Ухвала від 27.08.2014 по справі 810/1176/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" серпня 2014 р. м. Київ К/800/53426/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого - Смоковича М.І.,

суддів: Сороки М.О., Чумаченко Т.А.,

розглянувши у письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу

за позовом Прокурора Тетіївського району Київської області в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства "Кашперівський бурякорадгосп" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, касаційне провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Кашперівський бурякорадгосп" на постанову Київського окружного адміністративного суду від 16 травня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року,

УСТАНОВИЛА:

У березні 2013 року Прокурор Тетіївського району Київської області в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Кашперівський бурякорадгосп" (далі - ПАТ "Кашперівський бурякорадгосп") про стягнення з відповідача в дохід державного бюджету штраф у розмірі 102000 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ПАТ "Кашперівський бурякорадгосп" не сплатив застосовані до нього штрафні санкції у відповідності до постанови Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1438-ЦД-1-Е від 16 серпня 2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, яка прийнята на підставі Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

Згідно із актом про правопорушення на ринку цінних паперів № 1460-ЦД-1-Е встановлено факт порушення відповідачем вимог пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а саме невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 366-ЦД-1-Е, термін виконання якого закінчився 18 червня 2012 року.

Це порушення є повторним, про що свідчать постанови про накладення санкцій на ринку цінних паперів № 618-ЦД-1-Е, № 619-ЦД-1-Е, № 620-ЦД-1-Е від 16 травня 2012 року.

Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку було прийнято розпорядження № 366-ЦД-1-Е стосовно порушення відповідачем вимог статті 40 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а саме неопублікування ПАТ "Кашперівський бурякорадгосп" регулярної щорічної інформації за 2010 рік в офіційному друкованому виданні, термін публікації якої здійснюється до 04 травня 2011 року.

Відповідачем жодних документів не було надано, що свідчить про невиконання розпорядження, у зв'язку з чим прийнята постанова № 1438-ЦД-1-Е від 16 серпня 2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.

Позивачем були вжиті всі заходи щодо добровільного погашення заборгованості ПАТ "Кашперівський бурякорадгосп" перед бюджетом, проте заборгованість відповідачем не була погашена.

У зв'язку з цим, Прокурор Тетіївського району Київської області в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся в суд з вимогою про стягнення з відповідача в дохід державного бюджету штраф у розмірі 102000 гривень.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 16 травня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року, адміністративний позов задоволено.

Стягнуто з ПАТ "Кашперівський бурякорадгосп" до Державного бюджету України штраф в сумі 102000 гривень.

У своїй касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та прийняти нове, яким провадження у справі закрити.

Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ПАТ "Кашперівський бурякорадгосп" згідно із статтею 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" подає регулярну інформацію про емітента (річну та квартальну) в строки, в порядку та за формою, що встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

05 травня 2012 року директором Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Жупаненком В.М. винесено розпорядження № 366-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким зобов'язано усунути порушення до 18 червня 2012 року стосовно неопублікування ПАТ "Кашперівський бурякорадгосп" регулярної щорічної інформації за 2010 рік в офіційному друкованому виданні, термін публікації якої здійснюється до 04 травня 2011 року.

07 серпня 2012 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку складено акт № 1460-ЦД-1-Е, яким встановлено факт порушення відповідачем пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а саме невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 366-ЦД-1-Е від 16 травня 2012 року, термін виконання якого закінчився 18 червня 2012 року.

У вищезазначеному акті зазначено, що дане порушення є повторним, про що свідчать постанови про накладення санкцій на ринку цінних паперів № 618-ЦД-1-Е, № 619-ЦД-1-Е, № 620-ЦД-1-Е від 16 травня 2012 року.

Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку було прийнято розпорядження № 366-ЦД-1-Е стосовно порушення відповідачем вимог статті 40 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а саме: неопублікування ПАТ "Кашперівський бурякорадгосп" регулярної щорічної інформації за 2010 рік в офіційному друкованому виданні, термін публікації якої здійснюється до 04 травня 2011 року.

Проте, відповідачем жодних документів не було надано, що свідчить про невиконання розпорядження, у зв'язку з чим прийнята постанова № 1438-ЦД-1-Е від 16 серпня 2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.

Оскаржувану постанову було надіслано на адресу відповідача 28 серпня 2012 року, що підтверджується копією поштового реєстру № 447 від 23 серпня 2012 року та супровідним листом від 21 серпня 2012 року.

Відповідач, посилаючись на відсутність правопорушення та його необізнаність із змістом розпорядження, штраф за порушення на ринку цінних паперів, накладений на нього вищезазначеною постановою не сплатив.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не було сплачено штраф за правопорушення, яке встановлено актом № 1460-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 6000 неоподаткованих мінімумів доходу громадян, що становить 102000 гривень.

Зазначена позиція була підтримана і Київським апеляційним адміністративним судом, який переглянув постанову суду першої інстанції та залишив її без змін.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначені висновки судів вважає вірними та такими, що зроблені на підставі правильно застосованих норм матеріального права.

Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Статтею 5 вказаного Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

У відповідності до статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначені повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Так, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Статтею 11 вищезазначеного Закону, передбачено право Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку застосовувати до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до статті 12 вказаного Закону, штрафи накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення. Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф. Посадова особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті.

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.

Відповідно до статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (у зв'язку з реорганізацією - Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку).

Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу V "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів", затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19 грудня 2006 року, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегульованим організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Згідно із пунктом 4 розділу 14 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №2272 від 11 грудня 2007 року, розпорядження про усунення порушень надається особі, щодо якої його винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику розпорядження, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом трьох робочих днів з дати його винесення.

Аналіз положень вищезазначених статей дає колегії суддів Вищого адміністративного суду України підстави для висновку, що оскаржувана постанова № 1438-ЦД-1-Е від 16 серпня 2012 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, на підставі якої позивач просить суд стягнути з відповідача штраф у розмірі 6000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 102000 гривень є правомірною та підлягає виконанню.

Доводи відповідача щодо перебування підприємства у стані банкрутства і як наслідок відсутність фінансової платоспроможності, з огляду на зазначені обставини не можуть бути підставою для відмови у задоволенні позову про стягнення штрафних санкцій.

За змістом абзацу двадцять четвертого статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням справи про банкрутство, являє собою зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію.

Таким чином, мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань, які виникли після введення мораторію, а отже, не припиняє і заходів, спрямованих на їх забезпечення.

Порушення провадження у справі про банкрутство не означає завершення підприємницької діяльності боржника. Відповідач має право укладати договори і вчиняти інші правочини, у зв'язку із чим у нього виникають права та обов'язки, виконання яких забезпечується на загальних підставах.

З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та таким, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.

Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.

Керуючись статтями 222-224, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Кашперівський бурякорадгосп" залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 16 травня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року у цій справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.

Головуючий М.І. Смокович

Судді М.О. Сорока

Т.А. Чумаченко