а тому є протиправним.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Як зазначено в ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено правомірність його дій щодо винесення оскаржуваних рішень, а тому суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-західна залізниця» задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві від 24.04.2014 р. № 5331-25.

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві від 07.05.2014 р. № 402/26-59-25-01-14 про опис майна у податкову заставу.

4. Присудити на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-західна залізниця» (код ЄДРПОУ 04713033) понесені судові витрати в сумі 256 (двісті п'ятдесят шість) гривень 70 копійок за рахунок Державного бюджету України.

5. Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві стягнути решту суми судового збору у розмірі 1 644 (одна тисяча шістсот сорок чотири) грн. 30 коп. на розрахунковий рахунок №31218206784007, отримувач платежу УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код 38004897, МФО 820019, банк одержувача ГУ ДКСУ у місті Києві, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу «судовий збір за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-західна залізниця», Окружний адміністративний суд м. Києва, із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунків Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві (вул. Баггавутівська, 26, м. Київ, 04107, код ЄДРПОУ 38728711).

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.О. Іщук